List otwarty - zaproszenie na Jubileuszowy XX OZHS do Katowic |
Jubileuszowy XX Ogólnopolski Zjazdach Historyków Studentów decyzją braci studenckiej odbędzie się w Katowicach. Katowicki ośrodek chcąc perfekcyjnie zorganizować Zjazd już teraz poprzez nasze łamy zaprasza studentów historyków do stolicy Górnego Śląska. Termin przyszłorocznego Zjazdu to 11-14 kwietnia.
Drogie Koleżanki, drodzy Koledzy!
Już od dwudziestu lat młodzi adepci historii spotykają się na Ogólnopolskich Zjazdach Historyków Studentów, by podzielić się wynikami swoich badań w atmosferze twórczej, naukowej dyskusji. Jubileuszowy XX Zjazd odbędzie się w Katowicach – po raz pierwszy na Górnym Śląsku. Dla nas, jako gospodarzy i organizatorów, jest to wielki zaszczyt i satysfakcja, dlatego wszystkim, którzy zdecydują się wziąć udział w tym przedsięwzięciu, postaramy się zapewnić możliwość nie tylko swobodnej wymiany myśli naukowej, ale również szansę na poznanie dziedzictwa historycznego i kulturowego Śląska oraz pogłębienie przyjaźni międzyuczelnianych.
Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. dr hab. Wiesław Kaczanowicz, Dyrektor Instytutu Historii prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, opiekun Studenckiego Koła Naukowego dr Barbara Kalinowska-Wójcik oraz studenci i doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mają zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych do udziału w
XX Ogólnopolskim Zjeździe Historyków Studentów
(konferencji studencko-doktoranckiej),
który odbędzie się w dniach 11-14 kwietnia 2012 roku w Katowicach. Ramowy program Zjazdu przedstawia się następująco:
11 kwietnia – uroczysta Inauguracja w Sali Sejmu Śląskiego
12-13 kwietnia – obrady w sekcjach tematycznych
14 kwietnia – wycieczki po regionie
Po raz pierwszy w historii Zjazdów rejestracja uczestników odbywać będzie się wyłącznie poprzez zjazdową witrynę internetową: http://xxozhs.us.edu.pl/. W zakładce: Rejestracja, będą sukcesywnie pojawiać się nowe formularze, umożliwiające łatwe przejście przez kolejne etapy zapisów. Już 15 listopada uruchomiony zostanie pierwszy formularz, za pomocą którego będzie można wysłać propozycję tematu referatu wraz z abstraktem, wykazem źródeł i literatury oraz rekomendacją pracownika naukowego. Szczegółowa instrukcja zawierająca merytoryczne wymogi dotyczące zgłaszanych tematów znajduje się w załączniku.
Organizatorzy proponują następujące sekcje tematyczne:
- Pradzieje ziem polskich i archeologia
- Historia i kultura starożytna
- Historia średniowieczna Polski
- Historia średniowieczna powszechna
- Kultura, religia i mentalność w średniowieczu
- Historia nowożytna Polski: XVI-XVIII wiek
- Historia nowożytna powszechna: XVI-XVIII wiek
- Kultura i religia w epoce nowożytnej: XVI-XVIII wiek
- Historia ziem polskich i Polaków w XIX wieku
- Europa i Świat w XIX wieku
- Historia kultury, społeczeństwa i idei w XIX wieku
- Polska w okresie 20-lecia międzywojennego
- Historia powszechna 1918-1939
- Historia II wojny światowej
- Historia Polski Ludowej
- Historia Polski po 1989 roku
- Historia najnowsza świata po 1945 roku
- Historia kultury i ideologii XX wieku
- Historia Śląska
- Mikrohistoria i badania regionalne
- Historia wojskowości
- Archiwistyka
- Metodologia i nauki pomocnicze historii
- Gender studies w perspektywie historycznej
- Dziedzictwo Europy Środkowej (sekcja anglojęzyczna z udziałem studentów z zagranicy)
Lista sekcji może zostać zreorganizowana w zależności od tematyki referatów.
Czas wystąpienia powinien wynosić maksymalnie 20 minut. Organizatorzy informują, że do dyspozycji referentów w trakcie obrad będzie komputer oraz rzutnik multimedialny. W przypadku chęci skorzystania z innych form prezentacji, prosimy o wypełnienie odpowiedniego pola w formularzu. Termin nadsyłania zgłoszeń upłynie 8 stycznia o godzinie 23.59, wtedy formularz rejestracyjny na witrynie Zjazdu zostanie wyłączony.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do selekcji nadesłanych zgłoszeń według przedstawionych kryteriów merytorycznych. Nad oceną czuwać będzie Rada Naukowa XX OZHS, w skład której wchodzą pracownicy naukowi Instytutu Historii UŚ oraz inni uznani naukowcy. O zakwalifikowaniu się do udziału w konferencji uczestnicy zostaną poinformowani drogą mailową do dnia 1 lutego. W wyjątkowych przypadkach zgłaszający będą mieli szansę na poprawę lub uzupełnienie swojego zgłoszenia według wskazówek oceniającego pracownika naukowego.
Program Zjazdu, wraz z podziałem na sekcje, zostanie ogłoszony 13 lutego. Od 22 lutego do 4 marca będzie trwaładruga tura rejestracji, podczas której zakwalifikowani uczestnicy będą mogli zarejestrować się na noclegi, imprezy integracyjne w zabytkowej kopalni oraz wycieczki.
Dokładny wykaz wszystkich istotnych terminów znajduje się w załączniku.
Osoby zainteresowane możliwością uczestnictwa w Zjeździe w charakterze wolnego słuchacza uprzejmie informujemy, że bezwzględne pierwszeństwo w rejestracji mają uczestnicy, którzy przyjadą z referatem. W związku z tym, rejestracja dla wolnych słuchaczy rozpocznie się po ustaleniu ostatecznej liczby referentów, 11 lutego i będzie przebiegać przez formularz na witrynie internetowej do 21 lutego lub do wyczerpania ustalonego limitu.
Planowana opłata konferencyjna wynosi: 130zł – w przypadku trzech noclegów
100zł – w przypadku dwóch noclegów
70zł – w przypadku jednego noclegu
40zł – bez noclegów
Dokładna kwota opłaty konferencyjnej zostanie ogłoszona 21 lutego, po przekalkulowaniu kosztów i w oparciu o ostateczną liczbę uczestników.
W ramach opłaty konferencyjnej, oprócz noclegów, organizatorzy zapewniają: materiały konferencyjne, dwa obiady w trakcie obrad, imprezę integracyjną w zabytkowej kopalni oraz możliwość wzięcia udziału w wybranej, objazdowej wycieczce po regionie.
Opłata konferencyjna w przypadku wolnych słuchaczy będzie wyższa o około 30zł.
Po konferencji planowane jest wydanie drukiem publikacji, zawierającej najlepsze wygłoszone referaty. W związku z tym, zainteresowane osoby prosimy o przesłanie swoich prac wraz z opinią pracownika naukowego ze stopniem co najmniej doktora (w formie zeskanowanej) do 31 maja 2012 roku na adres: xxozhs@us.edu.pl.
Na powyższy adres mailowy można również kierować wszelkie pytania do organizatorów. Aby usprawnić proces odpowiedzi, organizatorzy sugerują jednak kontaktować się bezpośrednio z członkami Komitetu Organizacyjnego, odpowiedzialnymi za poszczególne sprawy. Lista członków Komitetu, wraz z kontaktami mailowymi znajduje się na witrynie zjazdowej: http://xxozhs.us.edu.pl/ w zakładce: Kontakty.
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.