Ceremoniał dworski jako pierwotna forma protokołu dyplomatycznego. Trzecia debata z cyklu „Collegialne Łazienki”


Czy utrzymywanie monarchii ma dzisiaj sens? Jaką rolę odgrywał dawniej ceremoniał dworski, a jakie znaczenie ma obecnie protokół dyplomatyczny w budowaniu relacji między państwami?

Collegium Civitas i Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na trzecie spotkanie pt. „Ceremoniał dworski jako pierwotna forma protokołu dyplomatycznego„ z cyklu debat dyplomatycznych realizowanych w ramach projektu partnerskiego ”Collegialne Łazienki”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się ambasadorowie, praktycy dyplomacji i specjaliści od protokołu dyplomatycznego: Zdzisław Rapacki, Jakub Borawski, Maria Wodzyńska-Walicka oraz Henryk Lipszyc. Zapraszamy już 27 listopada (wtorek), godz. 18.00, Pałac na Wyspie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Wstęp wolny!

Pierwsze nawiązywane relacje dyplomatyczne miedzy suwerennymi państwami odbywały się między dworami i na dworach, stanowiących bezpośrednie otoczenie suwerena. Obyczaj dworski, a później też ceremoniał, przekształcały się stopniowo w formy komunikacji między przedstawicielami suwerennych państw. Zakładano jednocześnie, że szacunek okazywany władcy powinien być tożsamy z szacunkiem okazywanym jego przedstawicielowi.

Dziś w Europie istnieje dziewięć suwerennych państw, na których czele stoją monarchowie. W świecie jest ich znacznie więcej. Czy w dzisiejszych czasach utrzymywanie monarchii oraz jej ceremonialnego otoczenia, które jest przecież znacznie zróżnicowane kulturowo, niesie ze sobą jakikolwiek sens i odgrywa jakąkolwiek role w regulowaniu życia?

Moderatorem debaty będzie dr Ryszard Żółtaniecki (socjolog, dyplomata, kierownik Akademii Służby Zagranicznej i Dyplomacji Collegium Civitas, były ambasador RP w Grecji i na Cyprze (1991-1996)).

Prelegenci:

Zdzisław Rapacki (przedstawiciel przy Biurze ONZ w Genewie w latach 2004-2010, b. dyrektor gabinetu Krzysztofa Skubiszewskiego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, b. dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta RP, wykładowca Collegium Civitas)

Jakub Borawski (Biuro Analiz Sejmowych, specjalista z zakresu protokołu dyplomatycznego i stosunków międzynarodowych, wykładowca Collegium Civitas)

Maria Wodzyńska-Walicka (filozof i dyplomata, ambasador w Królestwie Niderlandów (1998–2002))

Henryk Lipszyc (japonista, dyrektor Centrum Badań nad Japonią w Collegium Civitas, 1991-1996 ambasador RP w Japonii (1991-1996)).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz