Wystawa fotografii Ryszarda Kapuścińskiego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


Od 5 września w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można oglądać ponad 40 fotografii dokumentujących podróże Ryszarda Kapuścińskiego po terenach byłych krajów ZSRR.

fot. umwd.dolnyslask.pl

Wśród zdjęć znajdą się m.in. te pokazujące Pucz Janajewa w Moskwie. Inne wykonane zostały podczas podróży autora po terenach imperium. Uzupełniają je zdjęcia domów i cmentarzy.

Fotografie składające się na wystawę Zmierzch Imperium zostały odnalezione kilka lat temu w prywatnym archiwum reportera. Ryszard Kapuściński planował wystawę fotografii, które wykonał podczas tych podróży1. Sam wybrał i wykadrował zdjęcia i schował je w szarych kopertach jako negatywy. Tak przeleżały wiele lat.

Po raz pierwszy zostały zaprezentowane dwa lata temu na wystawie w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie. Na ekspozycję złożyło się 50 spośród kilkuset fotografii, wybranych przez opiekunkę archiwum fotograficznego Ryszarda Kapuścińskiego Izabelę Wojciechowską (1954-2010). Wybór został uzupełniony przez nią o zdjęcia z podróży do rodzinnego Pińska, którą Ryszard Kapuściński odbył po 40 latach (1979 r.). Dzięki temu fotograficzna wyprawa w tamte rejony nabiera osobistego wymiaru.

Ryszard Kapuściński był jednym z najsłynniejszych i najbardziej docenianych reporterów na świecie, kilkukrotnie wymienianym jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla. Stworzył zupełnie odmienną formę gatunku publicystycznego - reportaż literacki. Uczestniczył w 27 rewolucjach jakie dotknęły nasz świat drugiej połowy XX w. Poznał .in. były Związek Radziecki, spotkał się z jego mieszkańcami, zobaczył potęgę i nędzę Imperium.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5
5-30 września 2012 r.

  1. Na podstawie jego podróży powstała książka pt. Imperium. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz