Święto Wszystkich Świętych 2011: krakowska kwesta


Obywatelski Komitet Krakowa już po raz 31. organizuje kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzach: Rakowickim, Podgórskim i Bronowickim na Pasterniaku.

Wśród kwestujących podobnie jak w poprzednich latach będzie można spotkać krakowskich artystów, aktorów, polityków, czy profesorów.

Kwesta najdłużej, bo już od soboty, aż do Dnia Wszystkich Świętych trwać będzie na Cmentarzu Rakowickim, na pozostałych cmentarzach pieniądze do puszek można wrzucać 1 listopada. Pieniądze z kwesty w całości są przeznaczane na renowację zabytkowych nagrobków.

W ubiegłym roku w dniach 30 października - 1 listopada podczas kwest zebrano łącznie 92 634,58 zł z tego na Cmentarzu Rakowickim 76 464, 26 zł, Nowy Cmentarz Podgórski 13 500,08 zł, a na Cmentarzu Bronowickim na Pasterniaku 2 670,24 zł.

Cmentarz Rakowicki, który w całości znajduje się w Dzielnicy I Stare Miasto to jeden z największych cmentarzy krakowskich. Jego początki sięgają przełomu XVIII i XIX w. Jego nazwa wzięła się od jednej z przyległych do cmentarza dróg. Cmentarz jest miejscem pochówku najbardziej zasłużonych krakowian, takich jak: Józef Dietl, Karol Estreicher, Marek Grechuta, Roman Ingarden, Henryk Jordan, Tadeusz Kantor, Ludwik Jerzy Kern, Wojciech Kossak, Stanisław Kutrzeba, Juliusz Leo, Jan Matejko, Józef Mehoffer, Henryk Reyman, Józef Szujski i wielu innych. Na terenie cmentarza znajdują się także kwatery m.in. uczestników powstania listopadowego, styczniowego, krakowskiego, I wojny światowej, II wojny światowej, czy alianckich lotników.

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest grób rodziców papieża Jana Pawła II - Emilii z Kaczorowskich i Karola Wojtyły oraz brata papieża - Edmunda Wojtyły. Pobyty Jana Pawła II na Cmentarzu Rakowickim i jego modlitwę przy grobie najbliższych upamiętnia odsłonięty w dniu 9 kwietnia 2005 r. pomnik wykonany przez prof. Czesława Dźwigaja, zrealizowany staraniem ZCK.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz