”Władysław Biały (1327/1333 - 20 luty 1388). Ostatni książę kujawski…” - J. Śliwiński - recenzja |
Wydawnictwo Avalon systematycznie wydaje kolejne monografie dotyczące poszczególnych książąt piastowskich. Są to zarówno rozprawy o dość długim rodowodzie, ale znajdą się także napisane w ostatnim czasie. Wypełniają one rozliczne braki na naszym rynku, które zaobserwować można pośród prac biograficznych, szczególnie dotyczących polskiego średniowiecza. Jedną z takich książek jest Władysław Biały prof. J. Śliwińskiego.
Już na pierwszy rzut oka można zauważyć jej nieduże gabaryty. Tak niestety musi ona wyglądać ze względu na ograniczony zasób źródeł. Autor na niewiele ponad stu stronicach zawarł podsumowanie dotychczasowej wiedzy na temat księcia Władysława Białego, jaką udało się wypracować i opublikować w różnych wydawnictwach. Starał się On także wszelkie nieprawdziwe daty czy fakty sprostować wedle swojej wiedzy i umiejętności.
Tego typu książka wymagała od Autora pracy iście benedyktyńskiej. Tutaj odkryciem nie jest jakiś mało znany fakt, ale np. poprawienie daty o kilka dni albo nawet miesięcy. Pan prof. Śliwiński obala pewne nawarstwiające się przeinaczenia, wynikające głównie z mechanicznego powtarzania przez kolejnych historyków ustaleń np. prof. O. Balzera, którego Genealogia Piastówjest dziełem doniosłym, ale powstałym u schyłku XIX wieku, więc siłą rzeczy nieco przestarzałym.
Poza Wstępem, w którym Autor omawia podstawowe opracowania i źródła odnośnie tematu, książka zawiera cztery rozdziały, odpowiadające kolejnym okresom z życia księcia Władysława Białego oraz Zakończenie, gdzie prof. Śliwiński zawarł własną, niezwykle pozytywną, ocenę Piasta. Całości dopełniają: wykaz literatury i źródeł, a także aneks z dwoma dokumentami wystawionymi przez omawianą postać. Wycisnąć coś więcej z tego tematu byłoby niezwykle trudno, ewentualnie można było napisać trochę o samym dziedzictwie Władysława - Kujawach i księstwie gniewkowskim, także szerzej zarysować realia epoki, co dałoby efekt podobny do tego jaki mamy w słynnym dziele S. Smolki o Mieszku Starym.
Na temat samego wydania trudno powiedzieć coś negatywnego. Wydawnictwo swoją robotę wykonało porządnie. Razić może rozbudowany tytuł książki - Władysław Biały, ostatni książę kujawski brzmi dobrze, natomiast następny człon dodany jest już chyba tylko po to, aby było bardziej interesująco, jednakże merytorycznie jest on bezwartościowy. Drugą rzeczą, do której można się przyczepić, jest cena - 42 złote za tak niedużą pracę jest kwotą, moim zdaniem, wygórowaną. Zresztą wszystkie książki w tej serii mają podobną cenę, która na pewno nie zachęca potencjalnego czytelnika do zakupu, a tym samym do zapoznania się z ich ciekawą treścią.
Zmierzając ku końcowi nie jestem do pewien, czy warto tę książkę polecać. Czytelnikom zainteresowanym tym konkretnym tematem albo epoką - na pewno tak, jednak nie znajduje powodu, dla którego reszta miałaby płacić ponad 40 zł za książkę, którą czyta się w 1-2 godziny, nie zawierającą przy tym jakichś szczególnie ważnych czy nowatorskich treści. Jednym słowem, jeżeli komuś specjalnie zależy niech czyta, reszta może się spokojnie obejść bez tego.
Plus minus:
Na plus:
+ solidne wydane
+ zebranie informacji o Władysławie Białym w jednej monografii
+ zawiera uzupełnienie lub poprawienie informacji z innych publikacji o Władysławie Białym
Na minus:
- cena
- treść ogranicza się ściśle do samej osoby księcia
Tytuł: Władysław Biały (1327/1333 - 20 luty 1388). Ostatni książę kujawski. Największy podróżnik spośród Piastów
Autor: Józef Śliwiński
Wydanie: 2011
Wydawca: AVALON
ISBN: 978-83-7730-010-7
Stron: 130
Oprawa: twarda
Cena: ok. 42 zł
Ocena recenzenta: 7/10
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.