Startuje Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku 2012. Czekamy na zgłoszenia


Portal historia.org.pl i Muzeum Historii Polski po raz piąty organizują Plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku. Ten jedyny tego typu plebiscyt w Polsce ma na celu uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. 

Otwarcie Muzeum AK zajęło trzecie miejsce w ubiegłorocznej edycji plebiscytu / fot. muzeum-ak.pl

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Tysiące internautów zapoznają się z przedsięwzięciami historycznymi z całej Polski. Jak podkreślają uczestnicy z ubiegłych lat – plebiscyt jest dla nich idealną formą promocji i popularyzacji historii.

Do plebiscytu można zgłaszać wydarzenia związane z szeroko rozumianą historią, do których należeć będą m.in. wystawy, portale, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii, konferencje i sympozja, innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne, gry, książki, audiobooki, konkursy etc.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie osoby prywatne i instytucje mają prawo do zgłoszenia dwóch kandydatur (do 4 marca). Zgłoszenia, poprzez wysłanie stosownego formularza należy kierować na e-mail: whr2012@historia.org.pl. Do propozycji należy dołączyć informacje związane z wydarzeniem i jego opis wraz z materiałami multimedialnymi. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem plebiscytu.

Po zakończeniu I etapu jury złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury wybiorą 10 –12 najlepszych ich zdaniem wydarzeń (do 14 marca). Ostateczną decyzję podejmą internauci w drodze ogólnodostępnego głosowania (do 31 marca). Podczas uroczystego zakończenia nastąpi wręczenie pamiątkowych statuetek wszystkim finalistom.

Uroczysta gala wręczenia statuetek zwycięzcom Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne 2011. Od lewej Wojciech Duch, Robert Kostro, Ryszard Madziara, Dariiusz Szymczycha, w tle goście z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

W ubiegłym roku, aż 60 wydarzeń rywalizowało o miano tego najważniejszego, z czego 10 brało udział w głosowaniu internautów. Za najważniejsze wydarzenie 2011 roku tysiące głosujących uznało zorganizowanie uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego. Pasjonatom historii udało się po 72 latach odnaleźć miejsce pochówku bohaterów i zorganizować ponowny pogrzeb wraz honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego.  Dwa lata temu za najważniejsze wydarzenie internauci uznali otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    Jestem bardzo ciekawy finalistów! Świetny pomysł z tym plebiscytem.

Zostaw własny komentarz