Studenci o stanie wojennym. 31. rocznica w Krakowie |
Przez cały wczorajszy dzień studenci ze Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczpospolitej prowadzili w Krakowie przedsięwzięcia związane z 31. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Studenci przebrani za funkcjonariuszy ZOMO, MO, żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, a także strajkujących opozycjonistów rozdawali w okolicach Rynku Głównego i Galerii Krakowskiej ulotki. Na jej jednej stronie był przedruk z propagandowego wydania „Trybuny Ludu” z 13 grudnia 1981 r., a na odwrocie kopia solidarnościowej „bibuły” z kalendarium i odezwą do mieszkańców Polski tłumaczącą prawdziwe powody wprowadzenia stanu wojennego. Na ulotce umieszczono także karykaturę WRON i wiersz „Do generała”, zaczynający się od słów „Za słowa kłamstwem splugawione, za mundur bratnią krwią splamiony...”. Organizatorzy zadbali także o rozpalenie koksowników.
W Klubie pod Jaszczurami krakowski opozycjonista, współorganizator Komitetu Założycielskiego „S” Leszek Jaranowski zademonstrował licealistom sposób druku solidarnościowej „bibuły”. O 15.00 w Klubie odbyła się także debata ekspercka, z udziałem: dr Henryka Głębockiego, prof. Zdzisława Zblewskiego, dr Jarosława Szarka oraz dr Ewy Zając.
Natomiast na telebimie ustawionym prostopadle do kamienicy, w której mieści się Klub pod Jaszczurami od 9.00 do 21.00 wyświetlano materiały zdjęciowe i filmowe poświęcone stanowi wojennemu, w tym niepublikowane dotąd zdjęcia pochodzące z prywatnych zbiorów.
Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej już po raz kolejny zorganizowało obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Tym razem krakowska inicjatywa doczekała się odsłon także w Lublinie, Łodzi, Toruniu, Wrocławiu i Warszawie. Pod wspólną nazwą – „Raport z oblężonego Państwa” – zorganizowano historyczne debaty, pokazy filmowe, akcje rozdawania ulotek i wiele innych przedsięwzięć.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.