Polsko-węgierski koncert patriotyczny zespołu „Kárpátia”


Jeżeli historia i język węgierski wydają się wam abstrakcyjne lub egzotyczne, koniecznie zajrzyjcie do Internetu i wysłuchajcie kilku utworów węgierskiego zespołu „Kárpátia”.

fot. Marcin Sochoń

6 listopada 2012 r. o godz. 19.00 odbyło się niespotykane dotąd wydarzenie muzyczne i historyczne. Na scenie Multikina na Ursynowie, zaprezentowały się zespoły: „Zjednoczony Ursynów”, brzeski „Irydion” (gościnnie) i węgierski zespół „Kárpátia”. Koncert miał na celu nie tylko zapoznanie polskiej publiczności ze znaną na Węgrzech grupą, ale także przybliżenie patriotycznego kierunku muzycznego.

Z niespotykaną dynamiką i ekspresją Petrás János zaśpiewał kilkanaście utworów opiewających historię i kulturę swojego narodu. Obserwując muzyków dało się zauważyć niesamowite zaangażowanie i profesjonalizm. Oprócz tego Węgrzy zaprezentowali znany w Polsce „Marsz Pierwszej Brygady”, w nowej interpretacji. Śpiewany w rockowym brzmieniu utwór sprawił, że polska publiczność wspólnie z kilkunastoma węgierskimi fanami zespołu, wstała z miejsc i przyłączyła się do wykonawców. Wykonano także utwór dedykowany bohaterom, którzy polegli w Katyniu. János powiedział:

„Bardzo często w trudnych czasach historii Węgier pojawiają się Polacy, jak i bardzo często w trudnych okresach polskiej historii pojawiają się Węgrzy”.

Wśród 10 tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej znalazł się również Węgier. Na sali można było odczuć wiele wyrazów sympatii pomiędzy polską publicznością, wykonawcami a kilkunastoma Węgrami, którzy przyjechali wspólnie z zespołem. Po zakończeniu imprezy lider zespołu rozmawiał poprzez tłumacza z publiką i podpisywał płyty. Na pytanie co zainspirowało go do zaśpiewania „Legionowej pieśni”, odpowiedział jednym słowem wskazując na polskiego fana grupy: BARTOS! Lider określił go mianem polskiego przyjaciela. Na pytanie o naszego wspólnego bohatera narodowego gen. Józefa Bema odpowiedział, że oczywiście może kiedyś powstać taki utwór ale jest wiele różnych spraw, które nas łączą.

Po koncercie doszło także do podpisania porozumienia pomiędzy Prezesem Stowarzyszenia „WIZNA 1939„ Panem Bogusławem Szostkiewiczem a liderem zespołu, które zapoczątkuje w najbliższym czasie realizację teledysku do utworu „Legios dal„. Na nieoficjalnej stronie fan clubu możemy dowiedzieć się, że ”Kárpátia aktywnie działa od 8 lat, czego owocem jest już 12 albumów o bardzo wysokiej jakości. Lider i wokalista - János Petrás - to życzliwy przyjaciel patriotycznej części polskiego Narodu”.

Patronami koncertu byli Toth Gabor – przewodniczący Węgiersko–Polskiej Grupy Parlamentarnej oraz Artur Górski – wiceprzewodniczący Polsko – Węgierskiej Grupy Parlamentarnej. Organizatorami byli Fundacja Nowy Kierunek i Dzielnica Ursynów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Rafał pisze:

    byłem na koncercie. zarówno ZU z Irydionem jak i Karpatia wypadli znakomicie pomimo tego ze Węgrzy byli w niepełnym składzie(bez jednego gitarzysty). świetna atmosfera. tego było mi trzeba...

Zostaw własny komentarz