Program telewizyjny dla historyków (28 stycznia-3 lutego 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 28 stycznia

7:00 - Discovery historia – Skandale w starożytnym Egipcie
Szczere spojrzenie na seks, narkotyki, skandale wielkich ludzi, militarne wpadki i morderstwa w starożytnych czasach. W programie rekonstrukcje, wywiady i materiały archiwalne.

12:00 - Discovery Historia – Kiedy Rzym rządził Egiptem
Kleopatra VII, królowa Egiptu z dynastii Ptolemeuszów, żyła w I wieku p.n.e. Nie była, jak się powszechni sądzi, Egipcjanką, ale pochodziła z rodziny o greckich korzeniach. Na tronie zasiadła mając 18 lat w 51 roku p.n.e. Chciała uczynić z Egiptu silne państwo. Tymczasem sytuacja polityczna, ekonomiczna i społeczna kraju nie była ustabilizowana. Egiptowi groziła rzymska inwazja. Nie chcąc dopuścić do kolonizacji Kleopatra dążyła do zawarcia układu z Imperium Rzymskim.

13:40 - Viasat History – Nie od razu Rzym zbudowano (odc. 1)
Sześciu budowniczych podejmuje próbę zbudowania rzymskiej willi przy użyciu narzędzi i materiałów, jakich do tego celu używali starożytni Rzymianie. Budowniczy spotykają się z profesorem Dai Morganem Evansem - autorem projektu rzymskiej willi, którą będą wznosić przy użyciu narzędzi z epoki. Profesor odbiera załodze wszystkie nowoczesne przybory i zapoznaje ze sposobem pozyskania sobie przychylności bóstw podczas realizacji przedsięwzięcia. Wśród zatrudnionej do programu załogi znajdą się wszyscy potrzebni specjaliści - od menedżera po murarza.

14:35 - TVP 2 – Maria
Portret polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie - niezwykłej kobiety, czułej matki, kochającej siostry. Film nie przemilcza tematu romansu uczonej ze współpracownikiem męża, Paulem Langevinem. Dzięki niepublikowanym listom ukazuje zaskakujące szczegóły z życia uczonej i jej bliskich. O Marii Skłodowskiej-Curie mówią przedstawiciele francuskiej i polskiej nauki, a także wnuczka noblistki, Helene Langevin-Joliot. Film o jednej z najwybitniejszych Polek wiele zawdzięcza aktorskiej kreacji Joanny Szczepkowskiej.

17:00 - Discovery Historia – Biblia pod lupą
Eksperci podejmują próbę naukowej analizy wydarzeń przedstawionych w Biblii. Czy istnieją archeologiczne dowody potwierdzające narodziny Jezusa?

21:05 - Viasat History – 42 sposoby na zabicie Hitlera
Odtajnione niedawno dokumenty i współczesna technika umożliwiają odtworzenie historycznych szczegółów 42 udokumentowanych prób zamachów na życie Adolfa Hitlera. Kim byli ludzie gotowi poświęcić własne życie w próbie uśmiercenia jednego z najbardziej znienawidzonych tyranów w historii, i w jaki sposób zamierzali tego dokonać?

Wtorek, 29 stycznia

1:40 - TVP Historia – Szafa polska 1945 – 1989
Pełna humoru i anegdot historia mody w PRL. Opowieść o ludziach, którzy próbowali „zrobić coś z niczego”: zarówno o tych z elitarnych kręgów, jak i tych przeciętnych. Pierwsi tworzyli sobie kolorowy azyl w siermiężnej rzeczywistości, drudzy tęsknili za pięknem i elegancją na skromną miarę. Film pokazuje, jak z każdą dekadą - od zakończenia wojny w 1945 r. do upadku ustroju komunistycznego w 1989 r. - zmieniały się w Polsce moda, trendy i pomysły zaradnych Polaków i Polek. Wyłania się z tego obraz Polski widzianej „od strony szafy”.

2:00 - Viasat History – Azjatyckie monarchie (odc. 1)
Twórcy programu zabierają widzów do pięknych miejsc, aby pomóc zrozumieć szczególny rodzaj powiązania pomiędzy monarchami i ich podwładnymi. Dla wielu monarchia jest przeżytkiem, instytucją, która hamuje postęp. Inni postrzegają ją jako serce i duszę narodu, część wspólnej historii i straż chroniącą przed złymi wpływami współczesności. Aby zgłębić różnego rodzaju podejścia do monarchii program przedstawia ich pozycję we współczesnym świecie, ich politykę, a także relacje zarówno z poddanymi jak i innymi narodami.

8:00 Discovery Historia – Wojenne Love Story
Miłość pozwalała zapomnieć o okropnościach wojny. W ogniu walki składano śluby. Zdawało się, że takie przysięgi przetrwają wszystko. Powstanie warszawskie zweryfikowało miłosne związki, które czasami kończyły się wspólnym pobytem w obozie jenieckim, nierzadko jednak śmiercią ukochanej osoby.

10:10 Viasat History – Norymberga – proces nazistów (odc. 1)
Serial przedstawia przebieg procesu sądowego, wytoczonego przeciwko nazistom najwyższego szczebla - Goeringowi, Speerowi i Hessowi oraz o ujawnionych podczas jego trwania faktach i dokumentach. W programie wykorzystano znalezione na terytorium Europy i Stanów Zjednoczonych archiwa, do tej pory nie publikowane. Zebrane informacje ożywiają omawiane postaci i śledzą ich poczynania od momentu pojmania do niewoli po wyrok i ostateczny kres: samobójstwo, 20 lat więzienia i dożywocie.

14:00 - Discovery World – Luftwaffe – ludzie i maszyny
Od Czerwonego Barona po Hermana Goeringa. Historia niemieckiego lotnictwa wojskowego, od misji rekonesansowych po kampanie powietrzne w czasie I i II wojny światowej.

16:00 - Discovery Historia – Twórcy map (odc. 1)
Mapa to coś więcej niż tylko topograficzne odzwierciedlenie danego terenu. To także odbicie politycznego, religijnego i kulturowego życia zamieszkującego ten region społeczeństwa. Seria w interesujący sposób prezentuje historię kartografii. W pierwszym odcinku autorzy przedstawiają dzieło niemieckiego kartografa i geografa Waldseemüllera. Druga część odsłania mroczne oblicze XVI w., kiedy kartografia i szpiegostwo wzajemnie się przeplatały. Ponadto sylwetka kartografa, którego uwikłano w spisek usunięcia z tronu królowej Elżbiety I.

17:00 - TVP Kultura - Zejść na ziemię
Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, jak powstanie warszawskie wyglądało z perspektywy niemieckich żołnierzy. Opowieściom o powstaniu towarzyszą materialny archiwalne, m.in. niemieckie zdjęcia lotnicze Warszawy, odnalezione w National Archives w Waszyngtonie.

21:00 - Viasat History - Wybuch Krakatoa (odc. 1)
Erupcja Krakatoa w 1883 roku była jedną z najbardziej niszczycielskich nowożytnych katastrof spowodowaną wybuchem wulkanu, a jednocześnie najlepiej udokumentowaną. Na podstawie wielu zachowanych zeznań, fotografii, artykułów prasowych i wiadomości dostępnych za pośrednictwem najnowszych osiągnięć naukowych program prezentuje wierny obraz katastrofy we wszystkich jej poszczególnych etapach nabrzmiewaniu, wybuchu i skutkach po erupcji. Historia opowiedziana jest od strony kilku postaci telegrafisty w jawajskim porcie, który starał się za wszelką cenę ocalić połączenia telekomunikacyjne, zarządcy i jego żony na Sumatrze, którzy niedawno stracili dziecko oraz holenderskiego kapitana żeglugi morskiej, któremu jako jednemu z niewielu udało się ocaleć mimo tego, że przebywał niebezpiecznie blisko od miejsca erupcji.

22:30 - Discovery Historia – Rycerze Zygmunta
Od 1520 r. dzwon Zygmunta oznajmia ważne chwile polskiej historii. W 1874 r. Matejko namalował scenę zawieszenia dzwonu. 133 lata później mieszkańcy Krakowa zrobili to raz jeszcze.

22:50 - TVP 2 – Pałac
Film o codziennym funkcjonowaniu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie - działającego według kapitalistycznych zasad symbolu komunizmu. Pracownicy ochrony, którzy na 37 monitorach śledzą, co się dzieje w budynku, opowiadają o przebywających tu ludziach. Dzięki nim widzowie poznają trenera, zarządzającego działem technicznym, którego praca to spacery po piętrach budowli i rozmowy przez telefon.

Środa, 30 stycznia

00:00 - Discovery Historia - Miasteczko Kroke
Kroke to w języku jidysz Kraków. Kroke odszedł bezpowrotnie. Zniknęli żydowscy mieszkańcy Krakowa z okresu międzywojennego. Film odtwarza atmosferę tamtych zapomnianych lat.

12:10 - Viasat History – Bitwa pod Prochorowką: ujarzmienie Tygrysa
Program opowiada o przełomowym momencie bitwy pod Kurskiem pamiętnemu starciu w okolicach miejscowości Prochorowka, gdzie opancerzone armie stoczyły walkę decydującą o losach II wojny światowej. Kilku uczestników i świadków tamtych wydarzeń żyje do dzisiaj. Wielu jednak odeszło już, zabierając ze sobą bezcenne świadectwo tych pamiętnych, tragicznych wydarzeń. Niezwykłe zeznania tych, którzy przetrwali oraz nowo odkryte fakty historyczne, odtworzone w tym programie, ukazują prawdziwy obraz II wojny światowej.

18:50 - Viasat History - Zagadka zaginięcia samolotu szpiegowskiego
Historia szwedzkiego samolotu wojskowego DC-3, który zaginął podczas lotu nad Bałtykiem w 1952 roku. Po ponad 30 latach ujawniono, że samolot uczestniczył w ważnej misji szpiegowskiej, a rząd rosyjski przyznał, że władze sowieckie wydały rozkaz jego zestrzelenia. Wraku DC-3 nigdy nie odnaleziono, a osiem osób załogi samolotu uznano za zaginione do 2003 roku, kiedy kapitan SAS Anders Jallai wyruszył z misją wyjaśnienia tej zagadki.

19:00 - Discovery Historia – Kochanka
Kochanki istniały zawsze jednak z biegiem czasu zmieniały się o nich opinie. Jak traktowane są przez swoich mężczyzn? Przyjrzymy się roli obu płci w małżeństwie i życiu społecznym.

20:00 - Viasat History – Projekt Mandela
Południowoafrykański rząd prowadzący politykę apartheidu uczestniczył w długim i żmudnym procesie, którego głównym elementem była sprawa uwolnienia Nelsona Mandeli. Ten fascynujący jak polityczny thriller dokument przypomina przebieg tego procesu. Podczas kiedy premier PW Botha robi wszystko, aby uniknąć osobistego spotkania z Mandelą, który z kolei nalega i przekonuje innych wspólnie z nim biorących udział w tzw. procesie Rivonii, że spotkanie z Bothą jest bardzo istotne.

21:00 - Discovery Historia – Prawdy i mity filmowej elity
Brutalna rzeczywistość Dzikiego Zachodu oraz postacie, które zainspirowały braci Coen do nakręcenia filmu „Prawdziwe męstwo”, wyróżnionego w 2011 roku 10 nominacjami do Oscara.

21:05 - Viasat History – Pol Pot
Czerwoni Khmerzy z Pol Potem na czele rządzili Kambodżą od 1975 do początku 1979 roku. Próbowali stworzyć nowy model społeczeństwa, bez własności, pieniędzy, kultury i techniki. Reżim zwykł zabijać wrogów wraz z całymi rodzinami. Setki tysięcy osób zmarły w tym samym czasie z powodu chorób i wywołanego zniszczeniem gospodarki głodu. Podczas rządów Pol Pota eksterminacji uległa niemal jedna trzecia ludności tego kraju. W ciągu niecałych czterech lat zamordowano nawet do trzech milionów ludzi.

22:00 - Discovery World – JFK: zabójstwo na zlecenie mafii?
Czy zabójstwo JFK zleciła mafia? W programie sensacyjne fakty na temat zamachu na prezydenta USA oraz wywiad z informatorem FBI, który siedział w jednej celi z szefem mafii.

22:00 - Discovery Historia – Medycyna wojskowa (odc. 2)
Wiele osiągnięć medycyny jest rezultatem działań lekarzy wojskowych. W programie omówiono ich pracę, od czasów starożytnego Rzymu, przez wojny napoleońskie, wojnę secesyjną w Ameryce, aż po dwie kolejne wojny światowe. Podczas pierwszej z nich lekarze rozwinęli umiejętności w zakresie chirurgii plastycznej i transfuzji krwi. Druga wojna światowa wpłynęła na rozwój technik leczenia złamań. Program pozwoli też odpowiedzieć na pytanie: czy wiedza medyczna, a w szczególności chirurgia, jest w stanie rozwijać się pod dyktando militarnych starć.

23:00 - Discovery Historia – W poszukiwaniu prawdy
Iwan IV Groźny łączył skłonność do rozwiązłości i przemocy z chorobliwą wręcz pobożnością. Miał się za namiestnika Boga na ziemi. Jego wybujała podejrzliwość kazała mu wszędzie dostrzegać szpiegów i zdrajców. Jego najwierniejsi poddani ginęli jeden po drugim na okrutnych torturach. Car reorganizował kraj, poszerzał jego granice w nieustannych walkach ze zmiennym szczęściem.

Czwartek, 31 stycznia

6:00 - HISTORY – Gwiazdy lombardu (odc. 1. Seria 4)
Gwiazdy Lombardu zastanawiają się nad brytyjską maską przeciwgazową z czasów II wojny światowej, niewykorzystanym biletem na walkę Muhammada Alego z Floydem Pattersonem w 1965 r. i zabytkowym reflektorem teatralnym z 1930 r.

9:40 - TVP Kultura – Przybyli ułani
Mieszkańcy Osieka mają obchodzić rocznicę bitwy warszawskiej 1920 r. Marszałek i biskup przyjadą do miasteczka na uroczystość poświęcenia tablicy upamiętniającej wyzwolenie wsi z rąk bolszewików przez 13. Pułk Ułanów Wileńskich. Marian chce, aby tablicę odsłonił jego niepełnosprawny teść, który nie służył w wojsku, a w 1920 r. miał 10 lat. Sklepikarz organizuje wózek inwalidzki i mundur dla staruszka, a pielęgniarka z ośrodka zdrowia daje mu zastrzyk wzmacniający. Marian liczy, że dzięki ?kombatantowi” odnowi koncesję na prowadzenie sklepu.

10:00 - Discovery Historia – Polskie kroniki filmowe
Odwiedźmy Państwowe Gospodarstwa Rolne lat 70-tych. Pracujące pełną parą, wyposażone w sprzęt rolniczy kolektywy. Poznajmy ich historię i upadek w 1989 roku. Jak wyglądają dziś?

11:10 - Viasat History – Życie sztuki: rewolucja futurystów
Historia narodzin i rozwoju ruchu futurystycznego oraz jego wpływu na sztukę i społeczeństwo od początków XX wieku po dzień dzisiejszy. W programie zobaczymy fabularyzowane fragmenty niektórych znaczących wydarzeń oraz usłyszymy wypowiedzi światowej sławy krytyków i znawców tego tematu, a także będziemy mieli okazję zobaczyć niepublikowane do tej pory zdjęcia archiwalne i dzieła sztuki.

12:40 - Viasat History – W poszukiwaniu Haydna (odc. 1)
Haydn (1732-1809) był jednym z największych innowatorów w muzyce. Dla Mozarta i Beethovena Papa Haydn był idolem i wzorem, mimo tego jednak we współczesnych salach koncertowych jest często odsuwany w cień przez młodszych kompozytorów jego epoki. Za pośrednictwem tak występów jak i rozmów z jednymi z najbardziej cenionych muzyków, grających utwory klasyczne program zaprezentuje złożony, fascynujący portret tego zapomnianego mistrza.

18:35 - TVP Kultura – Witkacego wywoływanie duchów
Stanisław Ignacy Witkiewicz rozpoczyna seans spirytystyczny w pracowni na Antałówce. Jest jedynym jego uczestnikiem. Film, wykorzystując materiały dokumentalne i dokonując ich animacji, opowiada obrazem o tragicznych kartach najbliższej historii Polski. Apokalipsa narodu polskiego to setki obozów koncentracyjnych, miliony pomordowanych - męczeństwo, któremu towarzyszy upiorna radość pijanych ze szczęścia mas. Przerażony Witkacy przerywa seans i próbuje ujść przed widokiem katastrofy. Wyjeżdża pociągiem ku przeznaczeniu.

19:55 - Viasat History – Historia elektryczności (odc. 1)
Brytyjski profesor Jim Al Khalili opowiada o wysiłkach ludzkości w celu opanowania elektryczności, która kiedyś postrzegana była jako magiczna siła, a obecnie stała się podstawą funkcjonowania cywilizacji. Program opowiada o niezwykłych eksperymentach dokonywanych przez pierwszych naukowców, którzy zastosowali elektryczność do oświetlania domów, komunikacji na odległość i przekształcili ją w gałąź nowoczesnego przemysłu. Współcześnie elektryczność umożliwiła rewolucję cyfrową.

20:00 - Discovery Historia – Ulubieńcy Hitlera (odc. 1)
Hanna Reitsch - słynna pilotka Luftwaffe, uzdolniona i odważna oblatywaczka, była bohaterką nazistowskich Niemiec. Do dziś pozostaje postacią kontrowersyjną.

21:00 - Discovery Historia – Co wiedzieli starożytni
Filozofia narodziła się w Grecji, w starożytności nie była uprawiana w żadnych innych krajach. Jedynie Rzymianie kontynuowali osiągnięcia Greków. W Grecji rozważania filozoficzne rozpoczęły się w VII w. p.n.e., a rozkwit przypadł na IV w. p.n.e. Pierwotnie filozofowie zajmowali się zagadnieniami przyrodniczymi. Później skierowali się ku zagadnieniom humanistycznym i etycznym.

23:00 - Discovery World – Ostatnie 24 godziny
Chociaż John Kennedy junior był synem jednego z najpopularniejszych amerykańskich prezydentów, konsekwentnie pozostawał z dala od polityki. Był starannie wykształcony, przez jakiś czas pracował jako prokurator. Wydawało się, że trzecie pokolenie Kennedych przełamie fatum ciążące nad tą rodziną, że długi karmiczne twórcy potęgi klanu, Josepha Patricka Kennedy’ego, zostały już spłacone. Dlatego jak piorun z jasnego nieba uderzyła Amerykanów wiadomość o śmierci Johna. W lipcu 1999 r. samolot, który pilotował, rozbił się nad Oceanem Atlantyckim.

Piątek, 1 lutego

00:00 - Discovery Historia – Świat Darwina
Podróże Karola Darwina, Józefa Hookera, Tomasza Huxleya i Alfreda Russela Wallace’a zrewolucjonizowały naukę, zmieniły sposób postrzegania świata i dały podstawy do powstania niezwykłej teorii o ewolucji życia na Ziemi. Program przedstawia badania Darwina na Nowej Zelandii, w Australii i na Wyspach Kokosowych. Ukazuje miejsca, które odegrały kluczową rolę w procesie formułowania teorii ewolucji. Widzowie dowiedzą się, jak wielką rolę odegrali marynarze. Gdyby nie ich wsparcie dzieło „O powstawaniu gatunków” nie ujrzałoby światła dziennego.

10:45 - Kino Polska – Ocalić Miasto
Rekonstrukcja wydarzeń poprzedzających wyzwolenie Krakowa w styczniu 1945 roku. Zaminowane i skazane na zagładę miasto ocalało dzięki manewrowi taktycznemu oddziałów Armii Czerwonej dowodzonej przez marszałka Iwana Koniewa. W obliczu ofensywy wojsk radzieckich Niemcy przygotowują wysadzenie Krakowa w powietrze. Żołnierze AK, AL i zwiadowcy radzieccy starają się temu przeszkodzić.

11:40 - Viasat History – Giganci gotyku (odc. 1)
Wyprawa w przeszłość, w czasy, kiedy powstawały jedne z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych budowli w Europie. Gotyckie katedry w Sens, Canterbury, Chartres i Kolonii. Te „Piramidy Zachodu”, czy też „Filary Ziemi” od setek lat zachwycają i inspirują ludzi. W oparciu o kilka historycznych postaci widzowie poznają historię rzemieślników, którzy dla zbudowania tych dzieł ryzykowali życiem całe dnie spędzając na niebezpiecznych konstrukcjach. Z jednej strony w celach zarobkowych, z drugiej jako akt ofiary składanej Bogu.

16:00 - Discovery Historia – Kolumb: Tajemnice zabrane do grobu
Krzysztof Kolumb ukrywał swoje prawdziwe pochodzenie. Data jego urodzin nadal pozostaje nieznana. Pewien historyk wraz z zespołem naukowców podjął próbę ujawnienia tożsamości słynnego admirała oraz zbadania jego szczątków.

17:00 - Discovery Historia – Biblia pod lupą
Kajfasz, arcykapłan żydowski w latach 18-36, jako przewodniczący Sanhedrynu prowadził proces przeciwko Jezusowi z Nazaretu oraz przeciwko apostołom Piotrowi i Janowi. Historycy badają, jakie realia polityczne w tych czasach.

17:05 - TVP Kultura – Gugara
Twórcy filmu dotarli do jednej z rodzin Ewenków - rdzennych mieszkańców południowej Syberii - których kultura od dłuższego czasu ulega stopniowej degradacji. Słowo „gugara” w języku ewenkijskim oznacza brzmienie dzwonków, które pasterze zawieszają na szyi renifera. Coraz trudniej jest spotkać na tych terenach przemierzające syberyjską przestrzeń plemiona Ewenków. Przez lata ich kultura była niszczona przez komunistyczne władze, które zmusiły plemiona do porzucenia koczowniczego życia.

18:25 - TVP Hstoria – Zamach na Kutchere
01.02.2004 r. przypadła 60. rocznica spektakularnej akcji zbrojnej AK w okupowanej Warszawie, wykonanej przez oddział specjalny Kierownictwa Dywersji KG AK „Pegaz”. Zamach przerwał pasmo niemieckich egzekucji w Warszawie, za którymi stał ówczesny dowódca SS i policji na dystrykt warszawski gen. Franz Kutschera. Film odtwarza wydarzenia związane z akcją: od fazy planowania, przygotowania, poprzez wykonanie i późniejsze działania: ewakuację rannych oraz dramatyczną walkę Z. Gęsickiego i K. Sotta na Moście Kierbedzia.

20:15 - Kino Polska – Akcja pod Aresnałem
Film przedstawiający legendarną akcję harcerzy z grupy szturmowej Szarych Szeregów. 26 marca 1943 roku w Warszawie w rejonie Arsenału, na ulicach Długiej i Bielskiej, harcerze odbili przewożonego z budynku gestapo na Pawiak Jana Bytnara (pseudonim: „Rudy”), a wraz z nim 25 innych więźniów. Fabułę filmu umownie można podzielić na dwie części. W pierwszej naszkicowano życie w okupowanej stolicy i sylwetki bohaterów akcji. Od momentu aresztowania „Rudego” zaczyna się druga - paradokumentalna część filmu - przygotowania i przebieg samej akcji.

Sobota, 2 lutego

00:05 - TVP Historia – Żelazne kompanie
Bataliony Chłopskie powstały w połowie 1940 roku. Powołane do zadań wojskowych i polityczno-wychowawczych broniły wsi, a jednocześnie dały młodzieży wiejskiej szansę zaspokojenia patriotycznych dążeń w walce o niepodległość kraju. Film przypomina historię i dokonania Batalionów Chłopskich. Opowiadają o nich dr Janusz Gmitruk i prof. Piotr Matusak. Wojenną przeszłość wspominają m.in.: Stanisław Jaszczuk „Zielony”, Antoni Piwowarczyk „Piotr” oraz Mieczysław Młudzik „Szczytniak”.

00:50 TVP Historia – Kleeberg odszedł – klebberczycy zostali
Dokument prezentuje dwie zasadnicze warstwy. Pierwsza z nich to „dziś” - cykl różnych działań, które pamięć o czynach Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” napełniają nowymi treściami. Warstwa druga to „wrzesień” - szkicująca szczególne epizody niezwykłej „kampanii po kampanii”. Jest jeszcze trzecia pośrednia warstwa pokazująca, jak w czasach PRL-u historię Kleeberga i jego żołnierzy próbowano zatrzeć, zakłamać, zmarginalizować, oraz jak niezwykły był opór zarówno byłych podkomendnych generała, jak i mieszkańców Podlasia.

2:00 - Viasat History – Azjatyckie monarchie
Twórcy programu zabierają widzów do pięknych miejsc, aby pomóc zrozumieć szczególny rodzaj powiązania pomiędzy monarchami i ich podwładnymi. Dla wielu monarchia jest przeżytkiem, instytucją, która hamuje postęp. Inni postrzegają ją jako serce i duszę narodu, część wspólnej historii i straż chroniącą przed złymi wpływami współczesności. Aby zgłębić różnego rodzaju podejścia do monarchii program przedstawia ich pozycję we współczesnym świecie, ich politykę, a także relacje zarówno z poddanymi jak i innymi narodami.

8:00 - Discovery Historia – Ludwik XV (odc. 1)
Portret francuskiego króla Ludwika XV, zwanego „Ukochanym”. Jego nieroztropne decyzje finansowe zniszczyły kraj i przyczyniły się do wybuchu rewolucji francuskiej.

10:40 - TVP Historia – Telewizja na celowniku bezpieki – świadomy przekaz (odc . 1)
Opowieść o dziejach Telewizji Polskiej od czasu jej powstania na początku lat pięćdziesiątych do roku 1993, w którym ostatecznie rozwiązany został Komitet do spraw Radia i Telewizji. W październiku 1952 roku studio doświadczalne Instytutu Łączności wyemitowało pierwszy półgodzinny program telewizyjny. Garstka polskich inżynierów osiągnęła sukces, używając sprzętu własnej konstrukcji. Telewizja szybko rozpowszechniła się. Władze komunistyczne zaczęły wykorzystywać ją jako narzędzie indoktrynacji Polaków.

13:00 - Discovery Historia – Bitwy żołnierza polskiego
W 1945 r. w ramach ofensywy 8. Armii brytyjskiej 2. Korpus Polski pod wodzą generała Andersa otrzymał zadanie przełamania obrony niemieckiej na linii rzeki Senio na północ od Faenzy, zdobyć przyczółki i kontynuować natarcie w kierunku zachodnim, co miało wyprowadzić korpus na Bolonię i na skrzydło nieprzyjaciela, broniącego się przed frontem armii amerykańskiej.

13:30 - TVP Kultura – Lotnicy kosmonauci
Ostatni socjalistyczni bohaterowie, lotnicy kosmonauci, byli synami traktorzystów, pasterzy bawołów, szewców albo robotników tartaku. Po powrocie z orbity otrzymali wszystkie honory i przywileje, jakimi dysponował socjalizm. Po zniesieniu żelaznej kurtyny zrobiło się wokół nich cicho. Wszystko, co kojarzyło się z obozem socjalistycznym, opatrzono znakiem zapytania i poddano w wątpliwość. W tym również loty kosmiczne i rolę zdobywców nieba. Dokument przedstawia historię kosmonautów, których losy znacznie się od siebie różnią.

16:00 - Discovery Historia – Autopsja mumii
Seria łączy w sobie elementy historii i medycyny sądowej. Grupa archeologów i ekspertów od zmumifikowanych szczątków udaje się w najdalsze zakątki świata śladami wymarłych cywilizacji. W każdym odcinku analizie poddawane są dwie mumie z różnych rejonów globu. Prowadząc badania liczących tysiące lat zwłok, naukowcy dowiadują się, gdzie i w jakich warunkach były przechowywane, a także jakie techniki zastosowano w procesie ich balsamowania. Widzowie poznają też historię, kulturę i wierzenia ludów, które mumifikowały zmarłych.

16:10 - TVP Historia – Sensacje XX wieku (odc. 72)
W lipcu 1944 r. Raoul Wallenberg został mianowany sekretarzem ambasady szwedzkiej w Budapeszcie, powierzono mu misję ratowania Żydów przed masowymi deportacjami do obozów zagłady. Ze swego zadania wywiązywał się z wielkim oddaniem. Według izraelskich ośrodków badawczych, Wallenberg uratował co najmniej sto tysięcy Żydów. 17 stycznia 1945 roku, po wkroczeniu wojsk sowieckich na Węgry, dyplomata ze swoim kierowcą udał się na spotkanie z dowódcą wojsk radzieckich i ślad po nim zaginął.

17:10 - Viasat History – Katiuszka – mała kobieta na wielkiej wojnie
Jekatierina Illarionovna Diomina była jedną z trzech kobiet-żołnierzy z pierwszej linii frontu, która obdarzona została za swoje wojenne zasługi zaszczytnym mianem Bohatera Związku Radzieckiego. W programie widzowie poznają jej historię, w której wydarzenia współczesne przeplatane są tymi sprzed 45 lat. Wtedy to powstał dokumentalny film, którego bohaterką była Katja Diomina. Wnuczka Katii-bohaterki, 25-letnia Katia Diomina odwiedza miejsca w Kerczu i Sewastopolu, gdzie jej babcia brała udział w wojennych bitwach.

17:50 - Viasat History – Dzieci Stalingradu
Bohaterami tego programu są ludzie, którzy w 1942 roku mieli od 10 do 14 lat. Historie, których byli świadkami w połączeniu z dobrze znanymi historycznymi faktami, dotyczącymi słynnej bitwy stalingradzkiej, tworzą pełen obraz tego przełomowego momentu w przebiegu II wojny światowej.

18:30 - Kino Polska – Skąpani w ogniu
Rok 1945, wioska na Dolnym Śląsku. Kapitan LWP Sowiński, były akowiec, odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo przesiedleńców ze wschodnich terenów. Mieszkająca tutaj rodzina Rutki traktowana jest z niechęcią, uważana jest bowiem za Niemców. Rodzina Witochów chce też zawłaszczyć gospodarstwo Ślązaków. Pewnego razu Rutka zostaje aresztowana przez UB. Sowiński, który podkochuje się w dziewczynie, wstawia się za nią i wychodzi ona na wolność. Jednak bolesne przeżycia sprawiają, że Rutka boi się już pozostać na rodzinnej ziemi.

19:00 - Discovery Historia – Z bojkotem w roli głównej
Artyści uznali media za tubę stanu wojennego, narzędzie propagandy totalitarnego ustroju. Zaś telewizja, dzięki której budowali swój prestiż i wizerunek w świadomości rodaków, nagle stała się ich wrogiem numer jeden. Szeregi pracowników polskiej telewizji zostały uszczuplone, miejsca niektórych zajęli ludzie w mundurach. Dla wszystkich, którzy nie akceptowali takiego stanu rzeczy, nie było już miejsca w publicznej telewizji. Aktorzy zdecydowali się wówczas na bojkot telewizji.

19:05 - Viasat History – Fałszerze na usługach Histlera
Podczas II wojny światowej Adolf Hitler zaplanował wprowadzenie na rynek dużej ilości fałszywych funtów brytyjskich, aby w ten sposób osłabić ekonomię tego kraju. Do wprowadzenia tego planu w życie, spośród więźniów obozów koncentracyjnych wybrano najzdolniejszych drukarzy, typografów, grawerów i malarzy, aby używając swoich talentów pomogli w produkcji fałszywych banknotów. Po pokonaniu pewnych początkowych trudności wydrukowano około 140 milionów znakomicie podrobionych brytyjskich banknotów, nigdy jednak nie wprowadzono ich do obiegu.

21:00 - Viasat History – Film Parytzancki
Podczas II wojny światowej na terytorium byłej Jugosławii miał miejsce jeden z najbardziej krwawych konfliktów. Na jego podstawie powstał specjalny gatunek - film partyzancki. Na przestrzeni 40 lat gatunek ten przeszedł poważną transformację, sięgającą daleko poza jego pierwotną rację bytu i stał się jednym z najważniejszych gatunków filmowych w tej części Europy. Trzy filmy partyzanckie dostały nominacje do Oscara. W tych wielkich filmach brali udział wielcy aktorzy tacy jak: Richard Burton, Orson Welles, Franco Nero, i wielu innych.

Niedziela, 3 lutego

8:00 - HISTORY – Hitlerowski „Titanic”
Jednym z przedziwnych epizodów II wojny światowej była decyzja nazistowskiego ministra propagandy Josepha Goebbelsa o nakręceniu filmu nawiązującego do zatonięcia ?Titanica?. Oto kulisy tej mało znanej historii.

10:00 - Discovery Historia – Kapelan
Opowieść o ks. Kazimierzu Jancarzu, zapomnianym przez historię kapelanie „Solidarności”. Ten bliski przyjaciel Jana Pawła II organizował życie podziemne w nowohuckim kościele.

10:45 - Viasat Hstory – Śladami Berlioza
Hector Berlioz był płomiennym romantykiem zarówno w swojej twórczości artystycznej jak i w życiu prywatnym. Od momentu pierwszego miłosnego zadurzenia w wieku lat 12, po ostatnią miłość jego życia w wieku 61 lat, kobiety były zasadniczym elementem zarówno jego inspiracji twórczej jak i całej jego egzystencji. W ogromnej mierze samouk, geniusz francuskiego romantyzmu zyskał sławę i uznanie głównie poza granicami ojczyzny. Od Rzymu po Florencję, Paryż i Niceę program śledzi muzyczne dokonania i kluczowe wydarzenia prywatnego życia kompozytora.

11:00 - Discovery Historia – Maria Antonina (odc. 1)
Gdy w 1770 r. 15-letnia arcyksiężniczka austriacka Maria Antonina wyruszała z Wiednia do Wersalu, aby poślubić francuskiego delfina Ludwika Augusta, późniejszego Ludwika XVI, myślała przede wszystkim o splendorach czekających przyszłą królową Francji. Uwielbiała przyjęcia i ekstrawagancję. Przydomek Madame Deficit zyskała dzięki ciągłemu trwonieniu pieniędzy. Była nałogową hazardzistką. W kraju panował głód i kryzys finansowy, ale Maria Antonina i jej mąż byli ślepi i głusi na te problemy.

11:45 - Viasat History – Śladami Mahlera
Urodzony w Czechach austriacki Żyd Gustaw Mahler (1860 ? 1911) kompozytor i dyrygent stał się ofiarą swoich czasów. Muzyka Mahlera zbytnio wyprzedzała epokę, aby być docenioną przez krytyków, a jego żydowskie korzenie stały się powodem dla którego musiał opuścić Europę i wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Talent tego znakomitego kompozytora został rozpoznany i należycie doceniony dopiero pod koniec XX wieku.

14:45 - Viasat History – Farma w czasach II Wojny Światowej
Znany z wiktoriańskiej i edwardiańskiej farmy zespół tym razem, przez rok, zmaga się z codziennymi wyzwaniami prowadzenia farmy w czasach II wojny światowej. Jak zwykle używając wyłącznie oryginalnych narzędzi i materiałów z tamtego okresu. Eksperyment okaże się prawdziwie rewolucyjny dla brytyjskiego rolnictwa i wykaże niezwykłe podobieństwo do sowieckiej kolektywizacji. Serial jest fascynującą mieszanką historii wojny i opowieści o ludzkiej wytrzymałości i pomysłowości w sposobach przetrwania w trudnych czasach.

18:00 - HISTORY – Ludzkość – historia nas wszystkich (odc. 5)
Ludzkość wchodzi w nowy wiek odkryć i podporządkowuje sobie dziką przyrodę. W Ameryce Północnej, na Syberii i w Australii starożytne tradycje są wypierane przez handel i naukę. Amerykańscy rewolucjoniści stawiają czoło potężnemu cesarstwu. Zaczyna się bitwa o współczesny świat.

18:55 - Viasat History – Prawo Grrowa
Dramat na wątkach biograficznych życia pioniera w dziedzinie zmian w angielskim prawie społecznym, Williama Garrowa. Akcja toczy się w Londynie za panowania króla Jerzego III, w czasie kiedy w mieście tym szerzyła się korupcja i niesprawiedliwość społeczna. Fabuła serialu oparta jest na prawdziwych casusach prawnych z tamtego okresu, zaczerpniętych z akt jednej z najstarszych angielskich instytucji sądowniczych - głównego sądu karnego w kraju, o nazwie Old Bailey.

19:45 - TVP Historia – Zamach
Film oparty na faktach, będący rekonstrukcją słynnego zamachu na generała Franza Kutscherę, szefa SS i policji w Warszawie. Rok 1944. Grupa żołnierzy pod dowództwem „Zawady” zdobywa samochód i granaty. Każdy z AK-owców ma ściśle przydzielone zadanie: „Ryś” ma obserwować ulicę przed gmachem komendy i zablokować auto Kutschery. Pozostali: „Czarny”, „Kolos” i „Orzeł” - wykonać wyrok na „kacie Warszawy”. „Ryś” blokuje samochodem drogę Kutschery, „Czarny” strzela z karabinu, a „Kolos” rzuca granaty w stronę nadbiegających Niemców.

20:05 - Viasat History – Historia Indian: przybycie Mayflower
Historia plemienia Wympanoag, pierwszych rdzennych mieszkańców Ameryki, którzy spotkali się z kolonistami i stali się składową pierwszych Świąt Dziękczynienia. Przyjacielskie stosunki i porozumienie jakie z nimi wynegocjowali w 50 lat później przekreśliła brutalna wojna.

22:00 - Discovery Historia – Dzieje Cesarstwa Rzymskiego
Program analizuje punkty zwrotne w dziejach Cesarstwa Rzymskiego. Od jego założenia, poprzez czasy świetności, na upadku skończywszy. Ponadto sylwetki Juliusza Cezara, Nerona i Konstantyna Wielkiego. Widzowie dowiedzą się, jak Rzym zniszczył Kartaginę i czy został podbity przez Juliusza Cezara. Prześledzi stłumienie buntu ludności żydowskiej oraz zwrot mieszkańców cesarstwa ku chrześcijaństwu. Dzięki nowoczesnym technikom animacji komputerowej widzowie będą mogli wziąć udział w wielkich bitwach.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz