Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych 2011


Uchwałą Sejmu RP z dnia 8 czerwca 2006 r. każdego roku 14 czerwca w rocznicę pierwszego polskiego transportu więźniów politycznych do obozu koncentracyjnego w Auschwitz obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Zatem w tym roku Narodowy Dzień Pamięci będzie obchodzony po raz 5.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich organizuje obchody związane z Narodowym Dniem Pamięci połączone z 71. rocznicą deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych.

Uroczystości będą obchodzone na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjego i zagłady w Auschwitz i rozpoczną się od uroczystej Mszy Św. o godz. 10.00 przy bloku nr 11. Po Mszy Św. zostanie złożony Hołd Ofiarom przy „Ścianie Śmierci” (dziedziniec bloku 11). Następnie o godz. 12:30 pod budynkiem „Pierwszego Transportu” (obecnie PWSZ w Oświęcimiu, ul. Kolbego) zostaną złożone wieńce.

Do wydarzenia można również dołączyć na Facebooku: Narodowy Dzień Pamięci 14 czerwca. W opisie wydarzenia czytamy:

„Uczestnicy akcji społecznej »Przypomnijmy o Rotmistrzu« (»Let’s Reminisce About Witold Pilecki«), przypominając Bohaterów, nie zapominają o Ofiarach.”

Obecnie swój udział zadeklarowało prawie 500 osób. Na stronie wydarzenia znajdują się także dodatkowe informacje od Organizatorów.

Pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz przybył z Tarnowa 14 czerwca 1940 r. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Zostali zmuszeni do pracy przy rozbudowie obozu. Tylko 239 spośród nich doczekało się likwidacji obozu w 1945 r.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich powstało w 1998 r. z inicjatywy kilku byłych więźniów obozu. Celem Stowarzyszenia jest pielęgnowanie pamięci o polskich ofiarach obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, a także działalność edukacyjna i wydawnicza. Stowarzyszenie jest corocznym organizatorem Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz