Przegląd nowości wydawniczych (20 kwietnia-17 maja 2011)


Również raporty książkowe wracają po przerwie. Tym razem, z różnych powodów, do księgarń trafiło zaledwie dziesięć nowych pozycji historycznych. Oto one.

Na początek pozycje, które są związane z trzema epokami: StarożytnościąŚredniowieczem oraz XIX wiekiem. Pierwsza z nich to Wojny markomańskie 162-185 n.e. Marka Olędzkiego (Bellona), przybliżająca wojny jakie toczyło Imperium Rzymskie z barbarzyńcami, a które w poważny sposób zagrażały integralności państwa. Królestwa Karolingów 751-987 Rosamonda McKittericka (Wydawnictwo Naukowe PWN) to przedstawienie historii politycznej, gospodarczej i kulturalnej państw, którymi na przestrzeni kilkuset lat rządziły różne gałęzie dynastii Karolingów. Wojny króla Władysława Jagiełły z księciem opolskim Władysławem (1391-1396) Jerzego Sperki (Wydawnictwo Proksenia), czyli opis trzech konfliktów między królem Polski Władysławem Jagiełłą, a księciem Władysławem Opolczykiem, które toczyły się o bezprawne dysponowanie ziemiami należącymi do korony przez tego drugiego. Ostatnią książką w tej części jest Zagłada dynastii Romanowów Andrew Cooka (Bellona) - opowieść o morderstwie, jakiego dokonali Bolszewicy na całej rodzinie Romanowów, a także próba odpowiedzi na pytanie, czy ktokolwiek uszedł z życiem.

W drugiej części raportu przedstawię pozycje związane z wiekiem XXPolityka Japonii wobec Polski 1918-1941 Ewy Pałasz-Rutkowskiej (Wydawnictwo Nozomi) to przybliżenie stosunków dyplomatycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat między Rzeczpospolitą, a Japonią. Dzięki tekstowi W imieniu Rzeczpospolitej. Wymiar sprawiedliwości w Polsce w czasie II Wojny Światowej Leszka Gondka (Wydawnictwo Naukowe PWN) będziecie mogli poznać, jak były zorganizowane, jak działały i jakie sprawy rozpatrywały polskie sądy w czasie II Wojny Światowej. Z kolei Manstein. Najlepszy generał Hitlera Mungo Melvina (Wydawnictwo Bukowy Las) przedstawi sylwetkę wybitnego generała III Rzeszy Ericha von Mansteina, który opracował m.in. plan pokonania Francji. W bezdennej otchłani. Wspomnienia dowódców U-bootów Melanie Wiggins (Bellona) to zbiór relacji i pamiętników oficerów i szeregowych żołnierzy służących na niemieckich łodziach podwodnych w czasie II Wojny Światowej. Ostatnia pozycja to Przyczyny rozpadu Jugosławii w latach 90-tych XX wieku Magdaleny Pioruńskiej (Wydawnictwo Scriptorium), dzięki której poznacie przyczyny oraz dokładny przebieg procesów, jakie miały miejsce w Jugosławii w latach 90-tych i które doprowadziły do rozpadu tego państwa na wiele mniejszych.

Na samym końcu znalazła się jeszcze jedna książka, dotycząca historii przekrojowej. Mowa o Kartki z dziejów żydów warszawskich Karola Mórawskiego (Wydawnictwo Nowy Świat), która przedstawia wiele historii związanych z dziejami żydów, mieszkających w Warszawie na przestrzeni stuleci.

I to by było niestety na tyle. Mam nadzieję, że mimo małej liczby nowych pozycji, każdy znajdzie coś dla siebie. Do przeczytania za dwa tygodnie!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz