W Edynburgu stanie pomnik niedźwiedzia-żołnierza „Wojtka”


Jak podaje szkocki „The Berwickshire News„ w centrum Edynburga stanie pomnik niedźwiedzia-żołnierza „Wojtka”. Słynny zwierzak, po powrocie z frontu mieszkał z polskimi żołnierzami w obozie blisko Hutton, by stamtąd trafić do edynburskiego ZOO.

Duża statua, wykonana z brązu stanie w przyszłym roku centrum stolicy Szkocji. Autorem pomnika, którego koszt szacuje się na 200 000 funtów będzie Alan Heriot. Jego budowania zbiegnie się to z 50. rocznicą śmierci „Wojtka”. Najbardziej prawdopodobną lokalizacją jest Princes Street Gardens, jest to ogród położony w cieniu edynburskiego zamku.

Pomnik będzie częścią kampanii zorganizowanej przez Wojtek Memorial Trust1, która będzie opowiadać historię niedźwiedzia, a jednocześnie przypominać poświęcenie jakie Polska poniosła podczas wojny. W akcję włączył się nawet arcybiskup Edyn­bur­ga.

Aileen Orr, autorka Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa uważa, że taki pomnik powinien istnieć już dawno.

Niedźwiedź zasłynął między innym tym, że w bitwie pod Monte Cassino nosił ciężkie skrzynie z amunicją artyleryjską i ponoć nigdy nie zdarzyło mu się żadnej upuścić.

Ponadto „Wojtek” uwielbiał słodkie przysmaki takie jak miód, marmoladę i piwo właśnie, które dostawał za dobre sprawowanie. Po wojnie trafił do ZOO w Edynburgu, gdzie żył do 1963 r.

Brytyjski browar Beartown Brewery z Conglenton wprowadził na rynek nowe piwo pod nazwą „Wojtek”. Inspiracją do jego stworzenia również była historia syryjskiego niedźwiedzia, którego adoptował 2 Korpus Polski dowodzony przez gen. Andersa.

Princes Street Gardens w Edynburgu / fot. Jaakko Sakari Reinikainen, CC-BY-SA 3.0

  1. Strona internetowa fundacji: wojtekthebear.org.uk/ []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Dirtydot pisze:

    Dlaczego nie chociaż z drugiej strony trochę strach o utwierdzanie stereotypów z Polakami i niedźwiedziami na ulicach:)

  2. Greg pisze:

    Syryjski napewno? Chyba syberyjski?

Zostaw własny komentarz