Średniowiecze da się lubić w Krakowie


W ramach nowej propozycji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pt. Średniowiecze da się lubić 6 sierpnia w Barbakanie, zostanie zaprezentowana Carmina Cracoviensia. Opowieść o możnych patrycjuszach, tudzież o żakach, czeladnikach, fechtmistrzach, wagabundach, jako i czarownicach krakowskich.

Widowisko teatralne ukaże ciekawostki związane z życiem w Krakowie u schyłku XV w. Widzowie poznają obyczajowość średniowiecznych żaków i czeladników, zabawy bogatych mieszczan, a także cienie życia na marginesie społeczności. Po inscenizacji aktorzy przybliżą widzom zasady fechtunku, tańca, średniowieczne utwory poetyckie, pieśni i instrumenty, dawną modę zarówno bogatych, jak i biednych, a tajemnicza czarownica przepowie ciekawym przyszłość z kart Tarota.

W części programu przygotowanej dla dzieci, spotkają się one z muzealnym rodzeństwem - Krzysztoforkiem i Dorotką. Ci bohaterowie czasopisma uchylą przed dziećmi rąbka tajemnic średniowiecznego Krakowa. Najmłodsi pod okiem działającego w Krakowie, znanego malarza Hansa Dürera, pobiorą również lekcje rysunku oraz będą mogły wziąć udział w konkursie plastycznym. Partnerem Muzeum i głównym organizatorem spotkania jest Fundacja Nomina Rosae. Kolejna tego typu impreza w Barbakanie zapowiedziana jest na 3 września.

13 sierpnia i natomiast o godz. 21 również w Barbakanie będzie miała miejsce plenerowa projekcja filmowa. W ramach BarbaKina wyemitowane zostaną filmy przedstawiające cyfrową rekonstrukcję średniowiecznego Krakowa 3D. W ramach pokazów widzowie będą mogli zobaczyć dwa filmy: Cracovia Origo oraz Civitas Nostra Cracoviensis A.D. 1650.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz