Piłka nożna w PRL - pamiątki poszukiwane


Muzeum PRL w Krakowie szuka piłkarskich pamiątek związanych z piłką nożną w PRL. Eksponaty zostaną wykorzystane w piłkarskie wystawie, którą Muzeum przygotowuje specjalnie na Euro 2012 w Polsce.

Wystawa będzie nosić tytuł „Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL” i zostanie poświęcona sportowemu i  społecznemu fenomenowi piłki nożnej w okresie PRL.

„W roku kiedy cała Polska ta kibicowska i niekibicowska chcąc nie chcąc będzie żyła piłką nożną chcemy opowiedzieć, czym była piłka nożna w PRL-u. Chcemy o niej opowiedzieć nie tylko z perspektywy piłkarzy, ale także z perspektywy widzów. Opowiemy m.in. o tym jak ludzie często na jedynym telewizorze w bloku u sąsiada oglądali mecze, a gdy w trakcie nich gasło światło pomstowali na władzę.” - powiedziała dyrektor Muzeum PRL Jadwiga Emiliewicz.

By ta wystawa mogła powstać potrzebna jest pomoc. Stąd apel Muzeum o przekazywanie lub wypożyczanie na czas wystawy pamiątek związanych ze społecznym lub sportowym fenomenem piłki nożnej.

„Zbieramy nie tylko rzeczy związane wprost z piłką nożna jak koszulki, piłki, proporczyki, fotografie i plakaty, ale także przedmioty, które pozornie nie wiążą się z tą dyscypliną. To może być chociażby wspomniany odbiornik telewizyjny na którym cały blok lub wieś oglądały występy polskiej reprezentacji w 1974 r. Liczymy także pamiątki niematerialne, czyli wspomnienia.”

Jako pierwsi swoje pamiątki przekazali Andrzej Iwan i Marek Kusto - niegdyś gwiazdy polskiej reprezentacji. A. Iwan wypożyczył na czas trwania wystawy koszulkę Wisły sprzed 40 lat, identyfikator z Mistrzostw Świata w 1978 r. oraz piłkarskie wydawnictwa z okresu PRL. Drugi z piłkarzy przekazał trzy koszulki z Mundialu w 1974 r.: Polski, Włoch i Brazylii.

Nie zabrakło także piłkarskich opowieści. A. Iwan mówił, że jego piłkarska kariera rozpoczęła się od kradzieży jego piłki na stadionie Wandy w Nowej Hucie. Piłka była prezentem na komunię. Piłkarz wraz z ojcem przychodzili na stadion Wandy kilkukrotnie z nadzieją, że odnajdą sprawców.

„W końcu trener Wandy powiedział mi, że piłki i tak już nie odzyskam, a jeśli chcę pograć to mogę rozpocząć treningi w klubie” - zakończył opowieść Iwan.

Zainteresowani przekazaniem pamiątek proszeni są o kontakt z Muzeum PRL-u, os. Centrum E-1, 31-934 Kraków (dawne kino Światowid), email: muzeumprl@muzhp.pl, telefon: (0-12) 686 61 65.

Wystawę będzie można oglądać od końca kwietnia.

W trakcie dzisiejszej imprezy nagrodzono także zwycięzcę qizu piłkarskiego „Historia polskiej piłki nożnej” zorganizowanego przez portal dzieje.pl. Michał Wojtaczka, by wygrać odpowiedział poprawnie na 60 pytań przygotowanych przez organizatorów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz