Program telewizyjny dla historyków (11-17 lutego 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 11 lutego

10:05 - TVP Historia – Republika, czyli epitafium dla zagubionego poety
Film o działalności zespołu „Republika” - od jego powstania w 1981 roku do 1993 roku. Fragmenty utworów, wspomnienia, wywiady. Elementy życia rodzinnego. Zespół należał do najpopularniejszych grup rockowych w kraju i nadal ma wśród młodzieży zagorzałych zwolenników.

10:10 - Viasat History – Zaginione miasta starożytności ( odc. 1)
Detektywistyczna wyprawa, podczas której drobiazgowe badania archeologiczne przesłanek historycznych dają podstawę do odkrycia tajemnic jednych z najwspanialszych, zaginionych miast starożytności. Dzięki grafice komputerowej utraconym kiedyś dla świata skarbom zostaje przywrócona dawna świetność. Niektóre z tych miejsc są tak rozległe, że ich ówczesnym mieszkańcom z pewnością nie przyszło do głowy, że mogłyby tak po prostu zniknąć. Niemniej każda z cywilizacji, bez względu na to jak wspaniała, musi się skończyć i staje się zaginionym światem.

11:00 - Discovery Historia – Tajemnice pancernika Yamato
W 1945 roku japoński okręt Yamato, największy pancernik w historii marynarki wojennej, wyruszył w rejs bojowy przeciwko flocie USA. Zobacz, jak przebiegło jego ostatnie starcie.

13:20 - Viasat History – Edwardiańska farma (odc. 1)
Zespół Wiktoriańskiej Farmy: historyk, Ruth Goodman, i archeolodzy, Alex Langlands, oraz Peter Ginn, tym razem spędzają rok na dogłębnym poznaniu życia na angielskiej farmie, Morwellham Farm, z początku XX wieku, okresie który w tym kraju nazywany jest epoką edwardiańską. Dzięki nim widzowie odkrywają ducha przedsiębiorczości tej epoki i życie w zróżnicowanej społeczności zajmującej się zarówno rolnictwem, hodowlą, ogrodnictwem jak i rybołówstwem.

15:30 - Discovery Historia – Zwarte szeregi, czyli z archiwum Czołówki
Śledztwo przeciwko dwóm zachodnioniemieckim szpiegom - metody działania wywiadu. Swoją pracę agenturalną w redakcji Wolnej Europy wspomina polski szpieg Andrzej Czechowicz.

16:40 - Viasat History – Podziemny Rzym
Rzesze turystów ściągają do tego miasta, aby podziwiać jego wspaniałe zabytki, ale to co uda im się zobaczyć to tylko kropla w morzu. Pod ulicami tętniącego życiem Rzymu znajduje się kolejne wieczne miasto ukryte tam od czasów rzymskiego imperium pogrążone w podziemnym mroku domy, świątynie, drogi i akwedukty wszystkie kryją w sobie niezwykłe tajemnice. Program opowiada historię pozornie tylko powszechnie znanego miasta, a grupa ekspertów złożona z archeologów i znawców urbanistyki odkrywa przed widzami jego najgłębsze tajemnice.

17:00 - Discovery Historia – Co wiedzieli starożytni
Podróż do czasów rzymskich. Rzymianie wierzyli, że podbój świata zapewni im dostatnie życie. W programie próba odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób wynalazki ułatwiały mieszkańcom imperium codzienne życie.

18:05 - TVP Historia – Braciszek
Pierwowzorem postaci Braciszka jest franciszkanin Alojzy Kosiba - „Alojzeczek”, kwestarz i jałmużnik żyjący w latach 1855-1939. Duchowny, który zbliża się do końca swoich dni, chce uratować życie młodego chłopaka. W kolejnych odsłonach Braciszek żegna się z życiem ziemskim i cieszy się na spotkanie z wiecznością. Pomiędzy tymi scenami-stacjami, w retrospekcjach, widzowie poznają jego niezwykłą osobowość. Życie franciszkanina zostało opisane i wykreowane przez świadków jego świętości.

21:05 - Viasat History – Odkrywcy na usługach Hitlera
Alpiniści, badacze dżungli i znawcy pustyni - wielu z nich wpadło w szpony partii nazistowskiej, SS lub Wehrmachtu, właśnie z powodu swoich działań zawodowych, zainteresowania światem i zamiłowania do podróży. Czy ci poszukiwacze przygód świadomi byli konsekwencji tego typu kontaktów, czy ich pasja i chęć zgłębiania zainteresowań warta była ceny, jaką musieli za to zapłacić, czy byli tej ceny świadomi? Program szuka odpowiedzi na to pytanie posiłkując się znakomitymi zdjęciami i materiałami filmowymi z takich miejsc jak Indie, Egipt i Peru.

Wtorek, 12 lutego

00:50 - TVP Historia – Sprawa pułkownika Kuklińskiego
Bohatrem opowieści jest pułkownik Ryszard Kukliński, postać budząca w Polsce wiele kontrowersji. Był zastępcą szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego i szefem 1. Oddziału Planowania Strategiczno-Obronnego Wojska Polskiego. Przeszedł na stronę przeciwników Układu Warszawskiego. Przez lata odmawiał wystąpienia przed kamerą. Istniała jednak taśma z rejestracją prywatnego spotkania Ryszarda Kuklińskiego. Ten materiał stanowi trzon filmu. Najbardziej interesujące fragmenty dotyczą momentu wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

5:00 - Viasat History – Salvador Dali, Nowy Jork, Sztokholm
Brytyjski filmowiec Jack Bond ponownie przygląda się filmowi Dali w Nowym Jorku z 1965 roku, który nakręcił wspólnie z legendarnym artystą Salwadorem Dalim. Jack wyrusza do Sztokholmu, gdzie w Moderna Museet prezentowana jest wystawa prac Dalego. Pokazywany tam jego film Dali w Nowym Jorku sprawia, że na nowo odkrywa prace artysty i surrealistyczny charakter swoich własnych filmów. Jack dyskutuje swoją twórczość i twórczość Dalego z kuratorami muzeum i historykami sztuki oraz wspomina swoje spotkanie z mistrzem i zawiązaną z nim podczas kręcenia filmu przyjaźń.

8:25 - TVP Kultura – Tajemnice początków Polski
Wydarzenia historyczne związane z wyspą Ostrów Lednicki. Autorzy zaczynają opowieść od czasów, kiedy na wyspie nie było jeszcze grodu. Następnie przybliżają okres od utworzenia na niej przez Mieszka I siedziby obronnej do wydarzeń w latach 1038- 1039, czyli najazdu Brzetysława I.

8:40 - TVP Historia – Miejsca z historią
Celem tego cyklu programów jest przybliżenie miejsc i obiektów, które kiedyś miały znaczenie dla Polaków, a dzisiaj, najczęściej zapomniane, niszczeją lub nie budzą należnego zainteresowania młodego pokolenia. I odcinek cyklu pt. „Nowy Wiśnicz - perła baroku” opowiada o Nowym Wiśniczu, którego historia sięga początków polskiej państwowości. Swoja urodę zawdzięcza hetmanowi Stanisławowi Lubomirskiemu, który w XVII w. założył to miasto. Projektem zajął się nadworny architekt księcia, Maciej Trapola. W 1633 roku w mieście było już 12 ulic, ratusz, waga miejska i kilkadziesiąt domów zamieszkanych przez mieszczan. Pozostałą część ludności stanowili Żydzi. Najważniejsze obiekty wzniesione w XVII w. przez MaciejaTrapolę to: klasztor karmelitów bosych, zamek, kościół parafialny, bożnica i ratusz z rynkiem. W programie mowa będzie również o tragicznej historii Wiśnicza podczas II wojny światowej oraz o słynnych wiśniczaninach: Juliuszu Kossaku i Janie Matejce. Przewodnikiem po mieście będzie Stanisław Gaworczyk, burmistrz Nowego Wiśnicza.

10:40 - Kino Polska – Kolumbowie
Gestapo wpada na ślad tajnej radiostacji zainstalowanej w mieszkaniu Jerzego. Wszyscy obsługujący ją młodzi konspiratorzy zostają aresztowani. Jerzy, dzięki przytomnie odegranej roli nieświadomego gospodarza domu, cudem wychodzi z opresji. Ściąga jednak na siebie podejrzenie o współpracę z hitlerowcami. Grozi mu nawet wyrok śmierci za zdradę. Tylko najwierniejsi przyjaciele nie wierzą w jego kolaborację. Dzięki ich staraniom sprawa zostaje szczęśliwie wyjaśniona, a domniemany zdrajca zrehabilitowany.

14:40 - TVP Historia – Oaza wolności
Program opowiada o prawdziwej Solidarności zrodzonej z potrzeby serca, w czasie kiedy ostatecznie próbowano pogrzebać sierpniowe ideały. Wprowadzenie stanu wojennego oraz towarzyszące mu aresztowania wyzwoliły w nowohuckim społeczeństwie poczucie solidarności z represjonowanymi.

18:00 - TVP Kultura – Śmierć jak kromka chleba
Katowice, noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Jednostki wojskowe zajmują strategiczne punkty miasta. Grupa zomowców, rozbijając związkową ochronę, wyciąga z mieszkania przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w kopalni „Wujek”. Wieść o tym szybko przedostaje się do górników. Początkowo zaskoczeni, wkrótce reagują spontanicznym protestem. 14 grudnia w zakładzie wybucha strajk. Górnicy domagają się zniesienia stanu wojennego i uwolnienia przewodniczącego. Gdy negocjacje kończą się fiaskiem, wojsko, ZOMO i milicja szturmują kopalnię.

21:00 - Viasat History – Ninja – wojownicy cienia
Historia wojowników Ninja, niewielkiej grupy japońskich rebeliantów, wywodzących się spośród zamieszkujących górski region wieśniaków, którzy zasłynęli z niezwykłych umiejętności wojskowych. Wojownicy ci wzbudzali powszechny strach i byli dokuczliwym cierniem wśród zaprawionych w boju, i zwaśnionych ze sobą samurajskich klanów.

23:00 - Viasat History – W poszukiwaniu kopalń Króla Salomona
Wyprawa ma na celu potwierdzenie teorii, że Dawid i Salomon nie tylko byli prawdziwymi postaciami, ale także władali oni imperium, które wstrząsnęło światem w X wieku p. n. e. W poszukiwaniu prawdy do Ziemi Świętej wyruszają dwie ekspedycje. Przewodzą im izraelski archeolog Yosef Garfinkel i archeolog amerykański Thomas Levy, każdy z nich wyposażony w najnowsze środki badawcze.

Środa, 13 lutego

8:15 - TVP Kultura – Podsłuchane życie
Opowieść o Janie Józefie Lipskim, orędowniku wolności jednostki w państwie policyjnym. Oficjalna propaganda PRL-owska skonfrontowana jest z działalnością bohatera, włączenie się w sprawę listu tzw. 34 w obronie wolności słowa, sprawę przydziałów papieru dla literatów, obronę skazanych za słowa, m.in. Janusza Szpotańskiego. Przedstawione zostaną też esbeckie raporty i działania podjęte wobec Lipskiego i jego rodziny. Bohater, który hołdował poglądom socjalistycznym, miał również pewne kłopoty po transformacji ustrojowej.

12:20 - Viasat History – Rzeźbiarskie dzienniki
Brytyjski znawca i krytyk sztuki polskiego pochodzenia Waldemar Januszczak podróżuje do najbardziej znanych z rzeźby miejsc na świecie, takich jak Nigeria i Wyspy Wielkanocne, a także na Litwę, gdzie odwiedza Park Grutas, będący plenerową ekspozycją pomników polityków radzieckich. Spotyka się z najsłynniejszymi współczesnymi rzeźbiarzami tej miary co Antony Gormley, Marc Quinn, James Turrell i bracia Chapman. W trzech kolejnych odcinkach przedstawione są trzy fascynujące rzeźbiarskie podróże Januszczaka.

15:10 - TVP Historia – Pod Prąd
Dokument opowiada o Konfederacji Polski Niepodległej, pierwszej w obozie komunistycznym niepodległościowej, jawnej partii politycznej. Powstała w 1979 roku KPN nie tylko jasno wytyczyła cel - walkę o wolną Polskę, ale też przedstawiła realny program działań do jego realizacji. Spotkało się to wówczas z niechętną reakcją pozostałej części opozycji. Ideologowi i twórcy KPN-u zarzucano nierealność celów, a nawet prowokację. Stosunek głównego, ugodowego wobec władz PRL nurtu opozycji do KPN-u nie zmienił się przez lata. Nawet w wolnej Polsce.

16:00 - Discovery Historia – Niewyjaśnione historie
Koloseum zostało zbudowane w pierwszym wieku przed naszą erą z rozkazu cesarza Wespazjana. Na arenie odbywały się m.in. walki gladiatorów. Od połowy XVIII w. Koloseum zostało otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. Program przedstawia analizę wyników wykopalisk archeologicznych w połączeniu z najnowszymi metodami grafiki komputerowej.

18:00 - Discovery Historia – Rewolucja październikowa w kolorze (odc. 1)
Rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń z wykorzystaniem kolorowanych zdjęć archiwalnych, odsłaniająca przebieg i kulisy rewolucji październikowej. Niepokoje społeczne doprowadzają do abdykacji cara. Marynarze kronsztadzcy stają po stronie bolszewików i pomagają Leninowi w przejęciu władzy. Gdy przywódca przegrywa wybory, zamyka demokratyczne zgromadzenie i tworzy państwo policyjne.

18:50 - Viasat History – Mao – chińska legenda
Dla celów tej czteroczęściowej serii chiński rząd po raz pierwszy udostępnił archiwa, aby opowiedzieć całą prawdę o życiu komunistycznego lidera. Program przypomni historię Chin od czasów ostatniego imperatora, kiedy kraj uległ degradacji i rządzony był przez siły Zachodu, poprzez wojny opiumowe, po narodziny kapitalistycznych, współczesnych Chin.

21:00 - Viasat History – Kto wierzy w teorie spiskowe
Rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń z wykorzystaniem kolorowanych zdjęć archiwalnych, odsłaniająca przebieg i kulisy rewolucji październikowej. Niepokoje społeczne doprowadzają do abdykacji cara. Marynarze kronsztadzcy stają po stronie bolszewików i pomagają Leninowi w przejęciu władzy. Gdy przywódca przegrywa wybory, zamyka demokratyczne zgromadzenie i tworzy państwo policyjne.

21:00 - Discovery Historia – Bitwa o Anglię
Aktor Ewan McGregor i jego brat Colin wyruszają w podróż w przeszłość. Rekonstruują wydarzenia poprzedzające bitwę o Anglię, aby tę niezwykłą historię przekazać młodemu pokoleniu.

22:30 - Discovery Historia – Czerniaków 1944
Historia powstańczej reduty na ul. Wilanowskiej 1, będącej ostatnim miejscem oporu powstańców na Czerniakowie. W rekonstrukcjach walk wzięło udział ponad 200 osób.

Czwartek, 14 lutego

9:00 Viasat History - Nieznane dzieła sztuki Indii, Afryki i Australii (odc.1)
Znany walijski aktor Griff Rhys Jones poszukuje skarbów sztuki i kultury wyrabianych przez miejscową ludność w odległych zakątkach świata. Każdy z odwiedzanych obszarów ma kulturę, której historia jest czasami o wiele starsza niż ta na Zachodzie. Griff odwiedzi Cieśninę Torresa, Gudźarat i Mali. Na tych terenach sztuka ma swoistą siłę i wyjątkowe cechy szczególne. W tym także pewne jakości magiczne i duchowe, które odgrywają rolę stróża kultury i wierzeń i mają moc wywierania wpływu na życie tak jednostek jak i całych społeczeństw.

10:10 - Viasat History – Waleczni królowie Syberii
Posiłkując się XVI-wiecznymi archiwami oraz najnowszą dokumentacją twórcy programu próbują rozwikłać tajemnicę odkrycia szczątków członków rodu Samojedów, zamordowanych na terenie rosyjskiej Arktyki. Historia tych wydarzeń zabiera widzów na wyprawę od czasów udokumentowanych w carskich archiwach po współczesną Syberię. Rdzenną ludność tych terenów powszechnie postrzega się jako spokojnych pasterzy reniferów. Jednakże wyniki badań medycyny sądowej odkrywają historię, która zdaje się przeczyć takiemu portretowi.

11:15 - Viasat History – Czyngis – Chan
Zawsze atakuj pierwszy i zawsze się mścij - takiego postępowania Czyngis-Chan nauczył się jeszcze jako dziecko zamordowanego ojca. Dorastał w ubóstwie, wśród dzikich mongolskich stepów. Udało mu się jednak wybić wysoko, na pozycję wielkiego Chana. Opisuje się go często jako psychopatę, który zabił własnego brata i wydał wyrok śmierci na swego najlepszego przyjaciela. W programie zaprezentowane zostaną fakty, które pomogą odpowiedzieć pytania, czy portret wielkiego Chana jako bezwzględnego, brutalnego mordercy, jest prawdziwy.

11:40 - TVP Historia – Wypędzeni (odc. 1)
Film opowiada o losach polskich zesłańców na Sybir. Początek zsyłkom Polaków dał pakt Ribbentrop - Mołotow, podpisany 23 sierpnia 1939 r. Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR, w imieniu Hitlera i Stalina dokonali nowego podziału Europy Środkowej. Rosja Sowiecka zagarnęła wschodnie tereny Rzeczpospolitej, prawie 52% obszaru przedwojennej Polski. Na tych terenach rozpoczęły się represje, aresztowania i wywózki Polaków na Sybir w celu pozbycia się antysowieckiego elementu na ziemiach zachodniej Białorusi i Ukrainy. Poczynając od 17 września 1939 r. do 21 czerwca 1941 r. , najwięcej Polaków wywieziono do Kazachstanu. O pobycie w stepach Kazachstanu opowiadają Pawłodarczycy - Sybiracy, wywiezieni do obłaści Pawłodarskiej, jak im mówiono: „Was po to tu przywieźli, żebyście zdechli, ale najpierw popracowali. Będziecie budować socjalizm”. O pobycie, pracy i głodzie opowiadają ci, którzy przeżyli 6 - letnią gehennę: prof. dr Kazimierz Obuchowski, Mirosława Bednarczyk, Danuta Maciejewska, Longin Glijer, historyk Artur Kijas, historyk Stanisław Alexandrowicz i inni. Relacje tych, którzy przeżyli, są żywym dokumentem nieludzkiego traktowania Polaków. Pawłodarczycy to koło Sybiraków zesłanych w roku 1940 do Kazachstanu. Wielu z nich poznało się dopiero teraz. Spotykają się co roku w Rewalu. Są z całego kraju.

12:00 - Discovery World – Prehistoryczna Ameryka
Program, który ukazuje największe metropolie Stanów Zjednoczonych w czasach prehistorycznych. Mieszkańcy Chicago, Waszyngtonu czy Los Angeles spacerują tymi samymi szlakami, którymi podążały niegdyś dinozaury. Dzięki cyfrowym rekonstrukcjom, widzowie zobaczą pterodaktyle zataczające kręgi po niebie w poszukiwaniu ofiary, spotkają się oko w oko z tyranozaurem i olbrzymimi ssakami, wylegującymi się tam, gdzie miliony lat później wyrosły drapacze chmur.

12:00 - TVP Kultura – O telewizji
Komentarze uczestników programu na temat historii, rozwoju i wpływu telewizji na życie ludzi. W programie wypowiadają się m. in. Jan Marcin Szancer, Adam Hanuszkiewicz, Szymon Kobyliński, Bohdanem Tomaszewski.

14:00 - Discovery World – Kolaboranci III Rzeszy (odc. 2)
Analiza motywów działania polskiego Żyda Chaima Rumkowskiego. W czasie II wojny światowej współpracował on z nazistami jako przewodniczący rady żydowskiej w łódzkim getcie.

18:50 - Viasat History – 400 lat teleskopu
Autorzy programu prezentują historię teleskopu oraz wpływ tego przyrządu na rozwój astronomii. Specjaliści wyjaśniają różne odkrycia naukowe - od teorii sformułowanej przez Galileusza, przez wyniki współczesnych badań, aż po przypuszczenia, że istnieje życie pozaziemskie. W programie pojawią się informacje o próbach stworzenia gigantycznych teleskopów, które dzięki zdolności skupiania światła będą w stanie pokazać nam przeszłość, dzięki czemu ludzie mogliby przekonać się, jak wyglądał rozwój wszechświata od momentu Wielkiego Wybuchu.

21:00 - Discovery Historia – Cesarz który stworzył Chiny
Cesarz Qin Shi Huang został władcą Chin w 221 roku p.n.e., a jego imperium przetrwało aż do początku XX w. Połączył podbite królestwa ujednolicając miary, wagi, pieniądz i język. Dokonywał wspaniałych przemian, ale był też tyranem. Do historii przeszedł jako twórca Wielkiego Muru Chińskiego. Cesarz zmusił setki tysięcy ludzi do morderczej harówki, by murem oddzielić kraj od nieprzyjaciół. W pocie czoła robotników powstawał także grobowiec władcy, którego strzeże ośmiotysięczna terakotowa armia.

23:00 - Viasat Historia – Tajemnice Tutanchamona
W 1922 roku Lord Carnarvon sfinansował wykopaliska przeprowadzone w grobowcu Tutanchamona, które przykuły uwagę całego świata. W osiemdziesiąt pięć lat po tym wydarzeniu, prawnuk Lorda Carnarvona wyrusza do Egiptu, aby dowiedzieć się, jak nowe odkrycia przyczyniają się do poznania prawdy o życiu i panowaniu tego faraona. Lord Carnarvon ściśle współpracuje z głównym egiptologiem dr Zahim Hawassem i innymi ekspertami prowadzącymi ponowne oględziny eksponatów w muzeum w Kairze, a także innych, które nigdy nie były pokazywane publiczności.

Piątek, 15 lutego

8:00 - Viasat History - 778 – Pieśń o Rolandzie
Większość młodych ludzi w Europie analizowała w szkole Pieśń o Rolandzie, jako jedno z ważniejszych dzieł naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego. Jednakże kiedy przyjrzymy się mu po 1200 latach zastanawiamy się, które jego elementy prezentują prawdziwe fakty? Twórcy programu przedstawiają widzom okres sprzed 1200 lat w poszukiwaniu źródeł i znaczenia tego jednego z najstarszych i najbardziej znanych dzieł literackich w kulturze europejskiej.

13:00 - TVP Kultura - Milarepa
Thopaga pochodzi z bogatej kupieckiej rodziny, a jego życie płynie dostatnio i szczęśliwie. Wszystko zmienia śmierć jego ojca, po której matka Thopagi staje się zależna od woli cynicznego stryja i podłej ciotki. Ci przejmują majątek rodziny Thopagi, a jego oraz jego matkę i siostrę skazują na życie w nędzy. Matka Thopagi znosi upokorzenia do czasu, kiedy syn dorasta. Wtedy szantażem skłania chłopaka, aby zaczął uczyć się czarnej magii i pomścił cierpienia rodziny. Wkrótce na dom stryja Thopaga sprowadza burzę, która uśmierca 35 osób.

18:00 - Discovery Historia - Sekrety bitwy pod Stalingradem
17 lipca 1942 roku niemiecka świetnie wyposażona i wyszkolona 6. Armia pod dowództwem Friedricha Paulusa przystąpiła do ataku na Stalingrad. Do niedawna wiedza historyków o bitwie opierała się głównie na źródłach niemieckich i cenzurowanej przez Stalina radzieckiej wersji przebiegu zdarzeń. David M. Glantz przez kilka lat badał niepublikowane do tej pory materiały, nagrania, pamiętniki i raporty dowódców oraz dokumenty NKWD. W programie odkrywa prawdę o bitwie, podczas której w ciągu zaledwie 7 miesięcy zginęło ponad milion osób.

20:15 - Kino Polska – Ocalić miasto
Grudzień 1944 roku. Nad Krakowem zostają zrzuceni radzieccy zwiadowcy. Jeden z nich, ranny, zostaje ukryty przez Nowackich. Gubernator Frank podejmuje decyzję o wysadzeniu Krakowa w powietrze: kanały, podziemia, zabytki zostają zaminowane. Polskie podziemie zdobywa plan rozmieszczenia ładunków. Mimo różnic ideowych AK i AL współpracują przy rozbrajaniu. Wielu bojowników ginie w starciach z Niemcami. Hans Frank ucieka z Krakowa; hauptsturmführer Klinder ma wysadzić miasto. Dzięki błyskawicznemu manewrowi Armii Czerwonej Kraków zostaje zdobyty bez pomocy artylerii. Miasto jest ocalone.

21:00 - HISTORY – II wojna na froncie wschodnim
Serial opowiada o największych i najkrwawszych zmaganiach militarnych II wojny światowej, przedstawionych z perspektywy rosyjskiej. W czerwcu 1941 roku kolumny niemieckich opancerzonych czołgów dotarły daleko w głąb ZSRR, grożąc rozbiciem Armii Czerwonej. Tak zwana „Linia Stalina” dawała iskierkę nadziei. Radzieccy generałowie wierzyli, że jej fortyfikacje powstrzymają postępujący niemiecki atak i umożliwią utrzymanie Kijowa, stolicy Ukrainy.

22:00 - Discovery World – Tajemnice Egiptu
Kulisy największych odkryć archeologicznych w Egipcie, m.in. odkrycie grobowca Tutanchamona przez Howarda Cartera, odczytanie hieroglifów przez Jeana-Françoisa Champolliona, a także odnalezienie skarbów z czasów faraona Ramzesa II przez Giovanniego Battistę Belzoniego. Ponadto w programie mity i fakty związane ze starożytnym Egiptem.

22:45 - TVP Polonia – Umarłem, aby żyć
Leopold Wójcik zostaje aresztowany przez gestapo. Obawiając się, że nie wytrzyma kolejnego przesłuchania, prosi kolegów o truciznę. Profesor Pytel sprzeciwia się; wpada na pomysł wydobycia Wójcika z Pawiaka - zarazi więźnia tyfusem. Koledzy z konspiracji postanawiają odbić Leopolda, który przebywa w szpitalu zakaźnym. Profesor Pytel proponuje fortel - sfingowaną operację ślepej kiszki. Chociaż Niemcy strzegą więźnia, lekarzom udaje się w trakcie zabiegu podmienić Wójcika na trupa jego sobowtóra. Bohater odzyskuje wolność.

Sobota. 16 lutego

9:50 - Viasat History – Tajemnice Tutenchamona
W 1922 roku Lord Carnarvon sfinansował wykopaliska przeprowadzone w grobowcu Tutanchamona, które przykuły uwagę całego świata. W osiemdziesiąt pięć lat po tym wydarzeniu, prawnuk Lorda Carnarvona wyrusza do Egiptu, aby dowiedzieć się, jak nowe odkrycia przyczyniają się do poznania prawdy o życiu i panowaniu tego faraona. Lord Carnarvon ściśle współpracuje z głównym egiptologiem dr Zahim Hawassem i innymi ekspertami prowadzącymi ponowne oględziny eksponatów w muzeum w Kairze, a także innych, które nigdy nie były pokazywane publiczności.

12:00 - Discovery Historia – Dzieci Andersena
Opowieść o Polakach, którzy uciekając od głodu i stalinowskich represji trafili z armią Andersa do Afryki. Wśród polskiej ludności ewakuowanej z ZSRR było ponad 20 tys. dzieci.

13:15 - TVP Kultura – Tonia i jej dzieci
W 1949 roku 11-letnia Werka wraz z 9-letnim bratem Marcelem znaleźli się przed drzwiami domu dziecka we Wrocławiu. Ich matka, przedwojenna komunistka, została aresztowana. Oskarżona o współpracę z wywiadem amerykańskim została skazana na pięć i pół roku więzienia. Ten czas jej dzieci zmuszone są spędzić w kolejnych domach dziecka.

13:45 - Viasat History – Tyrolska kraina srebra
Historia dwóch austriackich miast w prowincji Tyrol, które przed laty były najważniejszymi po Wiedniu ośrodkami w kraju. Schwaz i Hall słynęły wtedy na cały świat z kopalni i mennic srebra, którego wydobycie tutaj stanowiło 80% światowej podaży tego surowca. W programie dowiemy się jak wyglądało codzienne życie tamtejszych górników i spotkamy się legendarnym doktorem Paracelsusem, który w 1533 roku leczył tu górników i pracował nad swoją książką na temat ich przypadłości nazywanej „chorobą górską”.

16:00 - Discovery Historia – Autopsja mumii
W stanie Wyoming w piaskach wydm odkryto szkielet człowieka. Czy John i Heather odtworzą ostatnie chwile życia mężczyzny, który zmarł w latach 50. XIX wieku?

18:00 - Kino Polska – Wierna Rzeka
Akcja rozgrywa się w czasach powstania styczniowego. Ciężko ranny książę Józef Odrowąż znajduje schronienie w jednym z dworków. Pomocy udziela mu szlachcianka, piękna córka rządcy majątku Salomea Brynicka. Dziewczyna ukrywa powstańca, pielęgnuje podczas choroby, a wkrótce obdarza uczuciem wbrew przestrodze starego opiekuna Szczepana, który dostrzega niebezpieczeństwo.

19:00 - Viasat History - Kobiety JF Kennedy’ego: szczegóły skandali
Program ujawnia prawdziwą twarz Johna Fitzgeralda Kennedy’ego, który dla swoich romansów gotów był ryzykować karierę na stanowisku głowy państwa w niespokojnych czasach nasilonej zimnej wojny. Jak wreszcie amerykańska prasa zdecydowała się ujawnić zamach na życie prezydenta w Dallas w listopadzie 1963 roku odebrał mu życie, ale ocalił reputację. Program przedstawia szczegóły związków Kennedy’ego z kobietami, uważanymi przez FBI za niebezpieczne. Były nimi Marilyn Monroe, Hellen Rometsch, Mariella Novotny i Judith Campbell.

Niedziela, 17 lutego

9:00 - TVP Historia – Miasto z morza (odc.3)
Z powodu deszczów osiadają tory kolejowe, którymi dowożono żwir na budowę portu. Zaczyna brakować materiałów. Krzysztof spotyka kolegę, który zamierza emigrować do Ameryki. Grabień zastanawia się, czy również wyjechać. Ostatecznie postanawia zostać ze względu na Łuckę. Młodzi spędzają noc na strychu u wuja Bernarda. Łucka i Krzysztof dają na zapowiedzi w kościele wbrew woli ojca dziewczyny. Chłopak bardzo dobrze zdaje maturę. Bernard jest z niego dumny. Razem z narzeczonymi idzie do Augustyna. Prosi brata, by zaakceptował przyszłego zięcia.

10:35 - TVP Historia – Bełz. Rok 1951
W lecie 1951 roku blisko 20 tysięcy Polaków zostało wysiedlonych z historycznych Grodów Czerwieńskich, czyli Bełza, Krystynopola, Waręża, Uhniowa, Sokala, oraz okolicznych wsi. Wschodnia część powiatu hrubieszowskiego znalazła się w granicach ZSRR i została zasiedlona przez ludność ukraińską. Polaków wywieziono w Bieszczady, m.in. do Ustrzyk i Czarnej, oraz na ziemie zachodnie. Uczestnicy i naoczni świadkowie tamtych dramatycznych wydarzeń opowiedzą, dlaczego ZSRR odebrał Polsce dawne województwo bełskie i jak przebiegała akcja wysiedleńcza.

13:30 - Viasat History – Sagi wikingów
Współcześnie Islandia należy do najbardziej rozwiniętych literacko krajów na świecie. Przy udziale historyków, uczonych, czarnoksiężników i bajarzy widzowie poznają sekrety mieszkańców Islandii i ich sag - historii, które pomogły im przetrwać najtrudniejsze czasy. Te odyseje ułatwią zrozumienie przemożnej potrzeby ludzi do opowiadania o swoich przeżyciach i emocjach.

15:00 - HISTORY – Ludzkość – historia nas wszystkich (odc. 7)
Aztekowie budują potężne imperium, które dominuje w Ameryce Środkowej. 12 tysięcy kilometrów dalej, w nowoczesnej Turcji wielkie centrum handlu, Konstantynopol, zostaje podbite przez armię islamską. Europejczycy starają się, jak najszybciej znaleźć nową drogę prowadzącą na obfitujący w przyprawy Wschód. Krzysztof Kolumb odkrywa Amerykę. W Andach Hiszpanie zakładają największą kopalnię srebra, gdzie wybijają miliony pesos de ocho. Wraz z rozwojem handlu miliony ludzi przybywają do Nowego Świata jako niewolnicy.

18:20 - TVP Historia - Ausrotten. Wytępić
Program o hitlerowskiej polityce zagłady polskiego duchowieństwa w czasie II wojny światowej.

20:05 - Discovery Historia – Węgry ’56 – nasza rewolucja
Wstrząsający zapis zrywu mieszkańców Budapesztu, do którego doszło 23 października 1956 roku. Spontaniczny protest Węgrów inspirowany przez wydarzenia październikowe w Polsce trwał trzynaście dni. Został zdławiony przez pospiesznie ściągnięte do stolicy wojska radzieckie. W filmie, obok relacji i wspomnień bohaterów węgierskiej rewolucji, zostały wykorzystane zdjęcia austriackiego fotografa, Ericha Lessinga, ukazujące grozę i wielkość budapeszteńskiego powstania.

20:05 - Viasat History – Historia Indian. Szlak Łez
Indianie Cherokee nazwali go Nu-No-Du-Na Tlo-Hi-Lu, czyli Szlak, na którym płakali. 26 maja 1838 roku oddziały federalne zmusiły tysiące członków tego plemienia do opuszczenia domów na południowym-wschodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki i przeniesienia się do rezerwatów we wschodniej części stanu Oklahoma. Podczas tego wyczerpującego marszu 4000 Indian zmarło w wyniku chorób i głodu.

21:00 - HISTORY – Cudowne powstanie: RPA
Opowieść o transformacji politycznej w RPA, której kulminacją były pierwsze wolne wybory w kwietniu 1994 roku. Poprzez relacje czołowych uczestników program przedstawia, jak Republika Południowej Afryki pokonała drogę od apartheidu do demokracji. Dokument przybliża postaci wizjonerskich przywódców oraz negocjacje, które umożliwiły pokojowe przejście do demokracji.

21:30 - Viasat History – Łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań skarbów.

22:35 - TVP Kultura - Projekt ANT FARM. Przestrzeń, ziemia i czas
Film dokumentalny prezentujący pracę kolektywu artystyczno/architektonicznego Ant Farm działającego w latach 70. XX wieku. Radykalni architekci, pionierzy video artu: kolektyw Ant Farm s tworzył głęboko interdyscyplinarne wywrotowe prace, które zakwestionowały granice architektury i sztuki. Film wzbogacony został zapierającymi dech w piersiach materiałami archiwalnymi, kręconymi ponad dziesięć lat nowymi materiałami zdjęciowymi oraz animacjami.

23:00 Viasat Historia – Prawdziwa twarz Jezusa
Najnowsze badania umożliwiły stworzenie trójwymiarowej rekonstrukcji postaci kiedyś owiniętej w całun turyński. Dzięki wykorzystaniu praw fizyki i rewolucyjnej technice obróbki obrazu można ze wszystkimi szczegółami pokazać twarz Jezusa Chrystusa.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz