Relacja z I Lubelskiej Jesieni Historycznej


I Lubelska Jesień Historyczna zorganizowana przez UMCS dobiegła końca. Przez 3 dni studenci-pasjonaci historii z całej Polski dyskutowali w kilku panelach o dziejach Polski i świata.

Panel Wielokulturowość Europy Środkowo-Wschodniej

Uroczyste otwarcie konferencji nastąpiło 26 października w Małej Auli na Wydziale Humanistycznym UMCS. Zgromadzeni studenci i doktoranci jako pierwszej wysłuchali Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego Jagody Pajdy, która powitała zaproszonych gości. Wśród nich były znakomitości lubelskiej historii na czele z Dyrektorem Instytut Historii UMCS dr hab. Dariusemz Słapkiem. Wykład inauguracyjny dotyczący działalności społecznej, politycznej i kulturalnej Polaków w Kijowie przed pierwszą wojną światową wygłosił  dr hab. Mariusz Korzeniowski.  Po wykładzie miał miejsce występ przygotowany przez członków Studenckiego Koła Historyków Satyryków UMCS „Wyjazd Królowej Bony”.

Po inauguracji rozpoczęły się obrady w równoległych sekcjach. Konferencja została podzielony na trzy panele, w których wzięło udział ponad stu trzydziestu referentów z Polski (z dwudziestu jeden ośrodków akademickich), Ukrainy (sześcioro studentów z Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu im. I. Franki.

W czasie obrad każdy - przedsięwzięcie miało charakter otwarty - chętny mógł się zapoznać z szerokim spectrum problemów historycznych od Elektronicznego zarządzania dokumentacją przez historię O pięknej Sydonii i okrutnym Franciszku, aż po Proces zabójców ministra Pierackiego.

Wszystkie sekcje cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczestników, a dyskusje po referatach były nadzwyczaj interesujące. Drugiego dnia obrad dyskutowano nad Współczesnymi problemi archiwistyki, Masakrą amerykańskich jeńców w Malmedy, czy nad Wizerunkiem władców mongolskich w relacjach podróżników europejskich.

Obrady panelu „Czarne charaktery” w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS

Jednak największym panelem konferencji były „Czarne charaktery. Historyczni antybohaterowie”. Bogactwo tematyki poruszanej na tym panelu przyprawiało o zawrót głowy, a jego podział na dwa równoległe sekcje spowodował, że trzeba było dokonywać trudnych wyborów, którego z referentów chce się wysłuchać. Tematyka jak, każdej z sekcji była zróżnicowana, jednak ze względu na ilość referentów zasięg chronologiczny poruszanych problemów rozpoczynał się w starożytności, a kończył się w latach 80 i 90 XX w. Zasięgiem geograficznym obejmujący cały obecnie znany nam świat od Europy przez Bliski Wschód, Afrykę, aż po Amerykę Południową. Problem oceny postaci powodował zażarte dyskuje, które nie milkły również w kuluarach.

Ostatniego dnia pomimo zmęczenia, obrady obfitowały w wiele ciekawych referatów. Uczestnicy mogli dowiedzieć się między innymi o Antyżydowskich rozruchach w Warszawie w 1881 roku, czy też wysłuchać referatu Czarny wizerunek wyznawców zoroastryzmu  w historiografii armeńskiej V w. Pierwsza edycja I Lubelskiej Jesieni Historycznej przeszła już do historii, a jej uczestnicy mogli rozjechać się do domów, bogatsi o nabyte doświadczenia i znajomości.

Komentarze uczestników zapytanych o ocenę konferencji były bardzo pozytywne:

„Przede wszystkim trzeba zacząć od pochwalenia organizatorów. Przy tak dużym przedsięwzięciu jakim była I Lubelska Jesień Historyczna ze swojej strony nie spotkałem się z żadnymi wpadkami ze strony osób odpowiedzialnych za organizacje. Na każdym kroku mogliśmy liczyć na pomoc, czy to przy znalezieniu sali czy dotarciu na miejsce prelekcji. Tutaj chciałbym zaznaczyć, że konferencja stała na wysokim poziomie merytorycznym. Referenci zaprezentowali szereg ciekawych prac.” - Marcin Madej z UWr

„Było bardzo sympatycznie, gospodarze niezmiernie gościnni. Oby więcej takich konferencji!” - Anna Cieszkowska UŁ

„Konferencja została przygotowana bardzo merytorycznie, organizatorzy postarali się, aby dyskusje przeniosły się również po za gmach Uniwersytetu. I LJH jest idealną okazją do ciekawej wymiany wiedzy i poglądów, a także zdobycia kontaktów naukowych z całego kraju. Miło było spotkać młodych naukowców z innych ośrodków naukowych, z którymi nie widziało się kilka miesięcy lub lat, a także poznać nowe ciekawe osoby. Na pewno pojawię się jako prelegent podczas przyszłorocznej edycji konferencji i z pełnym przekonaniem polecam ją znajomym historykom.” - Sylwia Szyc UMCS

„Dziękujemy za kolejną wspaniałą okazję, jaką była I LJH, do tego aby się spotkać w gronie historyków i archiwistów. Organizatorzy stawali na głowie, by wszystko było na najwyższym poziomie. Atrakcje jakie zapewnili referentom, na długo pozostaną w ich pamięci. Mam nadzieję, że już wkrótce spotkamy się w podobnym gronie, znowu na ziemi lubelskiej.” - Magdalena Niedźwiedzka UMK

Komitet Organizacyjny I Lubelskiej Jesieni Historycznej (prawie w komplecie). Od góry od lewej: Łukasz Kosiński, Kamil Jakimowicz, Kamil Michaluk, Jan Gawron, Katarzyna Świgoń, Jagoda Pajda, Magdalena Dolecka.

Poproszona o podsumowanie LJH  Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Jagoda Pajda nie kryła zadowolenia z zorganizowanej konferencji i przychylnej oceny środowiska akademickiego. Zauważyła, że była to prawdopodobnie największa studencka konferencja o tematyce historycznej jaka miała miejsce na UMCS w ostatnich latach. Wiosną przyszłego roku Lublin będzie także gościł studentów XXI OZHS-u, a jesienią jak zapewnia Pajda ma zostać zorganizowana II edycja LJH:

„Mimo, że obrady odbywały się w weekend, czyli w czasie kiedy nie ma studentów na uczelni, zgromadziliśmy sporą liczbę słuchaczy i dyskutantów. Podczas spotkań integracyjnych mieliśmy świetną okazję poznać się i wymienić doświadczenia. Naszych referentów już teraz zaprosiliśmy na kolejną edycję, którą postaramy się zrealizować jesienią 2013 roku. To nie lada wyzwanie, któremu postaramy się sprostać, i uczynić z Lubelskiej Jesieni Historycznej coroczne spotkanie miłośników historii.” - zakończyła.

Czym byłyby konferencje, jeżeli nie było by na nich integracji uczestników? Także na tym polu organizatorzy doskonale się spisali, zapewniając każdemu zabawę do białego rana. 26 października gościł uczestników Fantasy Park, gdzie uczestnicy rywalizowali między sobą w kręgle, bilard, darty. Miejscem drugiej imprezy był znana powszechnie w Lublinie Klubokawiarnia Archiwum, gdzie uczestnicy szaleli do białego rana. Organizatorzy zapewnili uczestnikom możliwość zwiedzania Lublina, prócz tych najbardziej znanych zabytków uczestnicy mogli zobaczyć nowo powstałe muzea w Lublinie, jednakże załamanie pogody w nocy z piątku na sobotę spowodował rezygnację z części zwiedzania oraz osłabienie zainteresowania zwiedzaniem Lublina wśród samych uczestników.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim przybyłym na I Lubelską Jesień Historyczną, mając nadzieję, że zdobyte doświadczenia i przyjaźnie zaprocentują w przyszłości, nie tylko zawodowej i naukowej, a konferencja na długo pozostanie w pamięci uczestników.

A już w listopadzie w Łodzi odbędzie się Konferencja Studencko-Doktorancka „ Szpiedzy, Kurtyzany, Wojownicy- drugoplanowi aktorzy na scenie dziejów” oraz X Ogólnopolska Konferencja Studentów Historyków Wojskowości . Oba przedsięwzięcia znajdują się pod naszym patronatem medialnym.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Brak komentarzy

    Zostaw własny komentarz