Amerykanie ujawnili wszystkie posiadane akta zbrodni katyńskiej


Stany Zjednoczone za pośrednictwem Narodowego Archiwum upubliczniły wczoraj zebrane przez siebie akta dotyczące zbrodni katyńskiej.

fot. archives.gov

Cyfrowe kopie dokumentów, które dotyczą zbrodni na Polakach z 1940 r., znalazły się na stronie Narodowego Archiwum - archives.gov. W sumie jest to ponad 1000 stron pochodzących z Archiwów Departamentu Stanu i Obrony Stanów Zjednoczonych, amerykańskich wojsk lądowych oraz archiwów prezydentów Roosevelta, Trumana i Eisenhowera.

Specjaliści nie spodziewają się znaleźć w nich sensacji, czy przełomowych faktów. Jednak nowością dla badaczy mogą być publikacje dotyczące postawy i stosunku poszczególnych amerykańskich administracji do sprawy katyńskiej.

Jednym z odtajnionych materiałów jest film „The Katyn Massacre”:

Inicjatorką cyfrowej publikacji materiałów była mająca polskie korzenia Marcy Kaptur z Ohio, która zasiada w Izbie Reprezentantów z ramienia Partii Demokratycznej.

Na odtajnienie dalej czekają dokumenty zebrane przez Wielką Brytanię i Rosję. Ponadto Wielka Brytania nadal nie ujawniła wszystkich dokumentów dotyczących zamachu na gen. Władysława Sikorskiego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz