Ile zarabia i jak uczy w Polsce nauczyciel?


W powszechnej opinii wielu Polaków zarobki polskich nauczycieli są wysokie lub bardzo wysokie, a wyniki uczniów nieadekwatne do otrzymywanego przez nich uposażenia. Czy rzeczywiście tak jest?

Ile zarabia nauczyciel?

Zacznijmy od wynagrodzenia. Mimo konsekwentnych podwyżek dla polskich nauczycieli jakie im przyznawał Rząd Donalda Tuska nadal są oni jednymi z najgorzej zarabiających w Unii Europejskiej.

Agenda Eurydice Komisji Europejskiej opublikowała w październiku tego roku raport porównujący wynagrodzenie nauczycieli i dyrektorów szkół w UE. Wynika z niego, że nauczyciel w Polsce zarabia rocznie 7,4 tys. euro. Mniejsze zarobki są tylko na Litwie, Łotwie i Bułgarii.

U naszych południowych sąsiadów zarobki są dużo wyższe. W Czechach jest to 11,4 tys. euro, a na Słowacji 9,4 tys. euro rocznie. W porównaniu z Niemcami różnica wynosi ponad 40 tys. euro. Warto podkreślić, że we wszystkich ujętych w raporcie krajach to rząd reguluje wysokość nauczycielskiej pensji.

A jak uczy?

A jak wyglądają wyniki nauczania? Kilka lat temu było dość marnie, ale wg najnowszego raportu PISA 2009 uczniowie w Polsce zanotowali ogromny skok jeśli chodzi o swoje umiejętności. Wyniki badań PISA są przyjmowane za jedne z najważniejszych wskaźników rozwoju edukacji na świecie. Badania odbywają się w trzech kategoriach: czytania, matematyki i nauk przyrodniczych.

We wszystkich kategoriach uczniowie w Polsce zanotowali znaczne wzrosty. Tym samym Polscy uczniowie zajmują miejsce w pierwszej dziesiątce krajów UE. Mają 5 miejsce w czytaniu i 7 miejsce w naukach przyrodniczych. W matematyce są na 11 miejscu. Być może obowiązkowa matura z matematyki poprawi ten ostatni wynik.

Wnioski

Porównując te wyniki z pensjami nauczycielskimi na pierwszy plan wsuwa się wniosek, że zarobki nauczycieli są do nich nieadekwatne. Luksemburg, w którym zarobki są zdecydowanie najwyższe w Europie wypada w każdym badanym obszarze dużo gorzej od Polski. Niemcy i Duńczycy są lepsi tylko w matematyce. Żaden z krajów, gdzie nauczyciele zarabiają mniej lub w porównywalnych granicach jak nauczyciele Polscy nie wyprzedza naszego kraju w jakiejkolwiek kategorii.

Rząd naszego kraju powinien w dalszym stopniu powinien systematycznie podnosić nauczycielskie pensje. Jednocześnie powinien być zwiększany czas pracy nauczycieli, ale w sposób, który uniemożliwiłbym gminą ich masowe zwalnianie. Podnoszenie pensum ze względu na niż demograficzny winno być każdorazowo szczegółowo przemyślane. Wyjściem mogło by być dodanie nauczycielom do grafiku obowiązkowo prowadzonych przez nich kółek naukowych lub zainteresowań.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz