Chorwacja - top 10 miejsc


Chorwacja to kraj żyjący w dużej mierze z turystyki, ale myli się ten, który kojarzy ten kraj wyłącznie z niezwykle przejrzystym morzem i kamienistymi plażami. Chorwacja ma w swojej ofercie dużo więcej atrakcji. Od antycznych miast po fantastyczne krajobrazy. Z bogatej oferty Chorwacji wybraliśmy 10 miejsc, które trzeba tam zobaczyć.

Chorwacja - Bazylika Eufrazjana w Poreču

EuphrasiusBasilika

Bazylika Eufrazjana w Poreču / fot. Klaus D. Peter, Wiehl, Germany (Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0 Niemcy.)

Porec to duży ośrodek turystyczny w chorwackiej Istrii. Miasto zostało założone prawdopodobnie przez starożytny lud Ilirów. Największą atrakcją turystyczną miasta Porecu jest Bazylika Eufrazjana z VI w. Bazylika to świetnie zachowany przykład sztuki bizantyjskiej. Najcenniejszym jej elementem jest zespół fantastycznych mozaik porównywalnych, a może nawet piękniejszych niż te z włoskiej Rawenny. Bazylika od 1997 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Chorwacja - Dubrownik

Dubrownik

Panorama Dubrownika / (Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0.)

Dubrownik to chyba najbardziej znana atrakcja turystyczna Chorwacja. Niegdyś stanowił osobne państwo-miasto Republikę Raguzy. Jako jedyne miasto Dalmacji utrzymało swoją niepodległość zarówno od Wenecjan jak i Turków. Kres Republice przyniósł dopiero Napoleon w 1806 r. Będąc w Dubrowniku należy przede wszystkim przespacerować się murami miasta, które szczelnie je otaczają. Kolejne atrakcje to Pałac Rektorów - dawnych zarządców miasta i Klasztor Dominikanów. W mieście znajduje się kilka ciekawych muzeów.

Chorwacja - Kościół Św. Marii w Beram

Chorwacjamozaika

Kościół Św. Marii w Beram / tzpazin.hr

Kościół, a właściwie kaplica słynie z niesamowitych fresków autorstwa Wincentego z Kastav, który namalował je w 1747 r. Niedaleko Beram znajduje się także znana chorwacka winnica w Narduci.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Plitwice

Park Narodowy Jezior Plitwickich / (Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.)

Jeziora Plitwickie to 16 jezior kresowych połączonych ze sobą kaskadowymi wodospadami. Każde jezioro zasila swoją wodą kolejne niżej położone. Fauna i flora parku jest bardzo bogata. Na terenie parku żyje m.in. 110 gatunków roślin, blisko 140 gatunków ptaków i 15 gatunków nietoperzy. Wokół jezior znajduje się ścieżka dydaktyczna. Park znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.

Skradinski Buk

Skradinski Buk

Skradinski Buk / fot. Wojtek Duch

Skradinski Buk to część Parku Narodowego Krka. Można do niego dostać się na różne sposoby, ale najlepiej zostawić auto w Skradinie i popłynąć do Parku statkiem. Tam czeka na nas zjawiskowy wodospad. Dookoła niego prowadzi ścieżka dydaktyczna. Na taki spacer trzeba liczyć przynajmniej dwie godziny. Park obfituje w wyjątkowe okazy fauny i flory. Żyją tam m.in. węże, żółwie oraz liczne gatunki ryb i ptaków.

Chorwacja - Split

Split

Panorama Splitu / fot. Wojtek Duch

Split to drugie, co do wielkości miasto Chorwacji, liczy blisko 200 tys. mieszkańców. Miasto jest znane przede wszystkim z Pałacu Dioklecjana zbudowanego przez cesarza w latach 295-305 r. Mury pałacu mieszczą wiele cennych zabytków. Najbardziej znany to Perystyl, czyli wewnętrzny dziedziniec otoczony kolumnadą. Za nim znajduje się świątynia poświęcona Jowiszowi z drogocenną chrzcielnicą z XII w. Nad miastem góruje wieża Katedry Św. Dujama, z której rozpościera się piękny widok na miasto. W Splicie trzeba również zobaczyć Muzeum Archeologiczne oraz Galerie Mestrovicia. Przybywają do miasta rano nie można ominąć targu rybnego, na którym można zdobyć świeże ryby i owoce morza.

Chorwacja - Szybenik

Szybenik

Widok na Katedrę w Szybeniku / fot. Wojtek Duch

Szybenik to jedno z nielicznych miast Chorwacji założonych przez Chorwatów. Perłą Szybenika jest Katedra św. Jakuba znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Katedra była budowana przez ponad 100 lat pomiędzy 1431 r. a 1536 r. Jej głównymi architektami są Jerzy z Dalmacji i Mikołaj Florentczyk. Przez to katedra łączy sobie gotyk z renesansem. Najcenniejszym elementem Katedry jest kunsztowne baptysterium. Uwagę przykuwa również dach. Kopuła katedry została zniszczona w czasie wojny w 1991 r. jednak została już dawno odbudowana. Na zewnątrz wzdłuż fryzu umieszczono głowy 72 realistycznych postaci. W Szybeniku warto również udać się do Twierdzy Św. Michała, z której rozpościera się fantastyczny widok na Katedrę i miasto.

Chorwacja - Trogir

Trogir

Panorama Trogiru / fot. Wojtek Duch

Trogir to kolejne chorwackie miasto założone w starożytności. Budowniczymi Trogiru byli greccy koloniści z Issa. Największy zabytkiem miasta jest Katedra św. Wawrzyńca z XIII w. Klejnotem świątyni jest pięknie zdobiony portal zachodni. Jego autorem jest mistrz Radovan. Z XV-wiecznej Twierdzy Kamerlengo roztacza się przepiękny widok na Trogir i Morze Adriatyckie. W mieście znajduje się dużo restauracji ulokowanych w wąskich uliczkach.

Chorwacja - wyspa Hvar

Hvar

Wyspa Hvar / (Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.)

Wyspa Hvar to jedna z największy wysp Morza Adriatyckiego słynie z pól lawendy i rozmarynu. Na wyspie jest także kilka winnic. Od 2008 r. krajobraz kulturowy wyspy Hvar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na wyspie znajduje się kilka miast największe z nich to Hvar z Katedrą Św. Stefana na czele. Ponadto nad miastem góruje Hiszpańska Forteca z XVI w. służąca mieszkańcom jako schronienie.

Chorwacja - wyspa Korcula

Korcula

Wyspa Korcula / (Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.)

Miasto Korcula to kolejna perła Adriatyku i wystarczający powód by wybrać się na wyspę. Miasto często porównywane jest z Trogirem i Dubrownikiem. Nieprzypadkowo, gdyż podobnie jak Dubrownik otoczone jest fortyfikacjami a nad miastem podobnie jak w Trogirze góruje wieża Katedry. Tą świątynią jest Katedra Św. Marka z XV w. W mieście podobno urodził się Marco Polo toteż znajduje się w nim jego domniemany dom.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz