Czy uratują Muzeum Kolejnictwa w Warszawie?


Już ponad 500 osób poparło petycję w obronie Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Paradoksalnie to PKP, której powinno w pierwszej kolejności zależeć na istnieniu tej instytucji, chce wydania nieruchomości i budynków zajmowanych przez Muzeum.

Rok 2011 jest szczególnym dla Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, a to ze względu na przypadającą rocznicę 80-lecia jego istnienia. Plany jubileuszowe może jednak popsuć sama PKP, która żąda wydania cennych nieruchomości. Prawniczy spór trwa od 2009 r. kiedy to PKP jednostronnie wymówiło umowę bezpłatnego użytkowania. Muzeum wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, które wspólnie z Muzeum wystąpiło do wojewody o unieważnienie decyzji administracyjnej z 1995 r. przekazującej ten teren PKP.

Osoby, którym los Muzeum nie jest obojętny, rozpoczęły społeczną internetową akcję zbierania podpisów pod apelem „Ratujmy Muzeum Kolejnictwa”. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem również wśród licznie odwiedzających Muzeum. W przeciągu trzech dni pod apelem podpisało się ponad 500 osób i ta liczba szybko rośnie.

Petycję można poprzeć tutaj: Ratujmy Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

Autorzy petycji postulują zachowanie obecnej siedziby Muzeum Kolejnictwa na terenie historycznego Dworca Głównego.

„Jest to miejsce odpowiednie nie tylko ze względu na swoją historię, ale także lokalizację - w sercu miasta, niedaleko Dworca Centralnego, mogłoby stać się nie tylko wizytówką stolicy, ale także elementem prestiżowym dla Polskich Kolei Państwowych, których historii i dziedzictwa strzeże Muzeum.”

W treści apelu czytamy:

„Muzeum ma wiele unikatowych eksponatów związanych z historią kolejnictwa - makiet i eksponatów historycznych, w tym odrestaurowane zabytkowe parowozy. Gdyby umożliwiono mu rozwój zgodnie z planowanymi projektami, stałoby się wielką atrakcją stolicy. Obecnie ok. 100 jednostek taboru kolejowego, należących do Muzeum, znajduje się w magazynach w różnych lokalizacjach w Polsce, gdyż nie ma miejsca na ich eksponowanie. Przeniesienie Muzeum jedynie pogorszyłoby i tak już trudną sytuację Muzeum.”

PKP co prawda proponowało nową lokalizację dla ekspozycji, ale Muzeum odrzuciło tę propozycję. W efekcie jeśli Sąd Okręgowy uzna argumenty PKP za trafne, to w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się wyroku Muzeum będzie musiało się wyprowadzić... tylko gdzie?

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz