Wystawa: „Polacy internowani na Litwie 1939-1940”


Od 13 lipca w hallu Sali Kolumnowej Sejmu RP będzie można oglądać wspólną polsko-litewską wystawę o ważnych dla wzajemnych stosunków sąsiedzkich wydarzeniach z początków II wojny światowej.

Wystawa poświęcona jest internowaniu polskich żołnierzy i policjantów po klęsce wrześniowej 1939 r. oraz o opiece nad polskimi uchodźcami wojennymi na Litwie, do czasu aneksji tego kraju przez ZSRR w połowie 1940 r.

Na wystawie zaprezentowane zostaną unikalne zdjęcia, rysunki i dokumenty, zebrane przez historyków z Polski i Litwy, przybliżają warunki życia w obozach internowania, kulisy działalności zawiązanej tam obozowej organizacji konspiracyjnej, a także ofiarność mieszkających na Litwie Polaków, spieszących z pomocą ofiarom wojny. Przypomniane będą również wybrane sylwetki internowanych polskich oficerów, a także oficerów litewskich z kadry obozowej. Wspólnym losem wielu z nich było późniejsze represjonowanie w ZSRR.

W uroczystym otwarciu wystawy wezmą udział przedstawiciele władz Polski i Litwy, a wśród nich m.in. poseł Urszula Augustyn - wiceprzewodnicząca polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Sejmu Republiki Litewskiej, Agnieszka Rudzińska - Zastępca Prezesa IPN, Loreta Zakarevičienė - Ambasador Republiki Litwy w RP, Teresė Birutė Burauskaitė -Dyrektor Generalny LGGRTC i płk dr Gintautas Surgailis - b. Dyrektor VDKM.

Wystawę przygotowało Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), wspólnie z litewskim partnerami z Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy (LGGRTC) oraz Muzeum Wojny im. Witolda Wielkiego w Kownie (VDKM).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz