Wkrótce rozpoczynają się „Dni Majdanka” 2012


10 października w Państwowym Muzeum na Majdanku rozpoczynają się „Dni Majdanka”. To okazja do zapoznania się z historią byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i działalnością Muzeum. Program wydarzeń obejmuje m.in. sesję naukową, spotkania z byłymi więźniami i badaczami oraz prezentację zdjęć lotniczych.

Wiele uwagi w tegorocznej edycji „Dni Majdanka” poświęconej będzie edukacji historycznej, która odgrywa coraz większą rolę w działalności muzeów w Polsce. Cykl wydarzeń muzealnych otworzy spotkanie pracowników PMM z przedstawicielami ZNP. Zapoznają się oni z działalnością edukacyjną Muzeum, zwiedzą ekspozycję oraz upamiętnią nauczycieli, którzy zginęli na Majdanku. Wydarzenie ma charakter zamknięty.

Następnego dnia odbędzie się sesja naukowa „Edukacja w miejscach pamięci w Polsce. Tendencje i kierunki rozwoju” (program sesji w załączeniu). Będzie ona okazją do krytycznej dyskusji na temat stanu i perspektyw edukacji muzealnej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pamięci.

Nie zabraknie także propozycji dla osób zainteresowanych zgłębianiem historii Majdanka i obozu zagłady w Sobiborze. Piątek przeznaczony jest na spotkania ze świadkami historii, prezentacje muzealiów i zdjęć archiwalnych, a także spotkanie z Wojciechem Mazurkiem – archeologiem prowadzącym badania na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze.

„Dni Majdanka” potrwają 4 dni, zakończą się 13 października bezpłatnym zwiedzaniem z przewodnikiem terenu byłego obozu i ekspozycji muzealnej.

Program:

10 października, środa:
10.00-15.00 Uroczystości upamiętniające z udziałem przedstawicieli ZNP „Nauczyciele nauczycielom – ofiarom Majdanka”

11 października, czwartek:
9.00-17.00 „Edukacja w miejscach pamięci w Polsce. Tendencje i kierunki rozwoju” – sesja naukowa organizowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku i Instytut Historii UMCS

12 października, piątek:
9.00-10.00; 10.30-11.30; 12.00-13.00; 13.30-14.30
„Relikty obozowe jako nośniki społecznej pamięci przeszłości” – prezentacja wybranych muzealiów ze zbiorów PMM w ramach Dni Otwartych w Dziale Muzealiów
10.00-11.30 „Świadkowie historii mówią” cz. 1 – spotkanie z więźniarką obozu na Majdanku i więźniem obozu dziecięcego w Łodzi
12.00-13.30 „Majdanek w fotografii lotniczej” – prezentacja zdjęć lotniczych wykonanych w latach 1944-1946
14.00-15.30 „Świadkowie historii mówią” cz. 2 – spotkanie z więźniarkami KL Lublin, które trafiły do obozu jako dzieci
16.00-17.30 „Sobibór – prawda ukryta w ziemi” – spotkanie z Wojciechem Mazurkiem – archeologiem prowadzącym badania na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze

13 października, sobota:
10.00-12.30; 12.00-14.30
Zwiedzanie obiektów i ekspozycji z przewodnikiem muzealnym, które będzie
poświęcone Zagładzie Żydów w 70. rocznicę „Akcji Reinhardt”

Szczegółowe informacje o programie na majdanek.eu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz