„Socrealizm. Scenografia władzy” - cykl spotkań w DSH


Już w pierwszy weekend października warszawski Dom Spotkań z Historią zaprasza miłośników architektury i Warszawy na cykl wydarzeń towarzyszących wystawie „Architektoniczna spuścizna socrealizmu w Warszawie i Berlinie. MDM / KMA”.

Dom Spotkań z Historią30 września (piątek)

- 18.00 - Scenografia władzy. Przedstawienie na tle tłumów
Powędrujmy defiladowym krokiem do miast, które miały być ziszczeniem snu o potędze. Przyjrzyjmy się zrealizowanym i niezrealizowanym planom stworzenia idealnego miasta socrealistycznego na przykładzie Warszawy i stolicy Białorusi - Mińska. Gospodarz spotkania: dr Piotr Osęka (Instytut Studiów Politycznych PAN). Goście: Marcin Wojciechowski („Gazeta Wyborcza”), prof. nadz. dr hab. Marta Leśniakowska (Instytut Sztuki PAN), Jarosław Trybuś (historyk architektury). Miejsce: DSH.

1 października (sobota)

- 12.00 - Muranów. Między modernizmem a socrealizmem
Spacer po osiedlu Muranów, którego elewacje „przypominają chorych umysłowo schizofreników, poprzebieranych za Napoleonów, Juliuszów Cezarów i Nabuchodonozorów, z poprzyklejanymi, jak w małomiasteczkowym teatrze, brodami, brwiami i wąsami” (Leopold Tyrmand) poprowadzi Paulina Świątek z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Miejsce zbiórki: przed Kinem Muranów.

- 14.00 - Made in PRL. Nowa Huta i Tychy. Spacerownik Macieja Mieziana
Wirtualny spacer po Nowej Hucie i Tychach z Maciejem Miezianem z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, autorem książki Spacerownik: Nowa Huta - najstarsze osiedla. Czy etykieta „made in PRL” to atrakcja turystyczna czy powód do wstydu? Miejsce: DSH.

- 16.00 - „Podaj cegłę” czyli polski socrealizm, reż. Andrzej Sapija, Polska, 2001, 53′
Film dokumentalny opowiadający o wydarzeniach z lat 1945–1954. W dokumencie przedstawione zostały założenia ideowo-artystyczne socrealizmu oraz przykłady sztuki socrealistycznej w różnych dziedzinach. Reżyser zadaje sobie pytanie: dlaczego artyści tak masowo uczestniczyli w sztuce socrealizmu. Miejsce: DSH.

- 17.00 - ABC socrealizmu
Literatura, malarstwo, rzeźba, architektura i film. Gospodarz spotkania: Jarosław Trybuś (historyk architektury). Goście: Andrzej Sapija (reżyser), prof. Waldemar Baraniewski (Instytut Historii Sztuki UW). Miejsce: DSH.

2 października (niedziela)

- 12.00 - MDM. Między utopią a codziennością
Spacer poprowadzi Martyna Obarska, autorka książki MDM. Między utopią a codziennością. Miejsce zbiórki: Pl. Konstytucji pod neonem Siatkarki.

- 14.00 - MADE IN PRL. Warszawa socrealizmu. Spacerownik Jarosława Zielińskiego
Wirtualny spacer po socjalistycznej Warszawie z autorem książki Realizm socjalistyczny w Warszawie. Urbanistyka i architektura. Miejsce: DSH.

- 16.00 - Piękny socrealizm. MDM na liście stołecznych zabytków?
Debata nad spuścizną architektoniczną socrealizmu. Czy powinniśmy pójść za przykładem Nowej Huty, która uczyniła z socrealizmu atrakcję turystyczną? Gospodarz spotkania: Jerzy S. Majewski („Gazeta Wyborcza”). Goście: Maciej Czeredys (architekt, w 2007 roku p.o. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków), dr Magdalena Staniszkis (architekt), Jarosław Trybuś (historyk architektury) dr Barbara Bossak-Herbst (socjolog, Instytut Socjologii UW), Maria Wojtysiak (architekt), Antoni Oleksicki (Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków). Miejsce: DSH.


Źródło: dsh.waw.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz