„Dama z łasiczką” u królów na Wawelu


Najcenniejszy polski obraz „Dama z łasiczką” od dziś dostępny jest na Wawelu. Obraz można podziwiać na drugim piętrze skrzydła zachodniego Zamku, przeznaczonego niegdyś do użytku królowej Bony. Dziennie będzie go mogło zobaczyć do 600 osób.

Dama z łasiczką

„Dama z łasiczką” / fot. Wojtek Duch

Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Jan Ostrowski otwierając wystawę podkreślił, że jest ona efektem współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowego w Krakowie i Zamku Królewskiego na Wawelu.

„Chcę podkreślić, że nigdy dotąd współpraca między naszą Fundacją a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie układała się tak dobrze i harmonijnie jak dziś, oparta jest bowiem na wzajemnym partnerstwie i zrozumieniu wagi zbiorów Czartoryskich dla Polski” - mówił ucinając spekulacje o konflikcje Prezydent Fundacji xx. Czartoryskich Adama Karola Czartoryskiego.

Z ust Księcia Czarotyskiego padły także inne słowa, na które czekało wiele osób:

„Nie ma innego miejsca dla Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich jak tylko ich historyczna siedziba w Krakowie. »Dama z gronostajem« jest niezbywalną częścią tych zbiorów.”

„Dama” umieszczona w specjalnej kasecie klimatycznej zawisła w jednej z najpiękniejszych sal renesanswych w Polsce, ze wspaniałym wykuszem autorstwa Franciszka Florentczyka, z pierwszych lat XVI w.  By tam dotrzeć trzeba pokonać schody senatorskie i fragment krużganków. W pomieszczeniu przed wejściem do tej sali turyści mogą na dużych planszach poznać informacje o obrazie, jego historii i wybranych osobach z rodziny Czartoryskich.

Portret Cecylii Gallerani musi mieć zapewnione optymalne warunki: temperaturę wewnątrz 18 stop. C., wilgotność 55%, maksymalne oświetlenie 150 luksów.

Nie jest to debiut „Damy” u królów na Wawelu. Pierwsza wizyta miała miejsce podczas hitlerowskiej okupacji, gdy upatrzył ją sobie Hans Frank. Kolejna zaraz po wojnie, gdy Wawel był tymczasową siedzibą dzieł zagrabionych przez Niemców i odzyskanych przez Polaków. Następnym razem „Dama” gościła na Wawelu w dniach 9 marca - 30 maja 1955 r., wraz z innymi wybitnymi dziełami malarstwa europejskiego, ze zbiorów polskich, zgromadzonych w celu zrobienia barwnych zdjęć. Ostatni raz obraz został wypożyczony na Wawel wraz z innymi obrazami z Muzeum Czartoryskich, na wystawę, w dwóch salach I piętra, gdzie jednak zostały na dłużej, ze względu na remont siedziby Muzeum. Obraz na Wawelu pozostał do 29 kwietnia 1959 r. Wizyta „Damy” na Wawelu potrwa co najmniej rok, do zakończenia remontu Muzeum Czartoryskich.

Bilet na wystawę kosztuje 10 zł, ulgowy 8 zł. Ze względów konserwatorskich w sali będzie mogło przebywać jednocześnie tylko 20 osób. Szacunkowo przez to obraz będzie mogło zobaczyć 600 osób dziennie. Bilety można kupić w wawelskich kasach, czynnych od godz. 9, w weekend od 9.30. Obraz można oglądać od wtorku do piątku w godz. 9.30-17. W sobotę i niedzielę od godz. 10 do 17.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz