Wybrane wydarzenia i projekcje filmów w trakcie XX Targów Książki Historycznej w Warszawie


24 listopada 2011 r. to wyczekiwana data przez wszystkich fanów książki historycznej. To tego dnia w warszawskich Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczną się jubileuszowe XX Targi Książki Historycznej. Jak co roku Targi rozpoczną się od wręczenia prestiżowej nagrody Klio.

XX Targi Książki HistorycznejOstateczna lista wystawców, spotkań autorskich i wydarzeń towarzyszących nie jest jeszcze znana. Nam jednak udało się dotrzeć do listy wybranych wydarzeń podczas Targów (lista oczywiście może ulec zmianie, to tylko wybór) oraz do listy wyświetlanych filmów, na których projekcję zaprasza Instytut Pamięci Narodowej i Porozumienie Wydawców Książki Historycznej.

Portal „historia.org.pl” jest patronem Targów oraz podobnie jak przed rokiem będzie miał na nich swoje stoisko. Z Targów przygotujemy obszerną relację, a wkrótce ukaże się nasz - podobnie jak przed Targami Książki w Krakowie - wybór spotkań autorskich.

Portal „historia.org.pl” jako pierwszy opublikował program tegorocznych Targów Książki Historycznej.

Wybrane wydarzenia podczas XX Targów Książki Historycznej

***

Wydawnictwo Bellona SA zaprasza na spotkanie z Władimirem Bieszanowem, autorem bestsellerowych książek m.in. Rok 1944. Dziesięć uderzeń StalinaPogrom pancerny 1941 rokuObrona Leningradu.

Sobota, 26 listopada, godz. 13:00, sala kinowa

***

Dom Wydawniczy Rebis zaprasza na spotkanie z Markiem Sołoninem, autorem książek

o udziale ZSRS w II wojnie światowej, który zaprezentuje swoją najnowszą publikację - Nic dobrego na wojnie.

Sobota, 26 listopada, godz. 14:30, sala kinowa

***

Koncerty i prezentacje zespołu PERCIVAL SCHUTTENBACH czyli NOWA FALA POLSKIEGO HEAVY-FOLKU !!!, grającego muzykę Słowian i Wikingów

Sobota, 26 listopada, godz. 11:30 i niedziela, 27 listopada, godz. 15:00, sala kinowa

***

PRL w oczach młodych czyli komunistyczna rzeczywistość w książkach w serii „W krainie PRL” Wydawnictwa TRIO. Panel dyskusyjny, w którym wezmą udział członkowie Komitetu Redakcyjnego serii - prof. Marcin Kula, prof. Andrzej Paczkowski, prof. Tomasz Szarota.

Sobota, 26 listopada, godz. 16:30, sala kinowa

***

Pokazy grupy rekonstrukcyjnej Chorągiew Rycerstwa Ziemi Zakroczymskiej,

Sobota, 26 listopada, godz. 11:00-16:00:

życie obozowe; pokazy walk rycerzy z epoki bitwy pod Grunwaldem; turniej łuczniczy dla publiczności; zakuwanie w dyby.

Niedziela, 27 listopada, godz. 11:00-16:00:

turniej rycerski; pokazy walk i uzbrojenia Prusów w walkach z Zakonem Krzyżackim; Od Mieszka do Jagiełły czyli opowieść jak zmieniało się uzbrojenie rycerza od X do XV wieku; turniej rzutu toporem dla mężczyzn

***

W weekend targowy będzie kursował tramwaj historyczny dowożący odwiedzających na Targi, w którym znani varsavianiści opowiadać będą ciekawe historie o zamku i mieście.

***

W weekend zapraszamy na 2 spacery historyczne:

* Wpływowe kobiety dwudziestolecia międzywojennego

- prowadzenie Sławomir Koper

Niedziela, 27 listopada, godz. 12:00

* Smok, godzilla, syrenka - jak powstał herb Warszawy (dla dzieci 3–8 lat)

- prowadzenie Katarzyna Chudyńska-Szuchnik

Niedziela, 27 listopada, godz. 12:00

Zbiórka zawsze przy wejściu głównym do Zamku Królewskiego.

***

Pokazy gry Bitwa pod Grunwaldem organizowane przez Polskie Gry Planszowe. Zaplanuj zwycięstwo, myśl taktycznie, postępuj z rozwagą!

24–27 listopada, stoisko nr 32

***

Najmłodszych Czytelników zapraszamy na stoisko Muzeum Zabawek i Zabawy, gdzie m.in. wystawa zabawek, która będzie prezentowała unikatowy w skali światowej zbiór zabawek z polskich spółdzielni zabawkarskich. Muzeum zaprezentuje Młynek, Samotnika

i Warcaby w rozmiarze XXL, przypomnimy jak zagrać w cymbergaja. Najmłodsi odwiedzający stoisko z zabawkami będą mogli budować wieże z klocków.

24–27 listopada, stoisko nr 30

***

Na premierowy pokaz gry Ogniem i mieczem zaprasza Wargamer. W sobotę i w niedzielę - konkurs historyczny z wiedzy o wojskowości XVII wieku.

24–27 listopada, stoisko nr 33

Projekcje filmów:

CZWARTEK, 24 listopada

Seria „Z archiwum IPN” przygotowana przez Oddział IPN w Lublinie

14:00

„Mały Katyń” (27:40 min)

Reżyseria: Adam Sikorski

Każdy region Polski ma swój „Mały Katyń” - miejsce, gdzie Polacy byli mordowani  przez NKWD po zajęciu kraju przez wojska Armii Czerwonej. W przypadku Rzeszowszczyzny takim miejscem jest Trzebuska. To tu od sierpnia do listopada 1944 roku funkcjonował obóz zorganizowany przez NKWD. W filmie tamte wydarzenia przypominają między innymi żyjący świadkowie.

14:30

„IV Zarząd WiN” (27:35 min)

Reż. Adam Sikorski

Tematem filmu są dzieje IV Zarządu WiN, kierowanego przez doświadczonego konspiratora - mjr. Łukasza Cieplińskiego, który od 1947 roku stał na czele organizacji. Gdy we wrześniu 1945 roku została powołana do życia organizacja Wolność i Niezawisłość, stawiała sobie za cel cywilno-polityczny model działań konspiracyjnych. IV Zarząd WiN opierał się na grupie akowców z Rzeszowszczyzny, którzy cieszyli się zaufaniem Łukasza Cieplińskiego.

15:00

„Łupaszka” (27:53 min)

Reżyseria: Adam Sikorski

Film jest opowieścią o legendarnym partyzancie mjr. Zygmuncie Szendzielarzu „Łupaszce”. Major „Łupaszka”, mimo rozwiązania Brygady, nie zaprzestał działalności. Przeniósł się na Pomorze, gdzie kontynuował działania zbrojne. Został aresztowany w 1948 roku na Podhalu i skazany na karę śmierci.

15:30

„Ostatni…” (23 min)

Film prezentuje sylwetkę ostatniego ukrywającego się z bronią w ręku partyzanta niepodległościowego podziemia na Lubelszczyźnie, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, mechanizm osaczania go przez aparat resortu bezpieki, a w końcu dramatyczne okoliczności jego śmierci w walce z obławą MO i SB w dniu 21 października 1963 roku.

16:00

„Rajd »Podkowy«” (25 min)

Reżyseria: Adam Sikorski.

Film odsłania kulisy brawurowej ucieczki por. Tadeusza Kuncewicza ps. „Podkowa” wraz z grupą 23 partyzantów do amerykańskiej strefy okupacyjnej Niemiec. Pomysł wyjazdu pojawił się w maju 1945 roku. 5 lipca 1945 roku partyzanci przekroczyli granicę polsko-niemiecką, jednak w nocy zbłądzili i znaleźli się w północnej Czechosłowacji. Dramat partyzantów polegał na tym, że gdy osiągnęli swój cel i dotarli do stacjonujących w miejscowości Loket wojsk amerykańskich, zostali wydani czeskiej służbie bezpieczeństwa.

16:30

„Zbrodnia na leśnym uroczysku” (24:30 min)

Film jest opowieścią o prowokacji UB wobec zgrupowania kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek” - największego działającego w powojennej Polsce, a posługującego się nazwą Narodowe Siły Zbrojne. Na przełomie 1943/44 roku kpt. Flame rozpoczął organizowanie oddziału partyzanckiego w okolicach Czechowic-Dziedzic. Po zajęciu tych terenów przez Armię Czerwoną wstępuje do milicji, jednak na wiosnę 1945 roku podejmuje decyzję o powrocie do działalności konspiracyjnej.

17:00

„Kłamstwo PWKN” (23 min)

Reżyseria: Adam Sikorski.

Film demaskuje mit utrwalany przez 45 lat przez komunistyczną propagandę, jakoby 22 lipca 1944 roku utworzony został w Chełmie Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, który ogłosił Manifest PKWN. W rzeczywistości manifest zredagowano w Moskwie już jesienią 1943 roku, pod ścisłym nadzorem Józefa Stalina. Kilkudziesięciu figurantów uczestniczących w mistyfikacji przywieziono do Chełma z Moskwy dopiero 27 lipca 1944 roku.

17:30

„Generał Walter” (27: 53 min)

Reżyseria: Adam Sikorski.

Twórcy filmu próbują zrekonstruować okoliczności śmierci gen. Karola Świerczewskiego „Waltera”. Miała ona miejsce 28 marca 1947 roku w Jabłonkach koło Baligrodu, gdzie do dzisiaj stoi pomnik upamiętniający to wydarzenie. Film przypomina, że gen. Karol Świerczewski służył od 1917 roku w bolszewickich formacjach wojskowych, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i został ranny w walkach z Wojskiem Polskim.

PIĄTEK, 25 listopada

10:00

„Dni mojego życia... Auschwitz. Historia prawdziwa” (45:20 min)

Film przypomina realia niemieckich obozów koncentracyjnych - bohaterem filmu jest jeden z więźniów (Henryk Dronia), lecz film jest hołdem dla wszystkich z nich, swego czasu uznanych przez Niemców - „rasę panów” - za podludzi nie zasługujących na istnienie.

10:50

„Elżbieta Zawacka – Miałam szczęśliwe życie” (31 min)

Film o jedynej generałce profesor Elżbiecie Zawackiej - emisariuszce „Zo”.

11:30

„Zwycięzcy nie umierają” (51 min)

Scen. i reż.: Rafał Wieczyński

Film dokumentalny o księdzu Jerzym Popiełuszce.

12:30

„Oskarżenie” (25 min)

Reżyseria: Grzegorz Braun

„Walczyliśmy o nową Polskę, Polskę dla wszystkich...” - te słowa wypowiedział na swoim własnym procesie, skazany na karę śmierci Mieczysław Bujak. Mimo wysiłku władz PRL, pamięć o bohaterskim żołnierzu AK i jego kompanach przetrwała do dziś.

13:00

„Podsłuchane życie” (52 min)

Reżyseria: Krystyna Mokrosińska

Polska Kronika Filmowa, Dziennik Telewizyjny, dziennikowe twory RSW Prasa tworzyły w PRL-u wizję szczęścia, sukcesów gospodarczych i narodowej jedności. Wśród nielicznej grupy tych, którzy domagali się prawdy, był Jan Józef Lipski.Podsłuchane życie nie jest biografią tego niezwykłego człowieka, a raczej opowieścią o wolności jednostki w zniewolonym państwie.

14:00

„… i cicho ciało spocznie w grobie”  (57 min)

Reżyseria: Wojciech Maciejewski

Film o księdzu Romanie Kotlarzu. Realizatorzy docierają do rodziny księdza, jego parafian, dzienników i brudnopisów listów do przełożonych. Na koniec w szpitalu, gdzie ks. Roman Kotlarz zmarł w sierpniu 1976 roku, próbują dociec zatartej prawdy.

15:00

„Sarid” (49 min)

Reżyseria: Zbigniew Gajzler

Sarid - znaczy ocalony. Alexander Bartal - Bicz, mieszkający dziś w Tel Awiwie, jako jedyny z całej rodziny ocalał z wojennego piekła, ale do dziś dokładnie pamięta każdy dzień gehenny, jaką przeżył on i jego bliscy, każdy szczegół ich ostatniej drogi, każde słowo wypowiedziane przez oprawców, którzy zadecydowali o losie pabianickich Żydów.

SOBOTA, 26 listopada

10:00

„Polskie Państwo Podziemne 1939–1945” (62 min)

O fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego mówią świadkowie, uczestnicy tamtych wydarzeń, m. in. Maria Dmochowska, Maria Staszewska, Krystyna Grostal, Kazimierz Łodziński, Józef Garliński i Władysław Bartoszewski. W dyskusji uczestniczą także historycy zarówno polscy, jak i zagraniczni: Andrzej Ajnenkiel, Janusz Tazbir, Norman Davies (Wielka Brytania) i B. Martin (Niemcy).

NIEDZIELA, 27 listopada

10:00

„Pseudonim Anoda” ( 62 min)

Reżyseria: Mariusz Malec

Spektakl Sceny Faktu przywraca pamięć i po raz pierwszy przedstawia historię aresztowania i śmierci porucznika Jana Rodowicza, pseudonim „Anoda” legendarnego żołnierza batalionu „Zośka” Bohater „Kamieni na szaniec”, uczestnik Akcji pod Arsenałem, akcji odbicia pociągu z więźniami pod Celestynowem.

16:30

„PAST-a 1944”

Reżyseria: Marek Widarski.

Film o zdobyciu gmachu PAST-y przez powstańców warszawskich. Stuletnia historia niegdyś najwyższego w b. Imperium Rosyjskim budynku centrali telefonicznej, przekształconej w 1944 roku przez Niemców w redutę obronną, a dziś ośrodka działalności kombatanckiej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz