„Kto nie widział Kairu, nie widział piękności świata…”- L. Zinkow - recenzja


W 2011 roku na polskim rynku wydawniczym pojawiła się publikacja opracowana przez L. Zinkowa Kto nie widział Kairu, nie widział piękności świata… . Książka ta sygnowana jest przez krakowską Księgarnię Akademicką. Publikacja jest zbiorem wspomnień z wypraw do Afryki polskich podróżników.

Na początku warto nadmienić, iż pozycja ta jest też włączona w serię wydawniczą objętą  honorowym patronatem przez prof. dr hab. J. Śliwę, reprezentującego Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Książka w niezwykle malowniczy sposób opisuje Czytelnikowi pierwsze wyprawy polskich podróżników na tereny nie tylko Egiptu, ale też i starożytnej Nubii. Autor wybrał jedenaście relacji prasowych podróżników z czasu drugiej połowy XIX wieku. Dzięki tej publikacji Czytelnik ma możliwość obserwacji narodzin, jakże popularnej dziś nauki zwanej egiptologią.

W tekstach Czytelnik może odnaleźć wiele bardzo interesujących opisów starożytnych zabytków egipskich i nubijskich. Ponadto w wybranych relacjach dużo miejsca poświecono ówczesnej arabskiej architekturze. Dodatkowo teksty uatrakcyjnia opis życia codziennego Egipcjan, ich religia, obyczaje, polityka etc.

Niektóre z tekstów w sposób bardzo naukowy opisują Egipt, natomiast niektóre z nich przedstawiają obraz oczarowanych egzotyką podróżników.

Niesamowitej wręcz barwności dodają wzmianki cytowane w języku arabskim, w dialekcie egipskim lub w wersji lekko spolszczonej. Autor znacznie podnosi wartość i atrakcyjność teksów poprzez liczne przypisy tłumaczące owe arabskie słowa i powiedzenia. Przypisy w tej publikacji są niezwykle interesującą skarbnicą wiedzy dotyczącą życia Arabów.

Wybrane przez Autora relacje w sposób barwny przybliżają Czytelnikowi starożytne zabytki widziane oczyma XIX wiecznych podróżników, którzy przytaczają w swoich opowieściach czasem wręcz magiczne i bajeczne historie dotyczące oglądanych przez nich grobowców czy świątyń.

Reasumując publikacja ta jest bardzo interesującą lekturą, nie tylko dla archeologów  czy historyków, ale także i dla kulturoznawców, religioznawców oraz wszystkich tych, których pasjonuje starożytność i XIX wieczny świat bliskowschodni wraz z barwną kulturą i obyczajami. Zatem szczerze polecam przeczytanie tej książki, która rozbudza wyobraźnię i pozwala na chwilę poczuć te same emocje, jakie przeżywali polscy podróżnicy w XIX wieku.

Jako osoba posiadająca szczęście bywać w Kairze, w stu procentach mogę zgodzić się z tytułem publikacjiKto nie widział Kairu, nie widział piękności świata… .

Plus minus:
Na plus:
+ bardzo interesująca tematyka
+ bogate w liczne fakty przypisy
+ niezwykle barwne opisy
Na minus:
- miękka oprawa

Tytuł: Kto nie widział Kairu, nie widział piękności świata… Egipt w relacjach polskich podróżników drugiej połowy XIX wieku
Autor: Leszek Zinkow
Wydanie: 2011
Wydawca: Księgarnia Akademicka
ISBN: 9788376380889
Stron: 358
Oprawa: miękka
Cena: ok. 36 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz