Konferencja: „Powstanie styczniowe w regionie częstochowskim i województwie kaliskim (1864-1864)” |
„Powstanie styczniowe w regionie częstochowskim i województwie kaliskim (1864-1864)” to konferencja naukowa, która odbędzie się 22 stycznia 2013 r. w Częstochowie. Miejscem obrad będzie pamiętający czasy powstania styczniowego Ratusz – obecnie siedziba Muzeum Częstochowskiego.
Powstanie styczniowe było przełomowym wydarzeniem w dziejach Polski – ostatnim z serii wielkich powstań narodowych, które zakończyło epokę romantycznej walki o niepodległość, a rozpoczęło okres pozytywistycznej pracy organicznej. Ze względu na swoją specyfikę wydarzenia, które rozgrywały się w latach 1863–1864, odcisnęły piętno nie tylko w skali kraju, ale przede wszystkim dotknęły wspólnot lokalnych – Małych Ojczyzn. Były one silnie zaangażowane zarówno w działalność patriotyczną przed wybuchem powstania, w jego bezpośrednie przygotowanie, jak i uwikłane z działania zbroje, a po stłumieniu powstania ponowiły skutki zrywu niepodległościowego.
Okazją do ponownego poruszenia tematyki powstania styczniowego jest jego okrągła 150 rocznica wybuchu. W trakcie spotkania przedstawione zostaną zagadnienia: polityczne, militarne, społeczne, gospodarcze i kulturowe, związane z wydarzeniami, które rozgrywały się w latach 1861–1865 w Częstochowie, w regionie częstochowskim oraz w zachodniej części Królestwa Polskiego. Omówiony zostanie również oddźwięk, jaki powstanie miało na przeciwległym krańcu byłej Rzeczypospolitej Obojga Narodów – na Humańszczyźnie i w guberni chersońskiej.
Konferencji towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez Muzeum Częstochowskie, poświęcona powstaniu styczniowemu.
Konferencja „Powstanie styczniowe w regionie częstochowskim i województwie kaliskim (1864-1864)”, rozpoczyna cykl spotkań i publikacji naukowych, pod wspólnym tytułem: „Tożsamość małych ojczyzn”. Pomysłodawcą i koordynatorem jest: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie. Do współpracy zamierzamy pozyskać placówki naukowe i akademickie oraz organizacje społeczne w Polsce i za granicą, zainteresowane problematyką zakorzenienia, tożsamości i lokalnej mentalności, poszukiwaniem i badaniami miejscowych kultur, czy osobowych tradycji.
Organizatorami konferencji są Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie, Muzeum Częstochowskie i Instytut Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, przy współudziale Zakładu Historii Powszechnej Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Pawła Tyczyny w Humaniu na Ukrainie.
Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent Miasta Częstochowy – Krzysztof Matyjaszczyk, a patronat medialny: stacja TVP Historia, portal internetowy Historia.org.pl oraz gazeta internetowa wCzestochowie.pl.
Miejsce: Częstochowa | Data: 22 stycznia 2013 r.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.