Otwarto wystawę „PROjekt hardKOR” w Muzeum PRL


Celem wystawy „PROjekt hardKOR” w Muzeum PRL w Krakowie jest przybliżenie pierwszej na wschód od Łaby jawnej organizacji opozycyjnej. Założycielom KOR udało się przełamać psychozę strachu wobec władzy.

Wystawa KOR otwarcie

Jan Lityński wręcza Robertowi Kostro list od Prezydenta RP / fot. Wojtek Duch

Ekspozycję przygotowano z okazji 35. rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Robotników. Potrwa ona do 31 października. Na wernisażu był obecny m.in. Jan Lityński legenda KOR, a dzisiaj doradca Prezydenta RP.

„Wystawa przedstawi fenomen KOR-u, który skupiał ludzi wywodzących się z różnych środowisk, o różnej wrażliwości i poglądach, których połączyła idea sprzeciwu wobec niesprawiedliwości systemu komunistycznego” - powiedziała na otwarciu kierownik Muzeum PRL Jadwiga Emilewicz.

Obecny na otwarciu Jan Lityński do przybyłych przywiózł list do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

„Uwagę zwraca zwłaszcza trafna i oryginalna nazwa tej wystawy. W żargonie młodzieży angielskiej hardcore pojawia się, kiedy mówi się o czymś, co budzi poruszenie i respekt swoim radykalizmem, co wywołuje żywe emocje i nie pozostawia nikogo obojętnym. Wystąpienia i aktywność KOR także nie pozostawiały nikogo obojętnym. Oto grupa ludzi reprezentujących różne grupy społeczne i zawodowe, odmienne opcje polityczne i światopogląd, w sposób otwarty organizowała ruch oddolny i uderzyła w założycielski mit reżimu komunistycznego” - napisał Prezydent.

Wystawa KOR otwarcie 2

Jan Lityński w towarzystwie Marka Stremeckiego i Roberta Kostro ogląda pamiątki po Jacku Kuroniu / fot. Wojtek Duch

Dyrektor MHP Robert Kostro powiedział

„Warto przypomnieć tą wystawę. To była pierwsza tak duża organizacyjna w kraju, która działała jednocześnie jawnie przełamując swoiste tabu. Była prekursorska dla opozycji.”

Dodał również, że może to być dziś dla nas wzór postawy obywatelskiej. „Ci ludzie, którzy są dzisiaj po różnej stronie barykady wtedy byli razem. Pomogli nam również teraz, użyczając swoich wypowiedzi” - zakończył Kostro.

Wejściu i wyjściu na wystawę towarzyszą grafiki Leszka Sobockiego, które ilustrują reakcję na napiętą sytuację społeczno-polityczną lat 70.

Wystawa w większości składa się z szeregu rozmów, kierunkowskazów, jakie przekazali organizatorom działacze, współpracownicy i beneficjenci KOR. Oprócz multimedialnych wypowiedzi byłych KOR-owców na wystawie znalazły się autentyczne fotografie, fragmenty filmów, dokumenty i przedmioty z okresu działania KOR. Jednym z takich przedmiotów jest lampa z biurka Jacka Kuronia przekazana przez jego żonę.

Wystawa KOR otwarcie 3

Najsłynniejsi KORowcy / fot. Wojtek Duch

Wśród osób, które użyczyły swojego głosu są m.in. Jan Lityński, Seweryn Blumsztajn, Antoni Macierewicz, Henryk Wujec i Zbigniew Romaszewski.

Salę kinową zaaranżowano na przestrzeń propagandy i kłamstwa, której opierał się powstający ruch KOR. Na cele wystawy zbudowano kilka pomieszczeń, w których dowiadujemy się o powstaniu i działalności KOR.

W podziemiach muzea zorganizowano swoistą ścieżkę zdrowia w wersji light. W wąskim korytarzu stworzono szpaler z worków bokserskich, które wprawione w ruch tworzą namiastkę tego, co czekało na opozycjonistów w okresie PRL.

Muzeum PRL-u to krakowski oddział Muzeum Historii Polski w Warszawie. Placówka powołana została do życia w kwietniu 2008 roku z inicjatywy Krystyny Zachwatowicz (Przewodniczącej Rady Programowej Muzeum PRL-u) i Andrzeja Wajdy.

Wystawa jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 11.00 do 19.00. Od 20 maja do 31 października 2011 r. Wstęp wolny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz