Dar Krystyny Czapskiej dla Zamku Królewskiego na Wawelu


W dziejach zbiorów wawelskich ogromną rolę odgrywały dary. 7 października 1882 Jan Matejko ofiarował Wawelowi pierwszy obiekt – obraz Hołd Pruski. Wydarzenie to symbolicznie rozpoczyna historię obecnych zbiorów, na które w dużej części składają się dary znamienitych kolekcjonerów.

Jeszcze przed wojną Wawel otrzymał liczne wspaniałe dzieła sztuki przekazane m.in. przez Leona Pinińskiego (1931). Po II wojnie lista darczyńców powiększyła się o kolejne nazwiska m. in.: Juliana Godlewskiego, Tadeusza Wierzejskiego i Karolinę Lanckorońską. Do tego zaszczytnego grona dołączyła w roku 2001 Krystyna Czapska.

Wystawa daru Krystyny Czapskiej obejmuje obiekty otrzymane przez Zamek Królewski na Wawelu w roku 2001, jeszcze za życia ofiarodawczyni, oraz przekazane w 2003 na mocy testamentu. Cały dar ma ogromną wartość historyczną – pozwala zrozumieć charakter krakowskich zbiorów mieszczańskich, gromadzonych przez kilka pokoleń. Ekspozycja obejmuje 210 obiektów, wybranych ze względu na ich wysokie walory artystyczne. Są to obrazy cenionych artystów, jak Alfons Karpiński, Kazimierz Pochwalski czy Teodor Axentowicz, rysunki sygnowane przez Józefa Mehoffera, a także średniowieczna rzeźba. Będzie można zobaczyć zabytkowe meble oraz przykłady rzemiosła artystycznego, które stanowiły integralną część typowego wnętrza wieku XIX. Ponad połowa prezentowanych obiektów to ceramika. Jest to pokaźny zbiór porcelany z najlepszych manufaktur europejskich w Miśni, Wiedniu i Berlinie oraz dalekowschodnich – chińskich i japońskich. W zespole tym najciekawszy jest porcelanowy serwis w formie owoców cytryny, z plastycznymi dekoracjami, wykonany w wieku XVIII w Królewskiej Manufakturze w Miśni. Bardzo cenny jest też zespół wielobarwnych szkieł pochodzących z wieku XIX, a więc z okresu kiedy eksperymentowano i tworzono nowe technologie szklarskie.

Krystyna Czapska (1921–2003) pochodziła z mieszczańskiej rodziny. Ojciec był doktorem prawa; matka prowadziła jadłodajnię „Zdrowie„ przy ul. Św. Tomasza. W latach wojennych rodzinna kamienica przy ul. Sławkowskiej 9, stała się punktem kontaktowym oraz schronieniem na mapie wojennego Krakowa. Krystyna studiowała historię sztuki i etnografię, lecz żadnych studiów nie ukończyła. Początkowo pracowała z matką prowadząc ”Dom Komisowy sprzedaż antyków, obrazów i dywanów”, później zaś zajęła się kosmetologią, otwierając we własnej kamienicy Instytut Kosmetyczny FEMINA. Kamienicę tę (z XVI w.) odziedziczyła po rodzicach, podobnie jak zbiory sztuki z w. XVIII i XIX, które w latach 1975-1976 decyzją miejskiego konserwatora Urzędu Miasta Krakowa zostały wpisane do rejestru zabytków.

Miejsce: Zamek Królewski na Wawelu | Czas: 18 grudnia 2012 r.-17 marca 2013 r. | Cena: 3 zł (wstęp wolny z wykupionym biletem do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich lub na wystawę Dama z gronostajem)

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz