Filmowa historia pocałunku w Domu Spotkań z Historią


Miłość na wielkim ekranie czyli pierwsze filmowe pocałunki i „momenty”. Sceny, które wywołały skandale obyczajowe i przeszły do historii kina jako kultowe. Początki cenzury w kinematografii i sposoby jej omijania. Filmy, które kiedyś wzbudzały emocje sięgające zenitu nie dają o sobie zapomnieć, zwłaszcza w Walentynki…

14 lutego br. Dom Spotkań z Historią zaprasza na „Nakręconą historię pocałunku”. Podczas spotkania zostaną wyświetlone fragmenty filmów z lat 1886–1939, które kiedyś bulwersowały opinię publiczną. Na ekranie będzie można zobaczyć największe gwiazdy światowego kina, m.in.: Ingrid Bergman, Gretę Garbo, Marlenę Dietrich, Gregory Pecka, Charlie Chaplina, Rudolfa Valentino czy Clarka Gable.

Spotkanie poprowadzi redaktorka Radia PIN - Dorota Chrobak, a gośćmi specjalnymi tego wieczoru będą Grzegorz Pieńkowski - historyk filmu oraz Małgorzata Kalicińska - pisarka, autorka m.in. „Domu nad rozlewiskiem„. Wspólnie z widzami zastanowią się dlaczego niektóre ekranowe pocałunki wywoływały olbrzymie emocje i przeszły do historii kina jako kultowe? Czy współczesna kinematografia potrafi jeszcze zelektryzować widzów, czy może magia pocałunku bezpowrotnie prysła w natłoku wszechobecnej nagości, którą na co dzień widzimy w teledyskach z MTV i reklamach? Jakie pocałunki i ”momenty” dzisiejszego kina mają szansę na zapisanie się w pamięci widzów?

Wieczór zakończy pokaz czechosłowackiego filmu „Ekstaza„ (1933 r.) w reżyserii Gustava Machatý. Film ten wywołał swego czasu wielki skandal obyczajowy, a pokazane w nim ”odważne” obrazy zostały ostro skrytykowane. Oburzenie było tak wielkie, że Papież Pius XII uznał film za szkodliwy i niemoralny, a rząd amerykański zabronił wwożenia jego kopii do Stanów Zjednoczonych. Do historii kina przeszła scena nagości głównej bohaterki granej przez Hedy Lamarr, która wychodzi naga z jeziora, a kilka odsłon później w objęciach młodszego kochanka przeżywa pierwszy na szerokim ekranie orgazm. To film o miłości, pożądaniu, zdradzie i poszukaniu szczęścia, czyli klasyka historii miłosnych.

Tytuł spotkania: Nakręcona Historia Pocałunku
Miejsce: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa
Termin: 14 lutego 2013 r., godz. 18.00 (projekcja filmu „Ekstaza” godz. 19.30–21.00)
Bilety: wstęp wolny

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz