Wybieramy Europejską Stolicę Kultury 2016


Na Facebooku zapytaliśmy Was o to jakie polskie miasto powinno w 2016 r. stać się Europejską Stolicą Kultury. Wasze zainteresowanie tą ankietą przerosło nasze oczekiwania. Odpowiedziało w niej już ponad 50 tys. użytkowników Facebooka. Do głosowania w naszej ankiecie na swoich profilach na Facebooku zachęcają niemalże wszyscy kandydaci.

Europejska Stolicy Kultury to europejskie miasto wybrane przez Unię Europejską, które ma szansę zaprezentować w ciągu roku swoją kulturę. Zwycięskie miasto promuje także kulturę regionu i całego kraju dostając na ten cel od UE 1,5 mln euro. Oczywiście dotacje państwowe są znacznie większe. Dla miasta to nie tylko pieniądze na cele kulturalne, ale przede wszystkim prestiż i ogromna reklama.

Pierwszym miastem w Polsce, które dostąpiło tego zaszczytu był Kraków. Kolejną Europejską Stolicą Kultury w naszym kraju będzie jedno z pięciu miast jakie dotarły do finału konkursu. Są to Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław. Wcześniej odpadły Białystok, Bydgoszcz, Łódź, Poznań, Szczecin i Toruń.

Nominacja miasta - naszego kandydata do tytułu - dokona pod koniec 2011 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ostatecznego wyboru dokona Rada UE w 2012 r.

W naszej ankiecie na Facebooku możesz odpowiedzieć tutaj: Europejską Stolicą Kultury w 2016 r. powinien zostać:

1 miejsce Katowice (16 469):

Hasło starań Katowic o tytuł ESK 2016 – „Miasto Ogrodów” – pobudza do myślenia w sposób niebanalny. Nieustannie zmieniająca się metropolia to żyzny grunt pod nowe pomysły, innowacje. Symbol Miasta Ogrodów jest zaproszeniem do przebywania w przestrzeni publicznej, a także do wspólnej pracy dla jej rozkwitu. Metafora ogrodu zwraca uwagę na konieczność dbania o wspólną przestrzeń, otaczania jej opieką. Hasło zachęca mieszkańców do współpracy w trosce o najbliższą przestrzeń, a jednocześnie stanowi impuls dla

kreatywności. Ogród to wspólne dobro, które nie odgradza, ale jednoczy, którego siłą jest różnorodność i otwartość. Chcemy, aby miasto było właśnie taką przestrzenią.

Hasło kandydatury nie jest pustym sloganem. Projekt stanowi reinterpretację idei niegdyś podejmowanych w przestrzeni miasta. Warto pamiętać, że pierwszym w Polsce miastem-ogrodem był katowicki Giszowiec. Malownicze budynki dawnej robotniczej dzielnicy stanowią dziś jedną z wizytówek miasta. Także w Katowicach

znalazły swoją realizację projekty innego rodzaju miejskich terenów zielonych, „ogródków jordanowskich”.

Powrót do idei Ebenezera Howarda jest odpowiedzią na potrzeby współczesnych miast tak często borykających się z problemami dezurbanizacji, fragmentaryzacji przestrzeni miejskich, a co za tym idzie rozpadem więzi międzyludzkich. Katowicka Europejska Stolica...

Strona Katowic: http://2016katowice.eu/

2 miejsce Wrocław (14 988):

Wrocław, stolica Dolnego Śląska, jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. To jedno z najbardziej prężnych miejsc kulturalnych. Teatry, opera, teatr muzyczny, filharmonia i liczne kluby, muzea i galerie zapewniają nieprzerwany ciąg wydarzeń artystycznych.

Kulturalną wizytówką miasta stały się festiwale muzyczne o międzynarodowym znaczeniu. Największy z nich toMiędzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans”. To we Wrocławiu odbywają się: Festiwal „Jazz nad Odrą”, Dni Muzyki Starych Mistrzów, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Międzynarodowe Zaduszki Jazzowe, Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora i Małych Form Teatralnych, Międzynarodowy Festiwal Dialog Wroclaw. Słynne już w Europie stały się monumentalne przedstawienia operowe organizowane we wrocławskiej Hali Stulecia. Wrocław gościł wiele międzynarodowych sław muzycznych, zarówno muzyki estradowej, jak i poważnej, m.in. Joe Cocker, Anastasia, Sonique, Placido Domingo, Jose Cura, Garou. Za sprawą festiwalu Era Nowe Horyzonty Wrocław stał się ważnym punktem na mapie festiwali filmowych. Już jesienią tego roku ruszy nowy projekt Romana Gutka „American Film Festiwal”.

Strona Wrocławia: http://www.wro2016.pl/

3 miejsce Lublin (13 868):

Lublin to miasto symbolizujące europejskie idee integracyjne, ponadnarodowe dziedzictwo demokracji i tolerancji oraz ideę dialogu kultur między Wschodem a Zachodem.

Lublin to niezwykłe miejsce na styku kultur i religii, tutaj Wschód spotyka się z Zachodem, a Unia Europejska z Białorusią i Ukrainą. To idealne miejsce spotkań artystów europejskich – tych mieszkających w Unii i poza nią.

Lublin to symbol tradycji Unii Lubelskiej oraz pamięć Holokaustu - historia, bez zrozumienia której trudno budować Europę przyszłości.

Lublin to miasto otwarte na artystów. Tutaj mają miejsce unikatowe w skali Europy działania i inicjatywy kulturalne.

Lublin to miasto akademickie, w którym młodzi ludzie są ważnym czynnikiem rozwoju miasta.

Lublin to doświadczenie setek lat bogatej historii i dziedzictwa kulturowego, które stanowi źródło nieustającej inspiracji dla nowych pokoleń.

Lublin to także stolica regionu lubelskiego, unikatowego w skali Europy, ze wspaniałą przyrodą i bogatą kulturą.

Kultura Europy to nie tylko nowoczesne muzea i wielkie festiwale, ale przede wszystkim ludzie i ich działania, aktywność, dążenia, aspiracje, możliwości, potencjał i pragnienie rozwoju.

Rozwój kultury i uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury są szansą na rozwój jednego z najuboższych regionów Unii Europejskiej.

Strona Lublina: http://kultura.lublin.eu/

4 miejsce Gdańsk (7 793):

WOLNOŚĆ KULTURY. KULTURA WOLNOŚCI. - to myśl przewodnia kandydatury Gdańska do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Gdańsk jest miastem wolności. Najnowsza historia, narodziny ruchu społecznego „Solidarność” - wolnościowy zryw końca XX wieku oraz tradycja otwartego, hanzeatyckiego miasta decydują o tożsamości tego miejsca. Ale Gdańsk nie chce być miastem-pomnikiem. Wraz z mieszkańcami Gdańska i Metropolii, ze środowiskami twórców, budujemy program oparty na tematach związanych z wolnością.

Przestrzeń publiczna jako dobro wspólne, demokratyzacja tej przestrzeni poprzez sztukę, aktywne uczestnictwo w kulturze, wolnościowy potencjał mediów cyfrowych, rola debaty w życiu społeczeństw, swobodny dostęp do dóbr kultury, solidarność na co dzień - sąsiedzka i między pokoleniami,  pytania o to, jaką kulturę tworzymy, kiedy jesteśmy wolni - to tematy, które tworzą obraz gdańskiej kandydatury do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Dlatego wątki tematyczne proponowanego przez nas programu są osadzone w myśli przewodniej, która zarazem wyznacza dwa filary programowe. W ramach „Wolności Kultury” znajdują się wątki:

Strona Gdańska: http://www.gdansk2016.eu/

5 miejsce Warszawa (2 202):

Warszawa jest miastem chaosu, improwizacji, nieprzewidywalnych procesów. W swej naturze daleka jest od innych stolic europejskich – zdyscyplinowanych i zaprojektowanych w każdym calu. Jest miastem przeobrażającym się, otwierającym nowe możliwości przed producentami kultury, aktywistami i instytucjami. Warszawa jest aktywna, ekspansywna, dzika i nieprzewidywalna. Podczas gdy inne miasta stawiają na harmonię i porządek, Warszawa generuje całe spektrum oddolnych, niezależnych inicjatyw, które pozwalają jej zachować odpowiednią temperaturę życia kulturalnego. Podczas gdy wiele innych miast musi szukać swoich atutów w przeszłości lub w mglistej przyszłości, to co w Warszawie najlepsze, albo dzieje się na naszych oczach, albo wydarzy się lada moment.
Sebastian Cichocki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Warszawa zawsze była miastem kultury. Tylko publicznych instytucji kultury jest tu ponad 400, a jeszcze większa i stale rosnąca jest liczba instytucji prywatnych. Dominują te o znaczeniu krajowym i międzynarodowym: Teatr Wielki – Opera Narodowa, Filharmonia Narodowa, Zamek Królewski, Muzeum Narodowe oraz trzy duże instytucje wystawiające i kolekcjonujące sztukę współczesną: Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Miasto potrafi też zadbać o wielkich twórców – od Fryderyka Chopina, którego od 2010 roku upamiętnia ultranowoczesne, multimedialne Muzeum Chopina, po Magdalenę Abakanowicz, której rzeźby ozdobią przestrzeń publiczną nad Wisłą.  Warszawa to również miasto kultury niezależnej. To tu działa najwięcej w Polsce organizacji pozarządowych, tu powstają nowe niezależne galerie i teatry. To wreszcie w Warszawie prężnie działają liczne klubokawiarnie, które stają się bardzo ważnymi centrami kultury.

Warszawa ma także wolę i możliwości sukcesywnego rozwijania infrastruktury kultury oraz wciąż niewyczerpane zasoby kreatywności. Wielu twórców dostrzega olbrzymi potencjał miasta, ale niestety widzi także, że nie jest on wystarczająco rozpoznany i powszechnie doceniony. W naszej wizji Dzięki Europejskiej Stolicy Kultury 2016, kultura zintegrowana z tkanką miasta, staje się częścią jego duszy oraz czynnikiem tworzącym przestrzeń, w której chce się mieszkać, tworzyć, pracować i wypoczywać. Europejska Stolica Kultury 2016 pozwoli Warszawie uwierzyć w siłę kultury rozumianej jako sposób na życie, a nie wyłącznie produkt, usługa, którą można kupić i sprzedać.

Strona Warszawy: http://www.warszawa2016.pl/

Nasze pozostałe pytania na Facebooku:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz