Program telewizyjny dla historyków (4-10 lutego 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 4 lutego

10:30 - Discovery Historia - Zwarte szeregi, czyli z archiwum Czołówki
Film o udziale polskich marynarzy i okrętów w II wojnie światowej oraz o powojennym rozwoju Marynarki Wojennej. Dokument, okraszony licznymi archiwaliami, powstał na zlecenie WP.

12:40 - Viasat History – Świat starożytności (odc. 1)
Fascynująca i odkrywcza podróż przez czasy narodzin państw i narodów. Zapraszani do programu historycy, archeolodzy i inni znawcy tematu ukażą dzieje świata starożytnego. Pod lupę wezmą Bliski Wschód, Egipt, Kaukaz i inne kraje basenu Morza Śródziemnego.

13:00 - Discovery Historia – Wojenne love story
Rocznik ’44. Dzieci, cudownie zrodzone w czasie zagłady. Miłość ich rodziców kwitła w okresie dla świata najczarniejszym. Jak się poznali, jak pokochali opowiada m.in. Jan Peszek.

13:15 - TVP Historia – Zamach
Film oparty na faktach, będący rekonstrukcją słynnego zamachu na generała Franza Kutscherę, szefa SS i policji w Warszawie. Rok 1944. Grupa żołnierzy pod dowództwem „Zawady” zdobywa samochód i granaty. Każdy z AK-owców ma ściśle przydzielone zadanie: „Ryś” ma obserwować ulicę przed gmachem komendy i zablokować auto Kutschery. Pozostali: „Czarny”, „Kolos” i „Orzeł” - wykonać wyrok na „kacie Warszawy”. „Ryś” blokuje samochodem drogę Kutschery, „Czarny” strzela z karabinu, a „Kolos” rzuca granaty w stronę nadbiegających Niemców.

14:40 - TVP Historia – 60 lat Jałty - granica poprzez serca
W lutym 2005 r. mija 60 lat od konferencji zwycięskich mocarstw w Jałcie. Na mocy jej postanowień w Europie Środkowowschodniej wytyczono nowe granice państw, w tym także nową granicę między Polską i ZSRR. Dzieliła ona nie tylko kraje, ale także wsie i miasta, a często nawet rodziny. Taki los dotknął wsi Tokary. Połowa pozostała w Polsce, połowa znalazła się w obrębie Białorusi. Ten stan trwa do dzisiaj. Kiedyś uzbrojeni strażnicy bronili pasa granicznego. Mimo upływu lat ludzie nadal z lękiem zbliżają się do ogrodzenia.

16:00 - Discovery Historia – Łucznicze opowieści
Analiza broni, której używano praktycznie w każdym konflikcie zbrojnym od zarania dziejów. W jaki sposób łuk pomógł w obalaniu imperiów i chronił słabszych przed wielkimi?

17: 00 - Discovery Historia – Samochody – klasyka gatunku
Wayne Carnini przemierza prowincję w poszukiwaniu starych i rzadkich modeli aut, które często od dziesiątek lat schowane są w garażach i szopach. Gospodarz pokaże, w jaki sposób przywrócić dawny blask cudom motoryzacji, oprowadzi też po świecie kolekcjonerów starych samochodów.

19:00 - Discovery World – Królestwo dinozaurów
W programie najnowsze i zaskakujące odkrycia paleontologów dotyczące dinozaurów. Świat wielkich gadów był tak samo brutalny jak świat współczesnych zwierząt - silniejsi eliminowali słabszych. Gdy w pobliżu gniazda znalazł się osobnik tego samego gatunku, najczęściej dochodziło do walki o samice. Jeśli opiekun gniazda poległ, nowy partner zjadał jaja, by unicestwić pokolenie pokonanego samca.

20:00 - Discovery World – Historia oręża
Na przestrzeni lat technika uzbrojenia rozwinęła się od prymitywnych katapult, po laserowo kierowane pociski. Program pokazuje, w jaki sposób rozwijała się broń, a także, jaki wpływ na zmiany miały konflikty zbrojne. W tym wydaniu widzowie dowiedzą się, w jaki sposób postęp techniczny przyczynił się do powstania karabinów, które dziesiątkowały wrogie armie na polach bitew.

22:35 - TVP Historia – Człowiek który chciał zatrzymać holocaust
Jan Karski, człowiek - legenda. W reportażu autorzy próbują odpowiedzieć na pytania, co dziś o bohaterskim Polaku, który próbował zapobiec żydowskiej tragedii, myślą Izraelczycy i jakie miejsce w stosunkach polsko-żydowskich zajmuje Jan Karski. W programie także relacja z uroczystości nadania ulicy w Rishon Le Zion imienia Jana Karskiego oraz sprawozdanie z obchodów Roku Jana Karskiego w Izraelu, zainicjowanych przez Towarzystwo Przyjaźni Izrael - Polska.

Wtorek, 5 lutego

8:25 - TVP Historia – Obrazy z fabryki śmierci
Opowieść o obrazach i rysunkach tworzonych w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Film jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak wielu więźniów ryzykowało życie, żeby na kartce papieru zachować ślad tego, jak wyglądał poranny apel.

12:00 - Discovery World – Sekrety i skarby
Zespół bursztynowych płyt, przeznaczonych do wielkiego gabinetu pałacu w Poczdamie, wykonano na zlecenie króla Prus Fryderyka I. W 1716 roku bursztynowy gabinet został podarowany carowi Piotrowi I i umieszczony w Małym Pałacu Zimowym w Petersburgu. Na polecenie cesarzowej Elżbiety został przeniesiony i zamontowany w jednej z komnat Pałacu Jakterynowskiego w Carskim Siole. Odtąd nazywa się bursztynową komnatą. W czasie II wojny komnata została przeniesiona przez Niemców do zamku w Królewcu, następnie ukryta w nieznanym miejscu.

12:00 - TVP 2 – Cerkiew Świętego Ducha
Reportaż przybliża historię powstania największej współcześnie istniejącej w Polsce świątyni prawosławnej - cerkwi pod wezwaniem Świętego Ducha w Białymstoku. Jest to pierwsza cerkiew, którą w XX wieku pozwolono zbudować prawosławnym w stolicy Podlasia. Trwającą 30 lat budowę rozpoczęto w 1982 roku. Cerkiew to dzieło życia ks. mitrata Jerzego Boreczki, który jest tu proboszczem od pierwszego dnia istnienia parafii. Architektem świątyni jest Jan Kabac.

14:00 - Discovery World – Zmina wojna Mao (odc. 1)
Chińskie władze zdecydowały się odtajnić archiwalne nagrania z czasów zimnej wojny. Rzucają one nowe światło na taktykę i strategię stosowaną przez żołnierzy Chińskiej Republiki Ludowej w tym niespokojnym okresie. W programie wspomnienia ludzi, którzy walczyli w wojnach w Korei i Wietnamie, jak również w chińsko-indyjskim konflikcie granicznym podczas powstania w Tybecie w 1959 roku oraz w ostatnim gorzkim sporze terytorialnym z Rosją. Autorzy analizują, w jakim stopniu zimna wojna ukształtowała współczesny wizerunek Państwa Środka.

16:00 - Discovery Historia – Trzcinica karpacka Troja
Dokument poświęcony owianemu legendami wzgórzu, znajdującemu się w starorzeczu Ropy w Trzcinicy niedaleko Jasła. Miejsce to, zwane Wałami Królewskimi, przyciąga archeologów i poszukiwaczy skarbów już od XIX w. Badania przeprowadzone przez Jana Gancarskiego w latach 90. XX w. ujawniły, że na tych terenach znajdował się gród, którego początki sięgają 2100 lat przed naszą erą. Autorzy analizują jego historię, od momentu założenia przez napływ przedstawicieli kultury Otomani-Füzesabony, po pożar z 1030 roku, spowodowany atakiem Węgrów i Rusów.

16:00 - TVP Historia – Czarme Tulipany
„Afgańcy” to żołnierze, którym kazano bronić południowych rubieży ZSRR. Wielu pojechało na ochotnika. Gdy wracali z tej okrutnej wojny, dziewczyny marzyły, aby za któregoś z nich wyjść za mąż. Nie wszyscy powrócili do domu okaleczeni fizycznie, lecz psychicznie - wszyscy. Wspomnienia i przekonanie, że to nie o obronę ojczyzny chodziło, ciągną się za nimi od lat. Mężczyźni spotykają się przy butelce i śpiewają piosenki o walce w Afganistanie. Także tę o „czarnych tulipanach”, czyli o samolotach wiozących do kraju ciała zabitych żołnierzy.

19:00 - Discovery World – królestwo Dinozaurów
W programie najnowsze i zaskakujące odkrycia paleontologów dotyczące dinozaurów. Świat wielkich gadów był tak samo brutalny, jak świat współczesnych zwierząt - silniejsi eliminowali słabszych. Gdy w pobliżu gniazda znalazł się osobnik tego samego gatunku, najczęściej dochodziło do walki o samice. Jeśli opiekun gniazda poległ, nowy partner zjadał jaja, by unicestwić pokolenie pokonanego samca.

21:00 - Discovery Historia – Niezbite dowody
Martin Luther King, przywódca amerykańskiego ruchu walczącego przeciwko segregacji rasowej, został zastrzelony 4 kwietnia 1968 roku, kiedy przemawiał z balkonu jednego z hoteli w Memphis. O dokonanie morderstwa oskarżono Jamesa Earla Raya. Domniemany zamachowiec został skazany na 99 lat więzienia. Autorzy filmu przypuszczają, że Ray padł ofiarą manipulacji, które miały na celu odwrócenie uwagi od prawdziwych winowajców, którymi mogli być członkowie FBI powiązani z mafią.

22:00 - Discovery Historia – Bardzo ściśle tajne
Kulisy incydentów, które dały impuls do wprowadzenia kluczowych zmian w systemie funkcjonowania służb specjalnych. W programie m.in. historie Nikołaja Pawlenki, który realizując zamówienia wojskowe i strategiczne projekty budowlane w ZSRR sprzeniewierzył miliardy oraz gangstera, który zdemaskował policjantów odpowiedzialnych za morderstwa i kradzieże. Ponadto sprawy, które miały wpływ na wprowadzenie nowych technologii do działań wywiadu i kontrwywiadu, a także nowatorskie systemy bezpieczeństwa wewnętrznego.

Środa, 6 lutego

00:00 - Discovery World – Auschwitz – miejsce zagłady (odc. 1)
W pierwotnym założeniu obóz KL Auschwitz, który powstał w 1940 roku, miał służyć jako więzienie dla polskich jeńców politycznych. Jednak śmiałe poczynania Hitlera zmierzające do inwazji na ZSRR oraz plany zakładające ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej sprawiły, że podjęto decyzję o rozbudowie obozu. W ten sposób od 1941 roku na terenie Oświęcimia, a później też w oddalonej o 2,5 km wsi Brzezinka, aż do końca II wojny światowej działała machina największego ludobójstwa w historii.

7:00 - Discovery Historia – Imperium Rzymskie
Cesarstwo Rzymskie powstało ponad 2000 lat temu i zajmowało tereny większości Europy, Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Było ekonomiczną i militarną potęgą, określaną jako pierwsze supermocarstwo w historii świata. Twórcy dokumentu dochodzą przyczyn, dlaczego po podbiciu terenów basenu Morza Śródziemnego oraz osiągnięciu bezprecedensowej dominacji nad podbitymi ludami, Cesarstwo runęło jak domek z kart.

9:00 - Viasat History – Barok!
Barok miał swój początek we Włoszech i rozprzestrzenił na całą Europę, a nawet poza nią. Znany brytyjski historyk i krytyk sztuki Waldemar Januszczak zabiera widzów na wyprawę śladami najwspanialszych przykładów tego kierunku i opowiada jakie historie kryją się za ich powstaniem.

12:10 - Viasat History – Zwierzęta, które zmieniły świat ( odc. 6)
Serial opowiada o kluczowej roli, jaką odegrały niektóre zwierzęta w rozwoju naszej cywilizacji i jak przyczyniły się do zrozumienia przez człowieka otaczającego go świata. Od skromnych jedwabników, które pomogły w rozwoju i podtrzymaniu starożytnych cywilizacji po gołębie, które zwabiły badaczy w niektóre z najbardziej odległych zakątków globu. Zapewniały pomyślność ekonomiczną i w przypadku gołębi decydowały o losach wojny.

13:15 - TVP Historia – Wyrok na Franciszka Kłosa
Świat wartości policjanta Franciszka Kłosa jest prosty. Trzeba jak najlepiej wykonywać pracę, by mieć środki na utrzymanie rodziny. Sumiennie wykonywać rozkazy przełożonych, nawet gdy wydają je hitlerowcy. Należy zatem ścigać polskich konspiratorów, prześladować Żydów. Pomimo prostoty rozumowania bohater czuje rosnący niepokój sumienia. Gdy zostaje skazany przez członków podziemia na śmierć, niepokój zmienia się w paniczny strach. Jednak poczucie zagrożenia sprawia, że Kłos gorliwiej wykonuje pracę. Strach uczynił z niego oprawcę.

19:45 - TVP Historia -Zapaliłem świeczkę na swoim grobie
Film poświęcony Stanisławowi Miedzy- Tomaszewskiemu - rysownikowi, grafikowi i malarzowi. W czasie okupacji artysta był żołnierzem Armii Krajowej, pracował dla Delegatury Rządu na Kraj. Pracował w akcjach „N” i „Antyk”, w ramach których powstawały periodyki, ulotki i rysunki w języku niemieckim, uderzające w morale niemieckiej armii i władzy okupacyjnej. Bohater, aresztowany i osadzony na Pawiaku, był torturowany. Został zarażony tyfusem. Wywieziony do szpitala na Woli, został zamieniony na zwłoki innego mężczyzny.

21:00 - HISTORY – Starożytni kosmici
Majowie przez niemal 2000 lat władali Ameryką Środkową, ale ok. IX w. n.e. ich miasta nagle wyludniły się, a mieszkańcy zniknęli. W ostatnich latach odczytano hieroglify, z których wynika, że Majowie potrafili dokładnie określić zmiany nachylenia osi Ziemi zachodzące co 26 tys. lat. Inskrypcje na sarkofagu ich najwybitniejszego władcy, króla Pakala, opowiadają o podróży do Drogi Mlecznej. Okazuje się, że ów lud wierzył, że swą wiedzę zawdzięcza pozaziemskim istotom, który zstąpiły z nieba.

21:00 - Discovery World – Prawy i mity filmowej ekipy
Kulisy wydarzeń, jakie miały miejsce podczas lotu Apollo 13. Bezpieczne sprowadzenie statku na ziemię udało się dzięki wielkiej pomysłowości astronautów i zespołu w Houston.

2120 - Viasat History – Świadek z balkonu pokoju 306
Przy pomocy zeznań Samuela Kylesa, który był świadkiem zamachu na Martina Luthera Kinga Juniora, program prowadzi śledztwo w jednej z najbardziej doniosłych spraw XX. wieku. 4 kwietnia 1968 roku Samuel Billy Kyles stał obok dr Martina Luthera Kinga Juniora, na balkonie Motelu Lorraine w Memphis w amerykańskim stanie Tennessee i był naocznym świadkiem brutalnego zamachu na życie Kinga. Na podstawie zeznań Samuela Kylesa program przypomina o celach wizyty dr Martina Luthera Kinga Juniora w Tennessee i opowiada o ostatnich godzinach jego życia.

23:00 - Discovery World – Bitwa o zamek
Zamek Conwy to jedna z kilku twierdz zbudowanych przez króla Edwarda I jako symbol panowania Anglików nad Walijczykami. Czy forteca była w stanie odeprzeć oblężenie buntowników?

Czwartek, 7 lutego

5:00 - TVP Polonia - Narodzona po raz drugi
Maria Kowalska (Masza Fajsztejn) pochodzi z Wilna. Po wejściu Niemców do miasta jej rodzina znalazła się w getcie. Matka przeprowadziła Maszę na aryjską stronę i powierzyła polskiej niani, pani Butkiewicz. Ta, ryzykując życie, zaopiekowała się dziewczynką. Masza przybrała imię i nazwisko Marysia Butkiewicz. W 2003 r. pani Maria umieściła w Internecie apel. Prosiła o jakiekolwiek informacje o zaginionej rodzinie. W Hajfie odnaleźli się jej krewni. Pani Maria pojechała na spotkanie z rodziną. Jak sama twierdzi, urodziła się po raz drugi.

11:25 - TVP Kultura – ...i nie żałuj tego
Film ukazuje życie i dokonania „ojca chrzestnego” polskiego rock and rolla - Franciszka Walickiego (Jacka Grania), twórcy pierwszych zespołów „mocnego uderzenia”, autora popularnych przebojów (śpiewanych m.in. przez Czesława Niemena, Adę Rusowicz, Wojciecha Kordę, Breakout, SBB). Ponadto był on animatorem pierwszych polskich dyskotek i inicjatorem słynnych spotkań „Dinozaurów Rocka” w Operze Leśnej w Sopocie. Walicki miał 35 lat, gdy wkraczał w świat rock and rolla. Był oficerem marynarki, dziennikarzem, publicystą.

13:00 - Discovery Historia – Bitwy żołnierza Polskiego
Bitwa o Wielką Brytanię, Lenino, Monte Casino i Tobruk, to polski wkład w II wojnę światową. Poznamy kluczowe momenty bitew, strategie dowódców, mundury i uzbrojenie żołnierzy.

14:45 - TVP historia – Kanał Stalina
Reportaż poświęcony jednej z wielkich budów socjalizmu - Kanałowi Białomorskiemu. Za Stalina połączył Morze Białe z Bałtykiem. Inwestycja, choć oddana w terminie, nie miała żadnego sensu gospodarczego, gdyż droga wodna była nieprzydatna. Przy budowie śmierć poniosły dziesiątki tysięcy ludzi, w tym bardzo wielu Polaków. Kanał jest przykładem stalinowskiej paranoi. Po latach niemal w całości zarósł. Życie ludzkie poszło na marne. Po wielu latach jest szansa, by przypomnieć tamtą historię.

16:00-  Discovery Historia – Tajemnice pancernika Yamoto
W 1945 roku japoński okręt Yamato, największy pancernik w historii marynarki wojennej, wyruszył w rejs bojowy przeciwko flocie USA. Zobacz, jak przebiegło jego ostatnie starcie.

16:50 Viasat History – Inuicka odyseja: podbój nowego świata
Specjalizujący się w arktycznej antropologii Niobe Thompson wyrusza w podróż po dalekiej Północy i tysiąc lat w przeszłość w poszukiwaniu korzeni współczesnych Inuitów, zabierając widzów na arktyczną odyseję od Syberii po Grenlandię. To, co po drodze Niobe Thompson tam odkrywa, zaprzecza stereotypowi „pokojowego Eskimosa” i rzuca nowe światło na azjatyckich i europejskich osadników na terenie Nowego Świata.

18:25 - TVP Historia – Marsz Sokołów
Program rozpoczynają zdjęcia filmowe z otwarcia wystawy w Muzeum Historycznym Miasta St. Warszawy dnia 26 listopada 2005 r. Unikalne kroniki ze zlotów sokolich w Warszawie. Wypowiedzi kuratora wystawy Jacka Korpetty i zaproszonych gości polonijnych z zagranicy. Utworzenie w Warszawie pierwszego towarzystwa w 1905 roku jako Gniazdo im. Tadeusza Kościuszki. Rozwój sokolstwa na Mazowszu (Pruszków, Grodzisk Mazowiecki, Żyrardów, Łowicz, Płock), Zagłębie Dąbrowskie, Łódź). Związek Sokołów w Królestwie Polskim jako organizacja konspiracyjna. Powstanie gniazd w Wilnie, Kownie, Mińsku Litewskim, Petersburgu, Moskwie, Kijowie, Odessie, Tbilisi. Tło historyczne. Początki „Sokoła” na ziemiach polskich i wśród polskich emigrantów. Klęska powstania styczniowego i pojawienie się w środowisku lwowskim dążeń do pielęgnowania kultury fizycznej i krzepienia ducha narodowego Polaków. W 1867 roku formalnie założono stowarzyszenie o takim charakterze jako Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” we Lwowie. Następnie zaczęły powstawać gniazda sokole w zaborze pruskim i wśród Polonii amerykańskiej. Założenia ruchu sokolego i jego struktura. Pierwsze hasło: „Mens sana in corpore sano”. Symbole, oznaki, hasła, wymogi natury etycznej, przykazania sokole, wymowa munduru związana z tradycją powstańczą, cnoty rycerskie, wzorce osobowe takie jak Tadeusz Kościuszko. Wypowiedzi członków odrodzonego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” im. Generała Józefa Hallera w Warszawie, m.in. senatora Piotra Andrzejewskiego, Alicji Okorskiej, Zbigniewa Okorskiego. Od 1908 roku militaryzacja sokolstwa polskiego. W niektórych gniazdach pojawiły się wówczas formacje jednolicie umundurowane, zaczęła mieć większe znaczenie musztra wojskowa i wyszkolenie strzeleckie. Zlot Grunwaldzki w Krakowie w 1910 r. i udział wnim Sokołów. Komentarz historyczny prof. M. Drozdowskiego. Czyn zbrojny. Sokolstwo polskie za Oceanem. Zaczątki sokolego korpusu oficerskiego i powołanie Drużyn Bojowych. VI Zlot „Sokoła” we Lwowie 6 lipca 1913 r. Postać gen. Józefa Hallera, komendanta sokolich Drużyn Polowych.

21:00 - Discovery World – Hitler – anegdoty, mity i kłamstwa (odc. 1)
Program przedstawia kulisy politycznej kariery Adolfa Hitlera, osobowość dyktatora oraz sylwetki osób z jego najbliższego otoczenia. Najważniejsze fakty z życia wodza Trzeciej Rzeszy zostaną przedstawione na tle wydarzeń z czasów II wojny światowej. Widzowie dowiedzą się, w jaki sposób za pomocą kłamstw utrzymywano reżim, a także jak mity i anegdoty miały umacniać władzę Hitlera.

23:00 - Discovery World – Krew dla bogów
W wielu kulturach uważano, że ofiara z ludzi to jedyny sposób, by przebłagać gniewnego i spragnionego krwi boga. Dla niektórych starożytnych ludów seks i śmierć były nieodłącznymi elementami obrządków płodności. Makabryczne rytuały śmierci miały zapewniać życie. Program analizuje, czy celtyckie ciała znalezione w bagnach dowodzą prawdziwości podań o ponurych rytuałach.

Piątek, 8 lutego

10:10 - Viasat History – Wyjście z cienia – historia Irene i Frederica Joliot – Curie
Historia najstarszej córki Mari Skłodowskiej-Curie i Pierre Curie - Irene Joliot-Curie, która wraz z mężem Frederikiem wyróżniona została nagrodą Nobla za odkrycie sztucznej promieniotwórczości, czyli syntezy nowych nuklidów promieniotwórczych. To naukowe dokonanie otworzyło obszar badań nad radioaktywnością i wpłynęło na takie dziedziny jak chemia, biologia i medycyna. Przyczyniło się także do wielkiego postępu w leczeniu nowotworów. Ciemną stroną tego naukowego dokonania było przybliżenie się ludzkości do zdolności rozszczepienia atomu.

16:00 - Discovery historia – HMS Edinburgh i radzieckie złoto
Historia okrętu HMS Edinburgh, który zatonął na Morzu Barentsa w 1941 roku. Na pokładzie znajdowało się 5, 5 tony złota. Od lat 50. XX w. rząd brytyjski planował wydobycie złota z wraku. W końcu kontrakt przyznano konsorcjum Jessop Marine Recoveries. 15 maja 1981 r., po krótkich poszukiwaniach statek badawczy „Dammtor” odkrył wrak „Edinburgha” na głębokości 250 m. Wydobyto z niego 431 sztabek złota.

20:10 - TVP Historia – Skowyt
Rok 1956. Na rynku pojawia się „Skowyt”, niezwykły poemat przedstawiający społeczeństwo w dobie upadku. Jego autorem jest Allen Ginsberg, młody poeta żydowskiego pochodzenia, który nie ukrywa swojej homoseksualnej orientacji. Purytańska Ameryka lat 50. nie może pozostać obojętna wobec obrazoburczego dzieła. Wydawca poematu Lawrence Ferlinghetti zostaje pozwany za obrazę moralności, a proces o „Skowyt” staje się jedną z najgłośniejszych spraw dotyczących wolności słowa.

20:15 - Kino Polska – Skąpani w ogniu
Rok 1945, wioska na Dolnym Śląsku. Kapitan LWP Sowiński, były akowiec, odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo przesiedleńców ze wschodnich terenów. Mieszkająca tutaj rodzina Rutki traktowana jest z niechęcią, uważana jest bowiem za Niemców. Rodzina Witochów chce też zawłaszczyć gospodarstwo Ślązaków. Pewnego razu Rutka zostaje aresztowana przez UB. Sowiński, który podkochuje się w dziewczynie, wstawia się za nią i wychodzi ona na wolność. Jednak bolesne przeżycia sprawiają, że Rutka boi się już pozostać na rodzinnej ziemi.

21:00 - Discovery Historia – Historia polskiej piłki nożnej
Historia klubu z prowincji, związanego z kopalnią węgla „Szombierki”. Klub z tytułem Mistrza Polski po latach sukcesów zbankrutował i zakończył karierę poza piłkarskim rankingiem.

21:00 - Viasat History – Zaginione miasta starożytności (odc. 1)
Detektywistyczna wyprawa, podczas której drobiazgowe badania archeologiczne przesłanek historycznych dają podstawę do odkrycia tajemnic jednych z najwspanialszych, zaginionych miast starożytności. Dzięki grafice komputerowej utraconym kiedyś dla świata skarbom zostaje przywrócona dawna świetność. Niektóre z tych miejsc są tak rozległe, że ich ówczesnym mieszkańcom z pewnością nie przyszło do głowy, że mogłyby tak po prostu zniknąć. Niemniej każda z cywilizacji, bez względu na to jak wspaniała, musi się skończyć i staje się zaginionym światem.

22:00 - HISTORY – Nazistowska Wielka Brytania
Wyspy normandzkie były jedyną częścią Wielkiej Brytanii okupowaną przez hitlerowców w czasie II Wojny Światowej. Gdy Hitler fortyfikował nabrzeża, Churchill pozostawił wyspy aż do wyzwolenia.

Sobota, 9 lutego

6:00 - Discovery Historia – Podniebna armia (odc. 1)
Serial przedstawia historię lotnictwa wojskowego: od momentu budowy pierwszego samolotu, aż do dostosowania maszyny do potrzeb armii podczas rosyjskiej rewolucji w 1917 roku oraz w trakcie I wojny światowej. Widzowie zobaczą unikalny materiał filmowy z czasów hiszpańskiej wojny domowej, podczas której III Rzesza testowała możliwości nowych samolotów przed zbliżającą się wojną. Seria nie tylko ukazuje niepublikowane do tej pory materiały filmowe, ale także nowe spojrzenie na rolę samolotów podczas różnych konfliktów zbrojnych.

8:00 - Viasat History – Światy starożytności (odc. 1)
Fascynująca i odkrywcza podróż przez czasy narodzin państw i narodów. Zapraszani do programu historycy, archeolodzy i inni znawcy tematu ukażą dzieje świata starożytnego. Pod lupę wezmą Bliski Wschód, Egipt, Kaukaz i inne kraje basenu Morza Śródziemnego.

10:40 - TVP Historia – Telewizja na celowniku bezpieki – świadomy przekaz (odc. 2)
Zmiana ekipy rządzącej w roku 1971 zdawała się wielu Polakom bardzo poważna. Edward Gierek jawił się jako inny przywódca niż siermiężny Władysław Gomułka. Pojawiły się liczne kolorowe telewizory z francuskim systemem SECAM. Polacy mogli oglądać zachodnie seriale, takie jak „Kojak” i „Columbo”. Powiewem wolności zdawały się również programy rozrywkowe. Cały przekaz był jednak pod kontrolą Macieja Szczepańskiego i cenzury. Wielkim problemem dla telewizji był wybór Polaka Karola Wojtyły na papieża.

11:00 - Discovery Historia – Historia z Karty
Dzięki współpracy z Ośrodkiem KARTA poznany koszmar nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku oraz niezwykłe wspomnienia internowanych w więzieniu w Białołęce.

13:30 - TVP Kultura – Amerykanin w PRL
W 1964 r. do Polski przybył z wizytą Robert Kennedy, brat zamordowanego 7 miesięcy wcześniej prezydenta Johna Kennedy’ego, ówczesny minister sprawiedliwości w amerykańskim rządzie. Towarzyszyły mu żona oraz trójka dzieci. Chcieli oni odwiedzić polskich krewnych z rodziny Radziwiłłów. W Warszawie złożyli kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta. W Częstochowie na Jasnej Górze spotkali się z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Każdy ich krok obserwowali etatowi pracownicy służby bezpieczeństwa i wmieszani w tłum tajni współpracownicy.

18:00 - Viasat History – Waleczni królowie Syberii
Posiłkując się XVI-wiecznymi archiwami oraz najnowszą dokumentacją twórcy programu próbują rozwikłać tajemnicę odkrycia szczątków członków rodu Samojedów, zamordowanych na terenie rosyjskiej Arktyki. Historia tych wydarzeń zabiera widzów na wyprawę od czasów udokumentowanych w carskich archiwach po współczesną Syberię. Rdzenną ludność tych terenów powszechnie postrzega się jako spokojnych pasterzy reniferów. Jednakże wyniki badań medycyny sądowej odkrywają historię, która zdaje się przeczyć takiemu portretowi.

18:20 - TVP Historia – Świadkowie nieznanej historii ( odc. 60)
Program powstał po podpisaniu przez TVP oraz Instytut Pamięci Narodowej umowy o współpracy polegającej na udostępnieniu archiwów IPN dziennikarzom telewizji publicznej. Jest to program publicystyczny z elementami reportażu. Wykorzystano w nim dokumenty, fotografie, filmy, a przede wszystkim relacje naocznych świadków, uczestników „nieznanych historii”, by pokazać najnowszą historię poprzez losy konkretnych ludzi. Efekt pracy dziennikarza i kamery reporterskiej pracujących w terenie i archiwach IPN jest kanwą dyskusji w studio.

19:00 - Viasat History – Czyngis – Chan
Zawsze atakuj pierwszy i zawsze się mścij - takiego postępowania Czyngis-Chan nauczył się jeszcze jako dziecko zamordowanego ojca. Dorastał w ubóstwie, wśród dzikich mongolskich stepów. Udało mu się jednak wybić wysoko, na pozycję wielkiego Chana. Opisuje się go często jako psychopatę, który zabił własnego brata i wydał wyrok śmierci na swego najlepszego przyjaciela. W programie zaprezentowane zostaną fakty, które pomogą odpowiedzieć pytania, czy portret wielkiego Chana jako bezwzględnego, brutalnego mordercy, jest prawdziwy.

20:00 - Viasat History – Wzloty i upadki Wersalu: Ludwik XIV
Portret Ludwika IV, który umiejętności polityka łączył z cechami znawcy sztuki. Zatrudniał najlepszych artystów tamtych czasów, takich jak: Le Vau, Le Brun, Le Nôtre i Mansart. Ani wojny, ani problemy finansowe, ani też dramatyczne przejścia osobiste nie były w stanie przekreślić jego planów o stworzeniu pałacu marzeń. Trzy okresy historii Wersalu powiązane są z trzema ukochanymi kobietami króla: pałac uciech młodości z Mademoiselle de la Valliere, pałac polityki z Madame de Montespan i pałac chwały i zaniedbania z Madame de Maintenon.

Niedziela, 10 lutego

7:00 - Discovery World – Największe bitwy pancerne
W lutym 1945 roku kanadyjskie wojska decydują się na przeprowadzenie jednej z najtrudniejszych akcji - sforsowania gęstych lasów Hochwaldu, wśród których kryły się potężne niemieckie fortyfikacje, oraz dokonania przeprawy przez Ren. Niemcy byli zdeterminowani, aby uniemożliwić aliantom wdarcie się do serca III Rzeszy. Po intensywnych i krwawych walkach, pod naporem przeważającej liczby pancernych oddziałów wojsk alianckich, zmuszeni zostali do wycofania się.

9:05 - TVP Historia – Miasto z morza (odc. 1)
Czteroodcinkowy serial oparty na motywach I tomu powieści Stanisławy Fleszarowej - Muskat „Tak trzymać” to opowieść o pracy, przyjaźni i miłości, o wielkich nadziejach i porażkach. Ukazuje pionierski okres budowy portu gdyńskiego - w tamtym czasie inwestycji olbrzymiej i kosztownej, podjętej wysiłkiem polskiego rządu, polskich i francuskich inżynierów oraz robotników. To jednocześnie historia rodzącego się miasta, obejmująca okres około trzech lat, od lata 1923 r. do uzyskania przez Gdynię praw miejskich (10 lutego 1926). Główne postaci serialu to: dumny, butny i ambitny 19 - letni Krzysztof Grabień, syn nauczyciela ze wsi pod Przeworskiem (rodzice zginęli w czasie bombardowania), który wyruszył na Wybrzeże szukając pracy i swojego miejsca w życiu. Pracując przy budowie portu kończy polskie gimnazjum w Gdańsku, żeni się z Kaszubką, podejmuje studia i wrasta w rodzące się miasto; Łucka z Konków, kaszubska dziewczyna, która początkowo jest zatrudniona w garkuchni dla robotników, a później w biurze inż. Wendy. Wbrew woli ojca zostaje żoną Krzysztofa, ich córka Julia będzie pierwszym dzieckiem urodzonym w Gdyni po uzyskaniu praw miejskich; Wołodia Jazowiecki, rówieśnik i przyjaciel Krzysztofa, kocha życie i piękne kobiety. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę wraz z ojcem wraca ze Związku Sowieckiego do kraju (matka nie przeżyła trudów podróży). Początkowo robi lewe interesy, jednak wykorzystując znajomość języków obcych zaczyna uczciwie pracować jako tłumacz francuskich inżynierów budujących port. Później wstępuje do Marynarki Wojennej. Choć lekko podchodzi do życia, jest człowiekiem honoru. Mimo próśb ojca, z którym jest skłócony, odmawia przyjęcia pieniędzy od rodzica i utrzymuje się sam. Trzydziestoparoletnia wdowa po majorze Wojska Polskiego, pani Helena, to piękna i szlachetna kobieta. Po przyjeździe z Warszawy do Gdyni prowadzi nad morzem restaurację Pawilon. Tu próbuje ułożyć swoje życie na nowo. Związuje się z jednym z francuskich inżynierów, Marcelem Lebracem.

9:55 - TVP Historia – Polskie orły
Dokument o polskim godle państwowym, który powstał w związku ze zbliżającą się 90. rocznicą odzyskania niepodległości. Autor pokazuje, co kryje się za symboliką białego orła i skąd znak pochodzi. Polskie godło zostało przedstawione z różnych punktów widzenia - pokazane oczyma ludzi rożnych profesji, od heraldyków przez ornitologów, po numizmatyków. Osią filmu jest spór toczony w środowiskach heraldyków i ornitologów dotyczący tego, który z orłów jest pierwowzorem godła: orzeł bielik, czy orzeł przedni.

10:00 - Discovery Historia – Z bojkotem w roli głównej
Artyści uznali media za tubę stanu wojennego, narzędzie propagandy totalitarnego ustroju. Zaś telewizja, dzięki której budowali swój prestiż i wizerunek w świadomości rodaków, nagle stała się ich wrogiem numer jeden. Szeregi pracowników polskiej telewizji zostały uszczuplone, miejsca niektórych zajęli ludzie w mundurach. Dla wszystkich, którzy nie akceptowali takiego stanu rzeczy, nie było już miejsca w publicznej telewizji. Aktorzy zdecydowali się wówczas na bojkot telewizji.

11:00 - Discovery Historia – Prywatne życie władców (odc. 1)
Światowej sławy historycy przedstawią prywatne życie znanych władców, oddzielając fakty od mitów. W tym wydaniu historia królowej Wiktorii, która przejawiała zainteresowanie pozamałżeńskimi romansami i sympatyzowaniem ze starszymi, pochodzącymi spoza królewskiego rodu mężczyznami. Jednym z jej wielbicieli miał być William Lamb, lord Melbourne, który wziął pod opiekę młodziutką Wiktorię, gdy ta objęła tron. Po trzech latach rządów Wiktoria spotkała na miłość swojego życia - księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha.

12:00 - Discovery Historia – Ludwik XV
Portret francuskiego króla Ludwika XV, zwanego „Ukochanym”. Jego nieroztropne decyzje finansowe zniszczyły kraj i przyczyniły się do wybuchu rewolucji francuskiej.

13:00 - Discovery Science – Statki olbrzymy
Realizatorzy przedstawiają największe statki na świecie. W programie zobaczyć można zdjęcia jednostek oraz poznać szczegóły ich budowy. Przedstawiono też codzienne życie ludzi, którzy na nich pracują. W tym wydaniu Stena Britannica, należący szwedzkiego armatora Stena Line, to jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie promów na świecie.

17:00 - Discovery World – Elżbieta I – królowa zbrodni
Czy romans Elżbiety I z Robertem Dudleyem był przyczyną zabójstwa jego żony Amy Robsart? Historyk Chris Skidmore odkrywa nowe fakty, świadczące o brutalnej zemście królowej.

18:00 - HISTORY – Ludzkość – historia nas wszystkich (odc. 6)
Koniec wojny secesyjnej w USA pozwala ludzkości przyspieszyć rozwój. W ciągu 50 lat Japonia z feudalnego społeczeństwa staje się przemysłową potęgą. Popyt na gumę prowadzi do dewastacji Afryki. Ludzkość uzurpuje sobie prawo do nadludzkich mocy; uważa, że jest w stanie wykarmić miliardy osób, przekształcić krajobraz, zmienić zasady funkcjonowania ludzkiego organizmu. Od chwili wejścia w wiek atomowy ludzkość żyje w zawieszeniu pomiędzy wiecznością a otchłanią. Obecnie 7 miliardów osób zamieszkuje każdy zakątek globu.

18:15 - TVP Historia – Błękitny generał
Film poświęcony jest jednemu ze współtwórców niepodległej Polski, legendarnemu „błękitnemu generałowi” Józefowi Hallerowi. Pokazuje osobowość i dokonania tego wybitnego dowódcy i wielkiego patrioty. Stara się także odpowiedzieć na pytanie, co pozostało dzisiaj z jego przesłania, kim jest dla współcześnie żyjących Polaków człowiek, który przywrócił ojczyźnie Pomorze i rzucając platynowy pierścień do Zatoki Puckiej, dokonał symbolicznego aktu zaślubin z morzem.

20:05 - Viasat History – Historia Indian – wielki wódz Tecumseh
Tecumseh był jednym z najwspanialszych wodzów indiańskich. Zorganizowany przez niego ruch oporu rdzennych Amerykanów był jednym z najbardziej ambitnych, jakie kiedykolwiek miały miejsce na tym kontynencie. Ten przywódca plemienia Shawnee i jego brat Tenskwatawa, znany jako Prorok, wzbudzili w Indianach potrzebę duchowej odnowy i doprowadzili do stworzenia powszechnego zjednoczenia politycznego i militarnego różnych plemion, tworząc unię, która była bardzo blisko doprowadzenia do powstania niezależnego państwa indiańskiego.

22:15 - TVP Kultura – S- 21. Mordercza machina Czerwonych Khmerów
Autorzy przedstawiają upadek Kambodży, do którego doprowadziły rządy Czerwonych Khmerów pod wodzą krwawego dyktatora Pol Pota. Jego ludzie zdobyli władzę w kraju 17 czerwca 1975 r. W imię utopijnej reguły powszechnej równości obywateli przesiedlili ludność miejską na wieś, zlikwidowali pieniądz, zakazali odbywania praktyk religijnych, założyli obozy pracy przymusowej. W Republice Kampuczy Czerwoni Khmerowie wymordowali ok. 2 mln ludzi z 7. Wypowiedzą się ludzie, którzy przeżyli koszmarny reżym: więńniowie i strażnicy obozowi.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz