Tazbir i Moskwa autorami Książek Roku 2011


Od Sasa do lasa prof. Janusza Tazbira i Droga Karola Wojtyły Jacka Moskwy zostały wybrane Książkami Roku 2011 Warszawskiej Premiery Literackiej w głosowaniu czytelników, księgarzy i bibliotekarzy.

Pierwsza z nagrodzonych książek, to najnowsze dzieło prof. Tazbira, które składa się ze zbioru artykułów i szkiców historycznych obejmujących trzy obszary badań profesora Janusza Tazbira.

Pierwszy to istniejący od dawna proceder tworzenia i wykorzystywania falsyfikatów historyczno-literackich – rzekomych pamiętników, listów i relacji. Na ogół były to dzieła historyków i pisarzy zafascynowanych przeszłością do tego stopnia, że podejmowali próby opisu przeważnie wymyślonych sytuacji w językowej i stylistycznej manierze Polaków z minionych epok. Cykl drugi obejmuje studia nad kulturą sarmacką poprzez analizę dorobku kronikarskiego i badawczego autorów takich jak: Jędrzej Kitowicz, Władysław Łoziński, Aleksander Brückner, Jan Stanisław Bystroń czy Stanisław Wasylewski. W trzeciej części książki profesor Tazbir przypomina biografie i dorobek swych ulubionych autorów, m.in. Jana Potockiego, Henryka Rzewuskiego, Józefa Korzeniowskiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Dąbrowskiej. Wnikliwa analiza, błyskotliwy styl i polemiczna pasja Autora nadaje prezentowanym tekstom, oprócz walorów poznawczych, cechy najwyższej jakości prac popularyzujących historię narodową.

Druga z docenionych książek opowiada historię Karola Wojtyły od narodzin do beatyfikacji. Wartość, wręcz wyjątkowość kolejnej książki o papieżu z Polski ma polegać na tym, że będzie to biografia kompletna. Wydarzenia doniosłe i drobne, dyskretnie zarysowane tło, analiza – pisana językiem dostępnym dla laika – utworów młodego i potem starszego Karola Wojtyły, prezentacja osób, z którymi przecinały się jego drogi życiowe, wszystko to składa się na opowieść, którą, nawet wtedy, kiedy się ją skądinąd zna, czyta się z przyjemnością i zainteresowaniem.

Nagroda Warszawska Premiera Literacka jest przyznawana od 1985 r. autorom związanym z Warszawą. Jury nagrody 12 razy w roku wybiera Książkę Miesiąca Warszawskiej Premiery Literackiej. Ze wskazanych przez jurorów książek czytelnicy, bibliotekarze i księgarze na zasadzie plebiscytu wybierają Książki Roku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Jacek pisze:

    Dzień dobry, wiem, że dla redaktorów portalu ta wiadomość może wydać się mało istotna - został już rozstrzygnięty konkurs KSIĄŻKA HISTORYCZNA ROKU (V edycja.Może warto o tym napisać dwa słowa, tu kilka informacji: http://www.ksiazkahistorycznaroku.pl/konkurs.html

Zostaw własny komentarz