Kolekcja Lanckorońskich na Zamku Królewskim w Warszawie


Wszystkie obrazy Kolekcji Lanckorońskich, w tym dwa dzieła pędzla Rembrandta, zaprezentowano w nowej aranżacji, w specjalnie przygotowanych wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie. Ekspozycję 3. listopada br. otworzył Prezydent RP Bronisław Komorowski. W uroczystości uczestniczył wiceminister kultury Piotr Żuchowski.

Dziewczyna w ramie Rembrandt

Dziewczyna w ramie autorstwa Rembrandta

Nowa stała ekspozycja zajmuje przyziemie skrzydła wschodniego oraz połowę tej kondygnacji w skrzydle południowym Zamku. Główną część nowej galerii poświęcono pokazaniu całości daru prof. Lanckorońskiej. To 35 obrazów dawnych mistrzów, w tym 15 z galerii króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Centralnym punktem ekspozycji są dzieła Rembrandta - Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie.

Zbiór dopełniają dzieła malarstwa XVI i XVII w., w tym holenderskiego i flamandzkiego, a także sztuki zdobniczej: ceramiki, złota, szkła, biżuterii i miniatur z XVII-XIX w. ze zbiorów Zamku Królewskiego.  Dla zwiedzających wystawa będzie dostępna od 4 listopada br.

Kolekcja Lanckorońskich jest uważana za jeden z najznakomitszych zbiorów prywatnych w Europie. Była własnością rodu ofiarodawczyni przez blisko dwa stulecia. Zaczątkiem zbiorów były obrazy z dawnej galerii Stanisława Augusta. W 1994 r. ostatnia z rodu, prof. Karolina Lanckorońska podarowała kolekcję Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z jej wolą część dzieł trafiła na Zamek Królewski w Warszawie, a część na Zamek Królewski na Wawelu.

Źródło: http://mkidn.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz