Duże ułatwienia w korzystaniu z zasobu archiwów państwowych


Szereg innowacji ułatwiających dostęp do zasobu archiwalnego we wszystkich archiwach państwowych w Polsce wprowadza zarządzenie Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, dr. hab. Władysława Stępniaka w sprawie organizacji udostępniania materiałów archiwalnych, które wchodzi w życie 15 lutego br.

Zarządzenie zmniejsza zakres danych wymaganych do tej pory od osób, zgłaszających zamiar korzystania z materiałów archiwalnych. Aby samodzielnie skorzystać z zasobu archiwów państwowych, wystarczy podać podstawowe dane identyfikacyjne, bez precyzowania celu korzystania z materiałów.

Zarządzenie wprowadza także możliwość samodzielnego wykonywania przez użytkowników kopii materiałów archiwalnych - np. aparatem fotograficznym - bez ograniczeń ilościowych. Pozwala to znacznie usprawnić pracę badawczą oraz ograniczyć wydatki związane z usługą profesjonalnego reprodukowania dokumentów.

Zarządzenie przewiduje również możliwość - z okresem dostosowawczym do 1 czerwca 2014 roku - udostępniania kopii materiałów archiwalnych w systemach teleinformatycznych. Ma to związek między innymi z rozwojem portalu internetowego szukajwarchiwach.pl, w którym sukcesywnie publikowane są kopie dokumentów z zasobu archiwów państwowych oraz innych instytucji posiadających zasób archiwalny. W chwili obecnej w portalu jest udostępnionych prawie 4 miliony skanów, w tym akt stanu cywilnego m.in. Warszawy, Lublina i Poznania, stenogramów audycji Rozgłośni Radia Wolna Europa czy dokumentów Biura Odbudowy Stolicy.

Tylko w I półroczu 2013 roku do portalu szukajwarchiwach.pl trafi kolejnych 2,3 miliona skanów, wykonanych zgodnie z programem digitalizacji materiałów archiwalnych wprowadzonym przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Treść zarządzenia

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz