Jest zwiastun „Tajemnicy Westerplatte”. Czy film wzbudzi kontrowersje? [film]


Oficjalny dystrybutor filmu „Tajemnica Westerplatte ITI Cinema zaprezentował zwiastun filmu. Wojenny dramat w reżyserii Pawła Chochlewa pomimo wieloletnich trudności trafi do kin 15 lutego 2013 r. Czy wywoła kontrowersje podobne do „Pokłosia”?

Kadr z filmu „Tajemnica Westerplatte” / materiały prasowe / fot. ITI Cinema

Film opowiadający historię obrońców polskiej placówki na Westerplatte i obejmujący swą akcją siedem dni września 1939 roku, od dłuższego czasu nie może doczekać się ekranizacji. Szczególnie szeroka dyskusja przetoczyła się przez Polskę pięć lat temu, kiedy to twórcy filmu zwrócili się do Kancelarii Premiera RP o objęcie produkcji patronatem.

Wówczas zespół historyków krytycznie ocenił scenariusz, zaś film zyskał miano obrazoburczego, „uderzającego w godność i honor polskich żołnierzy” oraz zakłamującego historię. W związku z tym z realizacji filmu wycofała się część producentów, Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił cofnięcie dotacji (którą później jednak przywrócono), zaś wokół całej sprawy narosło mnóstwo kontrowersji o charakterze politycznym.

W związku z tymi problemami, utraciwszy możliwości finansowe produkcja stanęła pod znakiem zapytania. Wstrzymano prace nad realizacją projektu, zaś z głównej roli zrezygnował mający grać majora Sucharskiego Bogusław Linda.

Ostatecznie film został jednak zrealizowany i wkrótce trafi do kin. Jak zapowiedział producent wykonawczy Jacek Samojłowicz, film będzie opowiadał „o wartościach takich jak honor, waga danego słowa. Ten film dedykowany jest m.in. młodzieży szkolnej, dla której wartości te powinny stanowić wzór.”

Reżyser w 2008 r. zapewniał, że „Tajemnica Westerplatte” będzie „filmem patriotycznym, w żadnym razie nie antypolskim”.

Z kolei w opisie dystrybutora czytamy:

„To film o dramacie walki, o wyborach człowieka w obliczu śmiertelnego zagrożenia, o odwiecznym sporze wizji racjonalnej, którą reprezentuje major Sucharski (…) z wizją romantyczną kapitana Dąbrowskiego (…). Jeden nie chce skazywać swych żołnierzy na ostateczną zagładę, drugi pragnie walczyć do ostatniej kropli krwi. ‚Tajemnica Westerplatte’ to obraz wojny, w którym heroizm przeplata się z lękiem, a obok wielkości i poświęcenia jest także małość i słabość. Reżyser, unikając łatwych osądów, dotknął natury bohaterstwa i wojny, sugestywnie pokazał jej nie tylko militarne, ale i psychiczne konsekwencje”.

Czy jednak film okaże się warty zobaczenia, czy może czeka nas kolejna zmarnowana szansa na dobre kino historyczne? Czy obawy historyków okażą się słuszne, czy też rozwieją się? Tego dowiemy się wkrótce. Oby jednak te podejrzenia okazały się bezpodstawne. Nie potrzeba nam bowiem kolejnego kiepskiego, niezgodnego z prawdą filmu, potrzeba nam za to rzetelnie i porywająco opowiedzianych historii. Oby ta produkcja okazała się właśnie taka.

Scenariusz i reżyseria: Paweł Chochlew

Muzyka: Jan A. P. Kaczmarek

Obsada: Michał Żebrowski (Henryk Sucharski), Robert Żołędziewski (kapitan Franciszek Dąbrowski), Borys Szyc, Piotr Adamczyk (kapitan Mieczysław Słaby), Andrzej Grabowski, Mirosław Baka, Jakub Wesołowski, Jan Englert (podpułkownik Wincenty Sobociński), Jan Wieczorkowski (porucznik Leon Pająk), Przemysław Cypryański (porucznik Zdzisław Kręgielski), Mirosław Zbrojewicz (chorąży Jan Gryczman), Jakub Kamieński, Kazimierz Mazur, Robert Wabich, Bartłomiej Magdziarz, Jerzy Połoński, Sławomir Zapała (strzelec Antoni Ozorowski), Audrius Brużas (porucznik Stefan Grodecki), Marcin Janos Krawczyk, Lubomiras Laucevičius, Andrzej Młynarczyk, Bartosz Obuchowicz, Romuald Kłos (sanitariusz Karol Szwedowski)

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Zenon pisze:

  zaś wszędobylski szyc...

 2. ubernibbler pisze:

  Czy w Polsce juz nie ma innych aktorow? Od lat te same twarze. Jak jakis historyczny to musowo ta sama obsada. Tylko Olbrychskiego brakuje z szabelka. Moze jakis film o ukrytej historii Polski? Bandy UPA, akcja przesiedlencza, akcja Wisla, rzez Polakow na Kresach, zolnierze NSZ, goralenvolk, pierwsze lata PRL, morderstwa Polakow przez Jakuba Bermana? Za ciezkie tematy? A moze troche niewygodne dla „elit”.

 3. Cantharis pisze:

  Nie ma aktorow albo inni nie maja mozliwosci „przebicia”. Ci sa moim zdaniem w porzadku,choc mogliby chociaz byc inaczej ucharaketryzowani. W filmie „Tajemnica Westerplatte” gra m.in. Wesolowski, ktory zawsze ma te sama fryzure (przyklad „Czas Honoru”)...

  Ukryta historia Polski? Chcialabym taki film w wersji prawdziwo-obiektywnej zobaczyc, ale chyba to nie jest mozliwe tutaj. Nie ta mentalnosc narodowo- spoleczna,
  brak odwagi ze strony tworcow i wiele innych...
  A szkoda.

Zostaw własny komentarz