Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO: Chorwacja |
Światowa Lista Dziedzictwa to zbiór miejsc, które stanowią szczególne dobro całej ludzkości. Większość z nich stanowią obiekty kulturalne związane z historią ludzkości. Wszystkie z nich będą przedmiotem naszego nowego cyklu.
W cyklu „Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO” przedstawimy wszystkie obiekty i miejsca znajdujące się na liście UNESCO. Szczególną uwagę poświęcimy budowlom ważnym pod względem historycznym. Zaczynamy od Chorwacji, gdyż w lipcu i sierpniu tego roku realizujemy nasz inny projekt: ”Chorwacja 2011 historia i kultura”.
Wg danych Polskiego Komitetu ds. UNESCO obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa znajduje się 936 miejsc w 153 krajach: 725 obiektów kulturalnych, 183 naturalne i 28 o charakterze mieszanym kulturalno-przyrodniczym. Na Listę Dziedzictwa Zagrożonego wpisanych jest 35 miejsc.
Stare Miasto w Dubrowniku (K I, III, IV / 1979, 1994)
Dubrownik to chyba najbardziej znana atrakcja turystyczna Chorwacja. Niegdyś stanowił osobne państwo-miasto Republikę Raguzy. Jako jedyne miasto Dalmacji utrzymało swoją niepodległość zarówno od Wenecjan jak i Turków. Kres Republice przyniósł dopiero Napoleon w 1806 r. Będąc w Dubrowniku należy przede wszystkim przespacerować się murami miasta, które szczelnie je otaczają. Kolejne atrakcje to Pałac Rektorów - dawnych zarządców miasta i Klasztor Dominikanów. W mieście znajduje się kilka ciekawych muzeów.
Zabytkowe centrum Splitu wraz z Pałacem Dioklecjana (K II, III, IV / 1979)
Split to drugie, co do wielkości miasto Chorwacji, liczy blisko 200 tys. mieszkańców. Miasto jest znane przede wszystkim z Pałacu Dioklecjana zbudowanego przez cesarza w latach 295-305 r. Mury pałacu mieszczą wiele cennych zabytków. Najbardziej znany to Perystyl, czyli wewnętrzny dziedziniec otoczony kolumnadą. Za nim znajduje się świątynia poświęcona Jowiszowi z drogocenną chrzcielnicą z XII w. Nad miastem góruje wieża Katedry Św. Dujama, z której rozpościera się piękny widok na miasto. W Splicie trzeba również zobaczyć Muzeum Archeologiczne oraz Galerie Mestrovicia.
Park Narodowy Plitwice (N II, III / 1979, 2000)
Jeziora Plitwickie to 16 jezior kresowych połączonych ze sobą kaskadowymi wodospadami. Każde jezioro zasila swoją wodą kolejne niżej położone. Fauna i flora parku jest bardzo bogata. Na terenie parku żyje m.in. 110 gatunków roślin, blisko 140 gatunków ptaków i 15 gatunków nietoperzy. Wokół jezior znajduje się ścieżka dydaktyczna. Park znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.
Zespół bazylikalny Eufrazjana na Starym Mieście w Poreč (K II, III, IV / 1997)
Porec to duży ośrodek turystyczny w chorwackiej Istrii. Miasto zostało założone prawdopodobnie przez starożytny lud Ilirów. Największą atrakcją turystyczną miasta Porecu jest Bazylika Eufrazjana z VI w. Bazylika to świetnie zachowany przykład sztuki bizantyjskiej. Najcenniejszym jej elementem jest zespół fantastycznych mozaik porównywalnych, a może nawet piękniejszych niż te z włoskiej Rawenny. Bazylika od 1997 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Zabytkowe miasto Trogir (K II, IV / 1997)
Trogir to kolejne chorwackie miasto założone w starożytności. Budowniczymi Trogiru byli greccy koloniści z Issa. Największy zabytkiem miasta jest Katedra św. Wawrzyńca z XIII w. Klejnotem świątyni jest pięknie zdobiony portal zachodni. Jego autorem jest mistrz Radovan. Z XV-wiecznej Twierdzy Kamerlengo roztacza się przepiękny widok na Trogir i Morze Adriatyckie. W mieście znajduje się dużo restauracji ulokowanych w wąskich uliczkach.
Katedra św. Jakuba w Szybeniku (K I, II, IV / 2000)
Szybenik to jedno z nielicznych miast Chorwacji założonych przez Chorwatów. Perłą Szybenika jest Katedra św. Jakuba znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Katedra była budowana przez ponad 100 lat pomiędzy 1431 r. a 1536 r. Jej głównymi architektami są Jerzy z Dalmacji i Mikołaj Florentczyk. Przez to katedra łączy sobie gotyk z renesansem. Najcenniejszym elementem Katedry jest kunsztowne baptysterium. Uwagę przykuwa również dach. Kopuła katedry została zniszczona w czasie wojny w 1991 r. jednak została już dawno odbudowana. Na zewnątrz wzdłuż fryzu umieszczono głowy 72 realistycznych postaci.
Równina Stari Grad (K I, II, III V/2008)
Krajobraz wyspy Hvar zachował się w formie właściwie niezmienionej od czasu założenia tu kolonii przez Greków z Paros w IV wieku p.n.e. Nadal dominuje tutaj pierwotne rolnictwo skoncentrowane na uprawie winorośli i oliwek. Na wyspie znajduje się także rezerwat przyrody oraz pozostałości starożytnych budowli, w tym kamiennych szałasów które przetrwały ponad dwa tysiące lat.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Ciekawie przedstawione, krótko i zwięźle, tak lubię. Piątka.