„Westerplatte 1926-1939” - J. Tuliszka - recenzja |
Na temat polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte napisano wiele prac. W zależności od autorów pojawiały się w nich różne opisy tych samych wydarzeń, często nie pozostających wobec siebie w zgodzie. Przykładowe rozbieżności można zauważyć chociażby wokół liczby zarówno żołnierzy polskich jak i niemieckich oraz ilości sił użytych w trakcie przeprowadzania poszczególnych ataków. Kolejną książką traktującą o owym zagadnieniu jest Westerplatte 1926-1939 autorstwa Jarosława Tuliszki.
Autor na co dzień pracuje jako wykładowca w Szkole Policji w Słupsku. W 1994 roku uzyskał w Wojskowym Instytucie Historycznym w Warszawie stopień doktora nauk humanistycznych w specjalności historii wojennej i wojskowości1. Oprócz opisywanej pozycji, napisał w 2000 roku książkę pt. Wyższa kadra dowódcza polskiej Marynarki Wojennej II Rzeczypospolitej.
Książka obejmuje dzieje polskiej WST Westerplatte od powstania w 1926 do przejęcia przez wojska niemieckie w roku 1939. Posiada strukturę chronologiczną i podzielona została na pięć rozdziałów. Cztery z nich stanowią „opowieść” o Składnicy, natomiast ostatni jest refleksją autora nad najbardziej kontrowersyjnymi stwierdzeniami.
Drugie wydanie zostało wykorzystane przez autora do poprawienia błędów pierwszego oraz sprecyzowania następujących po sobie wydarzeń w oparciu o powstałą w międzyczasie literaturę (s. 7). Zawiera naturalnie nowe propozycje rozwikłania niektórych kwestii, jak chociażby wydawałoby się „oczywistą oczywistość” jak ilość dni, w trakcie których polska placówka broniła się (s. 7).
Skrupulatnie zajęto się kwestią rozbudowy WST pod kątem spodziewanych działań wojennych oraz aprowizacją żołnierzy. Dużo uwagi poświęcono ilości żołnierzy delegowanych na placówkę przez cały okres jej istnienia.
Publikacja nie aspiruje do wyjaśnienia wszystkich wydarzeń, które miały miejsce na Westerplatte. W wielu miejscach autor podkreśla, że z powodu braku informacji dane zagadnienie musi zostać zbadane innym razem czy też przez innego badacza.
Książka została napisana przyzwoitym i przystępnym językiem. Opis rozmieszczenia budynków czy nawet rejonów, w których mieli poruszać się wartownicy z poszczególnych wartowni został przedstawiony na wielu rysunkach. Tak samo postąpiono w przypadku charakteryzowania niemieckiego natarcia. Obok wystarczającej ilości rysunków w publikacji zawarto zdjęcia oraz liczne tabele zawierające nazwiska i stopnie żołnierzy z przypisaniem ich do obsad konkretnych placówek w chwili wybuchu wojny, a także dzienną datą przybycia w 1939 roku do WST z uwzględnieniem jednostki macierzystej.
Całość została oparta na szerokiej bibliografii zawierającej między innymi relacje żołnierzy polskich jak i niemieckich. Dochodzą do tego źródła archiwalne i drukowane oraz opracowania. Duża ilość przypisów odautorskich uzupełnia informacje podane w tekście, dzięki czemu ewentualne wątpliwości są na bieżąco wyjaśnianie. Dodatkowo zamieszczono dużą ilość zdjęć oraz schematów, przedstawiających organizację placówki w różnych latach funkcjonowania.
Uważam, że jest to dobra pozycja, którą warto przeczytać. Zawiera ogromną ilość szczegółowych informacji, wliczając w to godziny rozpoczęcia natarć. Po przeczytaniu książki Westerplatte 1926-1939czytelnik poszerzy również wiedzę na temat polsko-gdańskich stosunków politycznych, które także zostały przedstawione. Polecam scharakteryzowaną publikację wszystkim znawcom tematu, jak i osobom chcącym posiąść gruntowną wiedzę na temat.
Plus minus:
Na plus:
+ szerokie ujęcie tematu
+ duża ilość tabel/schematów/szkiców i zdjęć uzupełniających treść
+ „chłodne” podejście do zagadnienia
+ duża ilość przypisów odautorskich wyjaśniających pewne niedopowiedzenia
Na minus:
- drobne potknięcia
- autor unika stawiania kontrowersyjnych wniosków, skupia się na ugruntowanych informacjach, które uzupełnia
Tytuł: Westerplatte 1926-1939
Autor: Jarosław Tuliszka
Wydawca: Wydawnictwo Adam Marszałek
Data wydania: 2011
ISBN/EAN: 978-83-7611-883-3
Liczba stron: 297
Oprawa: miękka
Cena: ok. 30 zł
Ocena recenzenta: 8.5/10
- http://www.marszalek.com.pl/index.php?m=5&aut=414, [dostęp on-line - 23.08.2011] [↩]
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.