„Św. Maksymilian Kolbe” – Z. J. Kijas – recenzja


Druga wojna światowa i związane z nią okrucieństwa, jakie doświadczyła ludność różnych nacji, zwłaszcza ze strony hitlerowców to niewątpliwie trudny okres w dziejach ludzkości. Jednak w obliczu męczeństwa i zbliżającej się śmierci wiele osób potrafiło okazać szeroko rozumiane miłosierdzie wobec towarzyszy niedoli. Jedną z nich był franciszkanin św. Maksymilian Maria Kolbe.

Pozycja ta została podzielona na szereg krótkich rozdziałów poświęconych życiu męczennika z Auschwitz, od jego narodzin poprzez działalność, śmierć aż do beatyfikacji i kanonizacji w 1971 r. i 1982 r. W krótkich rozdziałach poznajemy, jak niezwykle ciekawą postacią był Kolbe, a także przebieg jego życiowej roli. Czytelnik dowiaduje się z nich, w jaki sposób wpłynął on na powstawanie klasztorów w Polsce i Japonii, jak wyglądała budowa japońskiego Niepokalanowa oraz w jaki sposób radził sobie i jakie spotykały go trudności w tworzeniu nowych świątyń.

Omawiana książka będąca monografią św. Maksymiliana, jest niestety w dużej mierze okrojona, m. in. ze względu na jej niewielkie rozmiary. Dostarcza ona Czytelnikom podstawowych informacji na temat tej niezwykłej postaci Kościoła. Autor nie skupia się jedynie na jego bohaterskim czynie z czasów niewoli hitlerowskiej, ale prezentuje jego życie i szeroko zakrojoną działalność krzewiciela Chrystusa i jego Matki. Poznajemy człowieka, dla którego miłość do bliźniego jest cenniejsza niż własne życie.

Niewątpliwie atrakcją publikacji jest odwoływanie się do licznych źródeł, co umożliwia weryfikację faktów podawanych przez Autora. Jak podaje on we wstępie swoją pozycję stworzył wyłącznie w oparciu o materiały istniejące w języku ojczystym. Należą do nich liczne biografie św. Maksymiliana pisane zarówno przez osoby duchowne, jak i świeckie. Atutem jest także powoływanie się na woluminy napisane przez samego świętego, na jego Pisma i Konferencje. Na uznanie zasługuje styl, jakim posługuje się Twórca publikacji. Jest łatwy i przyjemny, co powoduje, że czyta się ją „jednym tchem”. Atrakcją jest także półtorastronicowa bibliografia, która umożliwi Czytelnikom pogłębienie swojej wiedzy na temat tego franciszkanina. Pewne zastrzeżenie budzi jednak zbyt pobieżne omawianie pewnych wątków, np. jego przebywanie w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau czy jego działalność w Polsce. Z całą pewnością należało by je rozbudować, gdyż stanowią one ważne etapy w życiu Maksymiliana. Książka została opatrzona miękka oprawą, co powoduje, że szybko się niszczy. Narracja nie jest uzupełniana żadnymi rycinami czy też ilustracjami dotyczącymi świętego czy też jego działalności. Zamieszczono tylko jeden jego wizerunek, który znajduje się na okładce książki. Niemniej nie wpływa to na jakość przekazu.

Pozycję tę gorąco polecam wszystkim tym, którzy interesują się postacią świętego Maksymiliana. Stanowi ona bazę podstawowych wiadomości na jego temat, która z całą pewnością przyda się zarówno tym, którzy chcą poznać jego postać, jak i tym, którzy doskonale ją znają. Z całą pewnością przyda się na długie, mroźne, zimowe wieczory.

Plus minus:
Na plus:
+ styl Autora
+ bibliografia
+ źródła
+ tematyka
Na minus:
- miękka oprawa
- pobieżne traktowanie poszczególnych wątków

Tytuł: Św. Maksymilian Kolbe
Autor: Zdzisław Józef Kijas
Wydawca: WAM
Data wydania: 2011
ISBN/EAN978-83-75-058147
Liczba stron:132
Oprawa: miękka
Cena: ok. 12 zł.
Ocena recenzenta: 7/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz