Donżon lubelskiego Zamku już otwarty


Dzięki zakończonemu remontowi XIII-w. renesansowej wieży na Zamku w Lublinie można już z niej podziwiać piękną panoramę miasta.

Donżon lubelski to jeden z najcenniejszych zabytków Lublina i jedna z najstarszych budowli na Lubelszczyźnie. Jest to także najdalej wysunięta na wschód Europy budowla tego typu. Powstała w połowie XIII w. Stanowiła część grodu kasztelańskiego pełniąc początkowo funkcje obronne. Została wzniesiona przy południowym zboczu wzgórza zamkowego. Posiada trzy kondygnacje nadziemne. Grubość muru sięga do 3,4 m., wewnątrz którego biegnie spiralna klatka schodowa.

Dolne partie muru wzniesione z łamanego wapienia, wyższe z cegły. Na pierwszym piętrze znajdują się wyryte najprawdopodobniej przez więźniów napisy na cegłach. Pochodzą one z XVII w., kiedy wieża pełniła funkcję więzienia dla szlachty.

W XIX w. cały zamek został przekształcony w więzienie z tego okresu pochodzi wieńczący wieżę krenelaż. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego można oglądać przepiękną panoramę miasta. Podobną atrakcją do lubelskiego donżonu jest Baszta Sandomierska na Wawelu, z której również rozpościera się cudowny widok na okolicę.

Z wieży można obserwować również remont kolejnego słynnego zabytku Lublina, Kaplicy św. Trójcy.

Wieżę i taras widokowy mogą zwiedzać osoby ze sprawnością fizyczną pozwalającą na pokonanie niewymiarowych schodów i różnicę poziomów ok. 30 m. Muzeum nie gwarantuje zwiedzania wieży w przypadku zamknięcia obiektu ze względu na warunki atmosferyczne lub z innych powodów.

Zwiedzać wieżę można wyłącznie z przodownikiem w 15 osobowych grupach. Wejścia na donżon będą możliwe, co godzinę. Cena biletu normalnego wynosi 6,5 zaś ulgowego 4 zł. Warto zarezerwować sobie bilet, ponieważ wejście na donżon cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Pod nr telefonu (81) 532 50 01 w 61 można dokonać rezerwacji.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz