„Encyklopedia uzbrojenia. Rozwój uzbrojenia od prehistorii do XXI wieku” - I.V. Hogg - recenzja


Od niepamiętnych czasów ludzie używają wszelkiego rodzaju przedmiotów i wehikułów do wzajemnego uśmiercania się. O ile nasza natura jest bardzo brutalna i wymaga potępienia oraz pracy nad sobą, o tyle technologia, która wychodzi spod naszych rąk wymaga uznania kunsztu oraz pomysłowości. Zapraszam do zapoznania się z recenzją książki, która w świetny sposób przybliża nam historię uzbrojenia.

Niech Was nie zmyli tytuł, Encyklopedia… jest encyklopedią tylko z nazwy. Nie ma tradycyjnego podziału na alfabetyczne hasła, zamiast tego dostajemy coś całkiem innego - podział na rozdziały odpowiadające umownym okresom historycznym. Taki zabieg doskonale się sprawdza, zamiast nudnych haseł mamy świetnie przygotowany tekst ciągły (pod względem historycznym).Książka to aż osiem rozdziałów, które prowadzą nas poprzez dzieje broni. Zaczynamy od Pierwsze rodzaje uzbrojenia poprzez Broń średniowieczaEra prochuWojna manewrowaEra wynalazków,Pierwsza wojna światowaDruga wojna światowa oraz Dziś i jutro. Rzecz jasna każdy z rozdziałów jest podzielony na mniejsze podrozdziały i tak w rozdziale Dziś i jutro znajdziemy kilka słów oBombowcach strategicznych, a w Wojnie manewrowej znajdują się informację o Zamku skałkowym. W każdym podrozdziale znajdziemy krótką historię rozwoju owej broni oraz sporo ciekawostek. Dodatkowo na początku każdego rozdziału znajdujemy wstęp, który pełni funkcję wprowadzenia do epoki.

Praca została napisana w bardzo przystępny sposób. Język jest prosty i zrozumiały i całe szczęście, bo gdyby książka została napisana typowo wojskowym językiem lub byłaby przepełniona technicznymi zagadnieniami trzeba by było trzymać się od niej z daleka.

Jednak główną zaletą książki są zdjęcia, obrazy oraz ryciny, które znajdziemy przy każdym temacie. I tak np. w podrozdziale dotyczącym zamka skałkowego znajdziemy schemat oraz opis obsługi, a w temacie dotyczącym dział kolejowych świetne zdjęcie przedstawiające Boche-Bustara, które było brytyjskim działem 14 calowym (356 mm) używanym we Francji w 1918 roku (tłumaczenie: Pogromca Szwabów…). Tego jest naprawdę masa. Zastanawiam się czy nie lepszym tytułem dla książki byłby Broń w obiektywie, sztuce i na papierze.

Wielkim plusem książki jest indeks, dzięki któremu czytelnik omija żmudne przeszukiwanie całej książki w celu znalezienia interesującego go tematu. Świetnie że w pracy znalazła się bibliografia, ale szkoda, że tylko angielskojęzyczna.

Książka nie ustrzegła się błędów, ale na szczęście są drobne i łatwe do wychwycenia, więc nie wpływa to mocno na ogólną jej ocenę.

Encyklopedia uzbrojenia świetnie nadaje się na prezent. Ilość zdjęć zainteresuje praktycznie każdego, jednak wydaje się, że głównymi odbiorcami powinni być początkujący pasjonaci militariów, bo ci bardziej doświadczenie zapewne nie znajdą w recenzowanej pozycji nic uzupełniającego podstawową wiedzę w tym temacie.

Plus minus:
Na plus:
+ doskonała na prezent
+ zdjęcia, ryciny, obrazy
+ przystępny język
+ duży format
+ przegląd uzbrojenia od czasów najdawniejszych do XXI wieku
Na minus:
- cena
- czasami zbyt przeglądowa
- drobne błędy
- brak polskiej bibliografii

Tytuł: Encyklopedia uzbrojenia. Rozwój uzbrojenia od prehistorii do XXI wieku
Autor: Ian V. Hogg
Tłumaczenie: Krzysztof Fudalej
Wydawca: Bellona
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-11-11012-0
Liczba stron: 224
Oprawa: twarda
Cena: ok. 95zł
Ocena recenzenta: 8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz