Wystawa: „Archiwa warszawskie dawniej i dziś”


W najbliższy czwartek, 22 września 2011 r., w sali im. Tadeusza Manteuffla w gmachu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej „Archiwa warszawskie dawniej i dziś”. Całość będzie można oglądać w Galerii Plenerowej Stołecznej Estrady przy Krakowskim Przedmieście/róg ul. Traugutta (naprzeciwko wejścia do UW) aż do dnia 21 października 2011 r.

Uniwersytet WarszawskiJak podają organizatorzy celem wystawy ma być przybliżenie historii i obecnej działalności największych archiwów warszawskich, a także zaprezentowanie w miarę pełnego obrazu zbiorów, jakie znajdują się w ich posiadaniu. Zainteresowani będą więc mieli okazję do zapoznania się z bogactwem zasobów archiwalnych placówek takich jak m.in. Archiwum Akt Nowych, Archiwum Główne Akt Dawnych, Centralne Archiwum Wojskowe, Archiwum Państwowe m. st. Warszawy czy też Narodowe Archiwum Cyfrowe. Są to instytucje gromadzące akta instytucji centralnych, państwowych i kościelnych, które tworzyły sieć zarządzania ziemiami polskimi od czasów średniowiecza aż po wiek XXI w najróżniejszych sferach działalności. Od administracji wewnętrznej, sądowej, wojskowej przez kulturalną, naukową i oświatową a na organach bezpieczeństwa państwa kończąc. Oprócz tego archiwa te posiadają dokumenty ukazujące działalność organizacji i wspólnot regionalnych, życia narodowego i społecznego, które umieszczone są na różnych nośnikach informacji.

Organizatorzy przygotowali do wystawienia ponad 300 eksponatów. Najstarszym z nich jest fragment pergaminowej cysterskiej „Księgi cudów” z opactwa w Kołbaczu z 1273 r. ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie. Na miłośników historii Warszawy czekają plany i karty pocztowe z wizerunkami przedwojennej Warszawy i projekty odbudowy stolicy po wojnie, zdjęcia sportowców, aktorów i tancerzy ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wśród najnowszych eksponatów zobaczyć będzie można m.in. fotografie operacyjne SB wykonane z ZPO (Zakryte Punkty Obserwacyjne) z pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski (2–3 czerwca 1979 r.) czy z pogrzebu Grzegorza Przemyka (19 maja 1983 r.) ze zbiorów IPN. Oprócz tego także dokumenty z XVI w. dotyczące m.in. hołdu pruskiego (1525 r.), unii lubelskiej (1569 r.) i konfederacji warszawskiej (1573 r.) udostępnione przez AGAD oraz rozkazy Józefa Piłsudskiego przechowywane w CAW. A to tylko niewielka część tego, co faktycznie będzie można zobaczyć na wystawie.

Osobną częścią wystawy będzie prezentacja budynków archiwów oraz pracowników tychże. Jak podają organizatorzy dzięki temu ekspozycja będzie nie tylko prezentacją najcenniejszych archiwaliów, ale również swego rodzaju portretem zbiorowym archiwów, archiwistów i zbiorów skupionych w Warszawie.

Sama wystawa odbywa się w ramach Festiwalu Nauki 2011, poprzedza konferencję „Wkład archiwistów warszawskich w rozwój archiwistyki polskiej”, która odbędzie się w Warszawie w dniach 20–21 października 2011 roku. Autorką scenariusza wystawy jest dr Joanna Arvaniti z Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie, kuratorem dr hab. Alicja Kulecka z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, z kolei projekt plastyczny projektu jest dziełem Marii Kaliszczuk-Donaj z Agencji Wydawniczo-Poligraficznej AMALKER.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz