220. rocznica śmierci Ludwika XVI. Ogólnopolskie obchody środowisk prawicowych


21 stycznia 2013 r. z inicjatywy środowisk chrześcijańskich i patriotycznych zaplanowano ogólnopolskie obchody 220. rocznicy śmierci Ludwika XVI, straconego w czasie rewolucji francuskiej.

Ludwik XVI

„Z tego powodu, w kilku miastach zostaną odprawione Msze Święte w rycie trydenckim. Obchody rocznicy śmierci króla obok oddania hołdu ofiarom rewolucji mają na celu przypomnienie o konsekwencjach odejścia od chrześcijaństwa w dziejach Europy” - wyjaśniają przyczyny obchodów ich organizatorzy.

21 stycznia 2013, o godz. 19.30 w kościele św. Klemensa Hofbauera na warszawskiej Woli, ul. Karolkowa 49, sprawowana będzie w tradycyjnym rycie rzymskim Msza święta o pokój duszy w 220 rocznicę śmierci Ludwika XVI króla Francji. Po Mszy świętej odbędzie się prelekcja Marka Jurka pt. „Czym była śmierć Ludwika XVI dla Francji i Europy?”.

Inicjatorzy obchodów piszą:

„Ludwik XVI został zamordowany 19 stycznia 1793 r. »Król musi zginąć dlatego, że był królem« – uzasadnił decyzję o ścięciu króla Saint-Juste. Rewolucyjny terror, jaki ogarnął Francję, doprowadził do zbrodni na ogromną skalę. Ideały »wolności równości i braterstwa« wcielano w życie na drodze przemocy i przy użyciu propagandy, przeciwko czemu już wówczas buntowali się ci, którym rzeczywiście wolność była droga.”

Ponadto Jan Abgarowicz, Michał Chodurski, Wojciech Skowron oraz Wojciech Stawiszyński, inicjatorzy obchodów rocznicy śmierci króla Wielką Rewolucję Francuską obarczyli winą za m.in. rzeź Ormian:

„Złowrogie dziedzictwo Rewolucji to Komuna Paryska z jej zbrodniami, to rzeź Ormian dokonana przez młodoturecki reżim zapatrzony w „idee” rewolucji francuskiej, to krwawa bolszewicka utopia z milionami ofiar, nihilizm moralny, fanatyczny antyklerykalizm i podobne zjawiska”

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Logik pisze:

    Wybitna logika...

Zostaw własny komentarz