Promocja książki: „Karski” A. Żbikowskiego


30 marca we środę o godz. 19 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala 316) odbędzie się promocja książki „Karski” autorstwa dr. hab. Andrzeja Żbikowskiego. Z tej okazji odbędzie się dyskusja z udziałem Autora oraz dr. hab. Andrzeja Krzysztofa Kunerta i prof. Dariusza Soli. Wydawcą książki jest Świat Książki zaś współorganizatorem promocyjnego spotkania m.in. Muzeum Historii Polski i Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Książka odwołuje się do czasów przedwojennych. Pokazuje strukturę i dzieje polskiej konspiracji, charakterystykę dążeń Niemców i sposobów realizacji ich działań, stara się wyjaśnić dlaczego Żydzi stali się „niemiecką obsesją”. Wreszcie opisuje życie i opór Żydów w warszawskim getcie (Karski był tam kilka razy) i punkty widzenia aliantów, w tym Amerykanów oraz samego prezydenta Roosevelta, który od Karskiego właśnie dowiedział się o Zagładzie.

Mamy dwóch Karskich – analityka spraw krajowej konspiracji, autora wnikliwych raportów i człowieka czynu - emisariusza politycznego, spotykającego się w imieniu rządu i krajowego podziemia z najważniejszymi politykami alianckimi - pisze Żbikowski.

Autor książki jest profesorem w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, w Żydowskim Instytucie Historycznym kieruje badaniami nad najnowszymi dziejami polskich Żydów. W 1993 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii za rozprawę „Żydzi krakowscy i ich gmina 1869-1919„. W 2006 roku obronił kolokwium habilitacyjne na Wydziale Historycznym UW na podstawie książki ”U genezy Jedwabnego. Żydzi na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej, wrzesień 1939 - lipiec 1941”. Odbył kilka staży naukowych m.in. w  Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie i Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Od 1985 roku jest pracownikiem naukowym Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz członkiem Centrum Badań nad Zagładą Żydów.

Wydarzenie: Spotkanie promocyjne – premiera książki „KARSKI” Andrzeja Żbikowskiego

Termin: 30 marca (środa), godz. 19.00, WSTĘP WOLNY

Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66, sala nr 316

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz