„Mała matura 1947„ w Klubie Historycznym im. gen. Stefana ”Grota” Roweckiego w Warszawie


W dniu 25 lutego br. Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia„ im. Janusza Kurtyki zaprasza na pokaz filmu pt. „Mała matura 1947„ w reż. Janusza Majewskiego. Film będzie wyświetlany w ramach cyklicznych spotkań Klubu Historycznego im. gen. Stefana ”Grota” Roweckiego w Warszawie.

Spotkanie poprowadzi Radosław Poboży z Instytutu Pamięci Narodowej, a film zostanie opatrzony komentarzem historycznym przez prof. dr. hab. Krzysztofa Kosińskiego z Instytutu Historii Państwowej Akademii Nauk. Tematem przewodnim rozmów będzie młodość i dorastanie w cieniu wojny; bunt przeciwko niesprawiedliwości; ideały i marzenia młodych ludzi, które zderzały się z brutalną rzeczywistością a wreszcie decyzje i wybory, które mają wpływ na całe życie.

„Mała matura 1947” to opowieść o dojrzewaniu kilkunastoletniego chłopca w pierwszych burzliwych latach powojennej Polski. Ludwik wraz z rodzicami przeprowadza się do wyzwolonego Krakowa i rozpoczyna naukę w jednym z tamtejszych gimnazjów. W nowej szkole i nowej sytuacji politycznej dojrzewa nie tylko do tytułowej matury, ale i do życia. To pierwsze przyjaźnie i miłosne zauroczenia, bunt przeciwko panującej władzy i niesprawiedliwości, strzelaniny i aresztowania, które stają się wydarzeniami wyznaczającymi okres dorastania chłopaka. Jednocześnie widzimy jak rodzi się Polska Ludowa i powoli zanikają przedwojenne wartości. Film opowiada o zdarzeniach, które reżyser - Janusz Majewski - zapamiętał z własnej młodości, a główny bohater, który mimo, że jest postacią fikcyjną, stał się prawie jego alter ego. W filmie z wielką starannością zostały odtworzone również realia tamtych czasów – kostiumy, scenografia i piękne zdjęcia doskonale przybliżają obraz powojennego Krakowa.

Miejsce: Klub Historyczny im. gen. Stefana „Grota”, Roweckiego, ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa
Termin: 25 lutego 2013 r., godz. 16:30

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz