Pomnik Tadeusza Kościuszki stanął w Warszawie


Warszawa ma nowy pomnik. Na placu Żelaznej Bramy został odsłonięty monument Tadeusza Kościuszki. Jest to kopia pomnika ufundowanego przez Polonię amerykańską, stojącego od 1910 r. niedaleko Białego Domu w Waszyngtonie.

„Dziękuje pani Prezydent i wszystkim za to, że wreszcie ten pomnik w Warszawie powstał” – powiedział Bronisław Komorowski, Prezydent RP – „To symbol wolności w tak znaczącym miejscu – niedaleko Grobu Nieznanego Żołnierza i pl. Piłsudskiego” – dodał. Prezydent Warszawy przypomniała rolę Warszawy podczas insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku.

„Warszawa nie zamierzała oddać niepodległego bytu bez walki i stała się jednym z ważniejszych miejsc oporu jakie w dobie insurekcji przetoczyły się przez kraj. Lud Warszawy prowadzony przez Jana Kilińskiego wyparł Rosjan z miasta, potem Warszawa przez kilka miesięcy wsławiła się długotrwałą obrona. Aby zdławić jej przedłużający się opór wojska rosyjskie krwawo rozprawiły się z mieszkańcami Pragi.” - przypomniała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

„Mit i legenda wybitnego dowódcy walk o Konstytucję 3 Maja, absolwenta warszawskiej Szkoły Rycerskiej, znakomicie wykształconego inżyniera, specjalisty od fortyfikacji, amerykańskiego generała walczącego o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej zostaje dzisiaj upamiętniona pomnikiem. Po 193 latach od powołania pierwszego komitetu.” – podkreśliła Prezydent.

W uroczystości wziął także udział prof. Marian Marek Drozdowski, prezes Stowarzyszenia Budowy Pomnika Naczelnika, który doprowadził po blisko 200 latach starań do postawienia pomnika T. Kościuszki w stolicy.

W odsłonięciu monumentu wzięły także udział delegacje szkół noszących imię Naczelnika oraz reprezentanci miast związanych z insurekcją.

Pomnik powstał z inicjatywy powołanego w 2003 roku, Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Projekt sfinansował Bank Citi Handlowy kwotą 1 mln złotych w ramach programu ochrony dziedzictwa kulturowego. Natomiast Miasto st. Warszawa wydało kwotę 936 042 zł.


Źródło: http://um.warszawa.pl/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Andrzej pisze:

    Drugi w W-wie pomnik Naczelnika, Generała Tadeusza Kościuszki, skromny kamień z tablicą pamiątkową, został usytuowany przy ul. Włościańskiej w malowni-czym terenie tzw. „Górek Włościańskich”. Jego odsłonięcie nastąpiło w r. 2014 a walnie przyczyniły się do tego niestrudzone blisko 10-letnie starania dziś ś.p. Stanisława Mączyńskiego, członka Warsz. S-ni Mieszkaniowej.

Zostaw własny komentarz