Program telewizyjny dla historyków (18-24 lutego 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 18 lutego

9:45 - Kino Polska – Hubal
Dowódca 110. Pułku Ułanów na wieść o stracie jednego szwadronu 23 września 1939 roku rozwiązuje pułk. Jego zastępca, major Dobrzański, samorzutnie przejmuje dowództwo. Pozostaje przy nim około 180 ułanów. Major decyduje, że oddział pójdzie z odsieczą walczącej jeszcze Warszawie. Po otrzymaniu wiadomości o kapitulacji stolicy Dobrzański podejmuje decyzję o przeprawie przez Węgry do Francji, ślubuje też, że nie zdejmie munduru. W Bodzentynie major ogłasza decyzję o pozostaniu w kraju. Oddział podejmuje walkę partyzancką.

10:10 - Viasat History – Równość wszystkich ludzi - Toussaint L’Ouverture i rewolucja na Haiti
Był to jedyny w historii przypadek, kiedy przeprowadzone przez niewolników powstanie odniosło sukces. Przejęto hasła ideowe rewolucji francuskiej wolności, równości i braterstwa i w imię tych ideałów uczestnikom rewolucji udało się stworzyć pierwszą na świecie republikę czarnoskórej ludności. To wydarzenie odmieniło losy kolonialnej ekonomii i doprowadziło do pozyskania przez Amerykanów terytorium Luizjany od Francuzów. Rewolucja niewolników na Haiti była momentem narodzin prawdziwie uniwersalnych praw człowieka. Obecnie niemal zapomniana, była swego czasu huraganem który u progu XIX wieku stał się postrachem plantatorów i inspiracją dla wszystkich niewolników na świecie.

13:15 - TVP Historia – Agent nr 1
Wybuch wojny zastał Jerzego Szajnowicza-Iwanowa w Grecji. Jednym z ostatnich statków opuścił kraj, zamierzał wstąpić do Brygady Karpackiej. Z powodów formalnych nie przyjęto go do polskiego wojska. Wówczas nawiązał kontakt z placówką wojskową wywiadu brytyjskiego. W 1941 r. został przerzucony do Grecji. Jerzy wsławił się wieloma śmiałymi akcjami dywersyjnymi. Był znakomitym pływakiem, wielokrotnie docierał do stojących na redzie okrętów niemieckich, przytwierdzał do nich miny i wysadzał w powietrze. Został rozstrzelany 4 stycznia 1943 r.

13:20 – Viasta History - Edwardiańska farma (odc. 6)
Zespół Wiktoriańskiej Farmy: historyk, Ruth Goodman, i archeolodzy, Alex Langlands, oraz Peter Ginn, tym razem spędzają rok na dogłębnym poznaniu życia na angielskiej farmie, Morwellham Farm, z początku XX wieku, okresie który w tym kraju nazywany jest epoką edwardiańską. Dzięki nim widzowie odkrywają ducha przedsiębiorczości tej epoki i życie w zróżnicowanej społeczności zajmującej się zarówno rolnictwem, hodowlą, ogrodnictwem jak i rybołówstwem.

15:30 - TVP Historia - Szerokie tory ( odc.1)
Cykl reportaży pokazujących codzienne życie mieszkańców byłego Związku Radzieckiego przez pryzmat zmian, które się tam dokonały w ostatnich latach. Twórcy przedstawiają nowe zjawiska i problemy, które pojawiły się wraz ze zmianami, stan demokracji i reform, warunki życia i mentalność Rosjan, hierarchię wartości, ideały poszczególnych warstw i grup społecznych. Każdy z reportaży opowiada o jednym dniu z życia wybranego bohatera.

16:40 - Viasat History – Czarnobrody i losy pirackiego statku
„Czarnobrody„ to jeden z najbardziej znanych piratów w historii. U szczytu sławy tego morskiego rozbójnika, doszło do zatonięcia w tajemniczych okolicznościach u wschodnich wybrzeży Ameryki flagowego statku jego floty ”The Queen Anne’s Revenge”. W programie zespół ekspertów wyrusza na podmorskie badania jego wraku z zamiarem rozwiązania zagadki tajemniczego zatonięcia czy jego przyczyną była nieumiejętna nawigacja, czy też kryły się za tym wydarzeniem bardziej zbrodnicze przyczyny?

19:00 - Discovery Historia - Marszałek Józef Piłsudski
Portret jednego z najznamienitszych przywódców narodu polskiego. W programie rzadko publikowane informacje na temat życia i działalności marszałka Józefa Piłsudskiego.

20:24 - TVP 1 – Prymas w Komańczy
Akcja toczy się między 27 października 1955 r. a 28 października 1956 r. w klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy, ostatnim miejscu przymusowego odosobnienia prymasa Wyszyńskiego, na które bezprawnie skazały go władze komunistyczne dwa lata wcześniej. Osamotniony duchowny znajduje życzliwość i szczere oddanie tylko u kilku kobiet - części zakonnic i grupy świeckich, a wśród nich zwłaszcza u Marii Okońskiej. Ta ostatnia, mimo licznych przeszkód ze strony funkcjonariuszy UB, kilkakrotnie odwiedza kardynała.

21:00 - Viasat History – Zagadka zaginięcia samolotu szpiegowskiego
Historia szwedzkiego samolotu wojskowego DC-3, który zaginął podczas lotu nad Bałtykiem w 1952 roku. Po ponad 30 latach ujawniono, że samolot uczestniczył w ważnej misji szpiegowskiej, a rząd rosyjski przyznał, że władze sowieckie wydały rozkaz jego zestrzelenia. Wraku DC-3 nigdy nie odnaleziono, a osiem osób załogi samolotu uznano za zaginione do 2003 roku, kiedy kapitan SAS Anders Jallai wyruszył z misją wyjaśnienia tej zagadki.

23:00 - Discovery Historia – Cesarz, który stworzył Chiny
Wyprawa w tajemniczą przeszłość pradawnych Chin i spotkanie z Qin Shi Huangiem zwanym Pierwszym Cesarzem. To on zjednoczył swoje imperium i rozpoczął budowę Wielkiego Muru.

Wtorek, 19 lutego

8:00 - Discovery Historia – Wielkie bitwy historii (odc.1 )
Wielkie bitwy historii opowiedziane za pomocą rekonstrukcji i animacji komputerowych. Swoją wiedzą na ten temat podzielą się również eksperci i historycy.

8:25 - TVP Kultura – Krzyżacy. Powstanie, potęga i upadek
Polsko - francuski film „Krzyżacy” (Les Chevaliers Teutoniques) opowiada historię narodzin, rozkwitu, a następnie upadku zakonu. Przedstawia jego działalność w Ziemi Świętej w czasie wypraw krzyżowych i rolę, jaką odgrywał w odzyskaniu Jerozolimy przez cesarza niemieckiego Fryderyka II. Pokazuje zmagania Krzyżaków z poganami w Transylwanii i wyjaśnia powody ich przybycia do Polski. Poznajemy zasady funkcjonowania państwa zakonnego, jego najważniejszych wielkich mistrzów oraz główne zamki. Konflikt z Polską jest wpisany w kontekst relacji dyplomatycznych w średniowiecznej Europie. Klęska w bitwie pod Grunwaldem rozpoczyna okres degradacji znaczenia państwa krzyżackiego i doprowadza do jego upadku.

12:20 - Viasat History – Jak sztuka stworzyła świat (odc.2 )
Dominującym współcześnie obrazem jest obraz ludzkiego ciała. Wyruszamy ze współczesnego świata reklam do świątyń starożytnej Grecji i starożytnych egipskich grobowców aby rozwikłać tajemnicę dlaczego ludzie otaczają się obrazami ciała, które jest tak oddalone od rzeczywistego.

13:00 - Discovery Historia – Sekrety bitwy pod Stalingradem
Wstrząsająca prawda o jednej z najbardziej tragicznych bitew w historii działań wojennych. W programie przedstawione zostaną tajne dokumenty pochodzące z rosyjskich archiwów.

19:00 - Discovery Historia – Śladami Strzeleckiego
Dokument przedstawiający Pawła Edmunda Strzeleckiego, polskiego podróżnika i naukowca, odkrywcy m.in. Ziemi Gippsa oraz złota w Australii, pierwszego zdobywcy Góry Kościuszki.

19:45 - TVP Historia – Zapomniany generał. Tadeusz Jordan Rozwadowski
Film przybliża sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich strategów i konstruktorów - Tadeusza Jordana Rozwadowskiego. Za zasługi na polach bitewnych został odznaczony przez cesarza Wilhelma II Krzyżem Żelaznym I klasy. Był pierwszym szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Dotyczący sposobu tworzenia polskiej armii konflikt z marszałkiem Józefem Piłsudskim sprawił, że Rozwadowski szybko podał się do dymisji. Zasłynął bohaterską obroną Lwowa przed Ukraińcami.

21:00 - Viasat History – Narzędzia śmierci (odc.1)
Od rzymskich mieczy i włóczni po karabiny maszynowe i materiały wybuchowe używane w czasach I wojny światowej w tym serialu z bliska poznajemy najokrutniejsze w historii narzędzia śmierci. Zbadamy dokładnie surowe realia bitewne i poznamy fascynującą drogę ewolucji broni i jej skuteczności przez stulecia. Interesujące eksperymenty, zaprezentowane w serialu, ujawnią jak zmyślnie zaprojektowane zostały ostrza i kule, aby zadane nimi rany były jak najtrudniejsze lub niemożliwe do wygojenia. Eksperci medyczni opowiedzą o barbarzyńskich sposobach, jakimi często leczono rannych.

23:00 - Discovery Historia – Historia polskiej piłki nożnej
Klub, którego członkowie, w większości zasymilowani lwowianie, musieli walczyć z trudnościami związanymi z życiem na Śląsku. O sukcesach klubu opowiedzą jego piłkarze i trenerzy.

Środa, 20 lutego

9:00 - Viasat History – Podróże odkrywców (odc. 3)
Serial zabiera widzów na najbardziej znamienne wyprawy w historii, z podróżnikami, którzy dokonali znaczących odkryć na świecie. Podróżnik Paul Rose odtwarza pięć morskich podróży, aby dowiedzieć się w jaki sposób wpłynęły one na różne aspekty współczesnego świata.

10:15 - Kino Polska – Krzyżacy (odc.1)
Rok 1409. Młody, porywczy rycerz Zbyszko z Bogdańca atakuje pod Krakowem poselstwo krzyżackie. W odwecie Kuno von Lichtenstein żąda od Jagiełły śmierci Zbyszka za znieważenie majestatu. Od śmierci ratuje młodzieńca dwórka księżny Anny Mazowieckiej, Danusia Jurandówna, córka rycerza ze Spychowa. Staropolskim zwyczajem dziewczyna wybiera Zbyszka na męża, czym ratuje mu życie. Wkrótce Krzyżacy najeżdżają siedzibę Juranda ze Spychowa - jednego z największych wrogów Zakonu. Zabijają jego żonę i porywają córkę, którą trzymają w zamku malborskim.

11:15 - Viasat History – Mongolia – W cieniu Dżyngis Chana
Niesamowity, magiczny kraj poszukujący własnej przeszłości i stojący w obliczu swego dziedzictwa, sięgającego XIII wieku niegdyś był największym imperium jakie widział świat. Bano się go, przeklinano i uwielbiano podobnie jak jego wodza, nigdy za życia nie pokonanego Dżyngis-chana. Podczas tej pełnej przygód wyprawy wśród niegościnnej przygody, z dala od zwykle uczęszczanych traktów odkrywamy mniej znane oblicze agresywnego zdobywcy, którego innowacje zostawiły znacznie głębszy ślad na sposobie myślenia i rozwoju społecznego, niż mogłoby się to wydawać.

15:00 - Religia TV – Nie jesteśmy aniołami – tajemnicza siła jezuitów
Gorliwa wiara i silne postanowienie szerzenia wiary w Jezusa Chrystusa skłoniły w 1534 roku grupę studentów z Sorbony na czele ze świętym Ignacym Layolą do złożenia ślubów czystości i ubóstwa. Śluby zapoczątkowały powstanie jednego z największych zakonów w historii Kościoła katolickiego - Towarzystwa Jezusowego. W swoim codziennym życiu i obowiązkach zakonnicy mają podobne zadania do aniołów. Spełniając powierzoną im misję niosą Słowo Boże, ostrzegają przed niebezpieczeństwami, czuwają i modlą się o nawrócenie grzeszników. W filmie mamy okazję poznać Jezuitów mieszkających w Republice Czeskiej, którzy opowiadają o bogatej historii swojego zakonu.

16:10 - TVP Kultura – Testament Beksińskiego
Po latach starań udało się otworzyć stałą wystawę prac Zdzisława Beksińskiego w Sanoku, rodzinnym mieście malarza. Wybudowano i zorganizowano nowoczesne muzeum poświęcone życiu tego artysty, w którym zgromadzono niezliczoną liczbę prac i to wszystko w małym powiatowym mieście. W reportażu wykorzystano również unikatowy zapis z dźwiękowego dziennika artysty.

16:40 - Viasat History – Łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań skarbów.

20:00 - Viasat History – Barack Obama – wielkie nadzieje
Dwuczęściowy film będący wyważonym i doskonale udokumentowanym podsumowaniem pierwszej kadencji Baracka Obamy. Wybór pierwszego czarnoskórego prezydenta Stanów Zjednoczonych ma zagwarantowane miejsce w historii. Początki prezydentury Obamy nie były łatwe, a wręcz wprost przeciwnie. Program przedstawi historię bitew stoczonych przez Baracka Obamę. Nowy prezydent musiał zmierzyć się z kryzysem gospodarczym oraz z opozycją, pragnącą go skompromitować i zniszczyć jego program polityczny. Musiał zmienić styl sprawowania władzy i ograniczyć planowane zmiany. Te cztery lata doskonale pokazują sposób działania maszyny politycznej, napędzającej demokrację przedstawicielską. Co się stanie, kiedy najlepsze przemówienia i zamiary zderzą się z bezlitosną rzeczywistością kryzysu gospodarczego i z bezkompromisową opozycją? Zakulisowe szczegóły tych starć poznamy dzięki wywiadom z głównymi doradcami Obamy i ze znawcami sceny politycznej, które przeprowadził James Traub, dziennikarz New York Times Magazine.

21:00 - Discovery Historia – Reporterzy wojenni (odc.1)
Dziennikarze dyskutują o coraz większym znaczeniu doniesień ze stref wojen i konfliktów oraz o nowych technologiach, które pozwalają na żywo przesyłać informacje.

21:00 Viasat History – Projekt Mandela
Południowoafrykański rząd prowadzący politykę apartheidu uczestniczył w długim i żmudnym procesie, którego głównym elementem była sprawa uwolnienia Nelsona Mandeli. Ten fascynujący jak polityczny thriller dokument przypomina przebieg tego procesu. Podczas kiedy premier PW Botha robi wszystko, aby uniknąć osobistego spotkania z Mandelą, który z kolei nalega i przekonuje innych wspólnie z nim biorących udział w tzw. procesie Rivonii, że spotkanie z Bothą jest bardzo istotne.

22:00 - Discovery Historia – Księżna na wojnie
Kulisy działań Szarlotty, wielkiej księżnej Luksemburga, i członków jej rządu w czasie II wojny światowej. Kiedy w 1940 roku armia Hitlera zajęła ten niewielki kraj, księżna i ministrowie zbiegli do Francji, gdzie utworzyli rząd na wygnaniu. Szarlotta, krytykowana za porzucenie Luksemburczyków na pięć długich lat hitlerowskiej okupacji, wykorzystała jedyną broń, jaką miała do dyspozycji. Na falach radiowych przesyłała rodakom komunikaty nawołujące do walki z okupantem. W programie y relacje naocznych świadków i archiwalne materiały filmowe.

22:55 TVP Kultura – Droga Krzyżowa czyli metafizyka Golgoty w ekstremalnych sytuacjach życia codziennego
Stacja XIV, grób w Skale. Powrót do Boguszowa Gorc, skąd wyruszyliśmy w Drogę Krzyżową przez Dolny Śląsk, Podkarpacie, Mazowsze, Pomorze i Górny Śląsk. Mężczyzna zabił chłopca. Zabójca był mistrzem, a ofiara uczniem. Trenowali sztuki walki. Chłopiec miał się wyprowadzić. Jego ojciec planował powrót z zagranicy. Matce przestała podobać się okolica. Wszystkich niepokoiła więź między nauczycielem i chłopcem. Nie zdążyli zapobiec tragedii. Zabójca prowadził chłopca Drogą Krzyżową na Chełmiec. W połowie drogi skręcili w bok. Tam doszło do zbrodni. Tam też pochował chłopca. Potem wskazał to miejsce policji. Przed sądem toczy się proces zabójcy. W rodzinie chłopca zachodzą natomiast procesy, które trudno nazwać, przewidzieć, zdefiniować.

Czwartek, 21 lutego

10:10 - Viasat History – Projekt Mandela
Południowoafrykański rząd prowadzący politykę apartheidu uczestniczył w długim i żmudnym procesie, którego głównym elementem była sprawa uwolnienia Nelsona Mandeli. Ten fascynujący jak polityczny thriller dokument przypomina przebieg tego procesu. Podczas kiedy premier PW Botha robi wszystko, aby uniknąć osobistego spotkania z Mandelą, który z kolei nalega i przekonuje innych wspólnie z nim biorących udział w tzw. procesie Rivonii, że spotkanie z Bothą jest bardzo istotne.

12:00 - Discovery Historia – Sekrety Starożytności
Tajemnice starożytnych cywilizacji, których do dziś do końca nie udało się odkryć. W programie o opisanym po raz pierwszy przez Platona, zatopionym kontynencie, Atlantydzie.

14:10 - TVP Historia – Ten, który zestrzelił Boeinga
Przed ponad 20 laty południowokoreański boeing 747 lecący z Anchorage na Alasce do Seulu wkrótce po starcie zboczył z kursu na wschód. W trakcie dalszego lotu podawał nieprawidłowe dane o położeniu. Gdy był nad wyspą Sachalin, setki kilometrów od wyznaczonej trasy, zestrzelił go radziecki myśliwiec. Zginęło 269 osób. Autorce filmu udało się dotrzeć do radzieckich decydentów, którzy wydali rozkaz zestrzelenia samolotu pasażerskiego, oraz do pilota myśliwca, wykonawcy polecenia.

16:40 - Viasat History - Zaginiony w Amazonii: tajemnica pułkownika Percy’ego Fawcetta
Program opowiada o pochodzącym z RPA badaczu, pułkowniku Percym Fawcettcie, którego zaginięcie w 1925 roku podczas ekspedycji w poszukiwaniu zaginionego miasta wywołało szereg rozmaitych pogłosek i legend. Twórcy programu przy pomocy nowoczesnych środków badawczych usiłują dociec prawdy o zaginięciu pułkownika, a także pokazują jak te nowe odkrycia archeologiczne wpływają na opinie znawców, zajmujących się życiem dzikich plemion znad Amazonki i amerykańskich Indian w czasach prekolumbijskich.

18:00 - Discovery Historia – Flota widno z atolu Bikini
Znani eksperci wyruszają z naukową misją, aby zbadać dno Atolu Bikini na południowym Pacyfiku. To właśnie tam przeprowadzano pierwsze próby z bombą atomową.

18:15 - TVP Historia – My ogniowe dzieci
Film jest spojrzeniem na powojenną historię majora Józefa Kurasia ps „Ogień”. Mówią o nim głównie jego żołnierze. Ogień na Podhalu, na podległym sobie terenie, występował w charakterze jedynej władzy państwowej, zmuszając PPR do działalności konspiracyjnej, a posterunki MO do zawieszenia działalniści. Najbardziej spektakularnym osiągnięciem oddziału „Ognia” było rozbicie w biały dzień, w środku miasta więzienia „św. Michała”.

18:50 - Viasat History - Człowiek wśród gwiazd: cała prawda o Gagarinie
Prawda o Juriju Gagarinie legendarnej postaci w historii tak Związku Radzieckiego, jak i całego świata. Wzruszająca historia syna wieśniaka, który jako pierwszy człowiek poleciał poza ziemską atmosferę w kosmos. Program oparto na dokumentalnych materiałach z archiwum KGB i rosyjskiego centrum lotów kosmicznych oraz wywiadach z zaangażowanymi w tę misję ludźmi. Narrację programu prowadzi brytyjski aktor Joss Ackland.

19:00 - Discovery Historia – Godność
Nieszkodliwy donos. Kazimierz Sz. nie przekazywał SB przydatnych informacji. Podczas lustracji stracił jednak przyjaciół. „Godność” to opowieść, jak łatwo skrzywdzić człowieka.

20:00 - Viasat History – Historia satelity
4 października 1957 roku świat po raz pierwszy usłyszał dźwięk, który od tej pory będzie podstawą wszystkich dźwięków sci-fi przez kolejnych 20 lat. Tak właśnie biło serce Sputnika pierwszej zrobionej przez człowieka maszyny, wysłanej w kosmos. Program opowiada o rozwoju technologii satelitarnej od tych pierwszych prymitywnie wyglądających przedmiotów po supernowoczesne, wyrafinowane technologicznie urządzenia, które dzisiaj otaczają naszą planetę. Dowiemy się też jak ważną rolę odgrywają satelity w naszym życiu codziennym i która sięga znacznie dalej niż tylko umożliwienie nam kontaktu telefonicznego i oglądanie telewizji.

Piątek, 22 lutego

8:15 - TVP Kultura – Bakhmaro
Film dokumentalny ukazujący obraz współczesnej Gruzji przez pryzmat pustej chińskiej restauracji Bakhmaro.

10:30 - Discovery Historia – Zwarte szeregi, czyli z archiwum czołówki
Fundament mitologii armii w PRL-u. Bitwa pod Lenino i „bohaterski” dowódca Zygmunt Berling. Jego mit obala Daniel Bragiełowski, autor książki o pokrętnych losach generała-zdrajcy.

11:00 - Discovery Historia – Niewyjaśnione historie
Naukowe poszukiwania i analiza źródeł największych katastrof naturalnych w historii USA. Najnowsze technologie sejsmologii.

14:45 - TVP Kultura – Trzy młyny
Rok 1928. Młody poeta, Julian, przyjeżdża do przyjaciela, Karola - zamożnego arystokraty i konesera sztuki. Wkrótce poznaje Jadwigę - rozwódkę z dwojgiem dzieci, która mieszka w młynie. Między Julianem a znacznie starszą od niego kobietą rodzi się uczucie. Wywołuje to niepokój Karola, który darzy Juliana platonicznym uczuciem homoerotycznym. Niebawem poeta przeprowadza się do Jadwigi. Jednak ich idylla nie trwa długo.

19:00 - Discovery Historia – Kapelan
Opowieść o ks. Kazimierzu Jancarzu, zapomnianym przez historię kapelanie „Solidarności”. Ten bliski przyjaciel Jana Pawła II organizował życie podziemne w nowohuckim kościele.

20:35 - TVP 1 – Anna German
Serial przedstawia losy piosenkarki Anny German. W 1938 r. Stalin wydaje rozkaz o likwidacji obcych szpiegów. Eugen German, ojciec Anny, zostaje aresztowany. Żona, Irma, ucieka z matką i małą córką do Taszkientu, dokąd zwożeni są wszyscy aresztowani. Kobiety mają nadzieję, że zdobędą jakieś informacje o Eugenie. Ania tęskni za ojcem, tym bardziej że był on jej najwierniejszym słuchaczem, od kiedy zaczęła śpiewać.

21:00 - Viasat History – Zaginione miasta starożytności ( odc. 3)
Detektywistyczna wyprawa, podczas której drobiazgowe badania archeologiczne przesłanek historycznych dają podstawę do odkrycia tajemnic jednych z najwspanialszych, zaginionych miast starożytności. Dzięki grafice komputerowej utraconym kiedyś dla świata skarbom zostaje przywrócona dawna świetność. Niektóre z tych miejsc są tak rozległe, że ich ówczesnym mieszkańcom z pewnością nie przyszło do głowy, że mogłyby tak po prostu zniknąć. Niemniej każda z cywilizacji, bez względu na to jak wspaniała, musi się skończyć i staje się zaginionym światem.

Sobota, 23 lutego

8:00 - Discovery Historia – Bismarck – kanclerz i demon (odc. 2)
W 1871 r. po bitwie pod Sedanem i założeniu Trzeciej Rzeszy książę Otto von Bismarck został kanclerzem Niemiec. Udowodnił mistrzostwo w taktycznych rozrywkach o władzę. Zarówno w kontekście polityki wewnętrznej jak i międzynarodowej zmyślnie ustanowił system sojuszy i paktów w celu ustabilizowania chwiejnej władzy w Europie i dla zabezpieczenia granic Rzeszy. Program przybliża sylwetkę Otto von Bismarcka, który jako student prawa wyróżniał się wśród kolegów pewnością siebie, pychą i zamiłowaniem do hulanek niż dokonaniami na polu nauki.

8:00 - Viasat History – Podróże odkrywców (odc.1)
Serial zabiera widzów na najbardziej znamienne wyprawy w historii, z podróżnikami, którzy dokonali znaczących odkryć na świecie. Podróżnik Paul Rose odtwarza pięć morskich podróży, aby dowiedzieć się w jaki sposób wpłynęły one na różne aspekty współczesnego świata.

8:25 TVP Kultura – Z biegiem lat, z biegiem dni (odc. 8)
Nadszedł 1914 rok. Wszyscy mówią o zbliżającej się wojnie między mocarstwami, która może przynieść Polsce wyzwolenie. Młodzież zapisuje się gromadnie do organizacji wojskowej. Obie siostry - panie Chomińska i Dulska - nie mogą zrozumieć, dlaczego ich dzieci tak daleko odeszły od nich i nie czują wdzięczności za to, co dla nich przez całe życie starały się robić. Wreszcie wybucha wojna. Z Krakowa wymaszerowały na front oddziały żołnierzy. Poszedł z nimi najmłodszy syn Chomińskiej – Fredzio.

9:00 - TVP Historia – Miasto z morza (odc. 4)
Mimo sprzeciwu Augustyna Łucka i Krzysztof pobierają się. Na skutek kryzysu na giełdzie i spadku kursu franka konsorcjum wycofuje się z budowy portu. Grabień zostaje bez pracy. Razem z Wołodią pomagają Bernardowi łowić ryby. Augustyn dostaje udaru mózgu; wkrótce potem umiera. Przed śmiercią błogosławi młodym. Grabień wraca do pracy przy budowie portu. Rodzi się córka Łucki i Krzysztofa, Julia. Wołodia postanawia wstąpić do Marynarki Wojennej. Podczas pożegnalnego spaceru przyjaciele mówią o planach na przyszłość.

10:55 - TVP Historia – Cały Gruza
Film przedstawiający sylwetkę i dorobek Jerzego Gruzy - reżysera, scenarzysty, aktora, pisarza, jednego z pionierów telewizj. Współpracę z Telewizją Polską artysta rozpoczął w połowie lat pięćdziesiątych. Popularne były jego cykle z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Fedorowiczem - „Poznajmy się” i „Małżeństwo doskonałe”. Stworzył setki programów, seriali, widowisk rozrywkowych, reżyserował filmy fabularne, realizował transmisje sportowe. W 1984 r. objął stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Gdyni. Jest też laureatem wielu nagród.

15:00 - TVP Polonia – Komeda – muzyczne ścieżki życia
Filmowy esej na temat muzyki i jej odniesień do życia Krzysztofa Komedy - lekarza, pianisty i kompozytora muzyki filmowej. Dokument opowiada o postawie artysty wobec przemian społecznych, politycznych i kulturowych w okresie powojennym oraz o exodusie polskich artystów w latach 50. i 60. Komeda był symbolem opozycji w kręgach artystycznych w komunistycznej Polsce lat 50. i 60. Wyjechał do Ameryki, gdzie zobaczył inny styl życia. Zmarł w 1969 r. w wieku 38 lat po wypadku w Los Angeles.

15:50 - Viasat History – Farma w czasach II Wojny Światowej (odc. 7)
Znany z wiktoriańskiej i edwardiańskiej farmy zespół tym razem, przez rok, zmaga się z codziennymi wyzwaniami prowadzenia farmy w czasach II wojny światowej. Jak zwykle używając wyłącznie oryginalnych narzędzi i materiałów z tamtego okresu. Eksperyment okaże się prawdziwie rewolucyjny dla brytyjskiego rolnictwa i wykaże niezwykłe podobieństwo do sowieckiej kolektywizacji. Serial jest fascynującą mieszanką historii wojny i opowieści o ludzkiej wytrzymałości i pomysłowości w sposobach przetrwania w trudnych czasach.

17:30 - TVP Kultura – Po trochu wyciągane z lochu, czyli Archiwizacja
Wojciech Mann i Grzegorz Wasowski po raz kolejny specjalnie dla nas stworzyli duet, który przypomni naszym widzom od lat ukryte w archiwach telewizji programy rozrywkowe, filmy dokumentalne, pierwsze teledyski polskich wykonawców muzyki rozrywkowej. Miłośnicy dobrych, literackich tekstów, początków big - beatu i rock’n’rolla oraz purenonsensowych rozmów duetu Mann - Wasowski z pewnością znajdą w tym programie coś dla siebie.

18:15 - TVP Historia – Sam przeciwko wszystkim.. czyli pierwszy wolny związkowiec
Kazimierz Świtoń jest postacią kontrowersyjną. Większość ludzi kojarzy go głównie z akcją protestacyjną na oświęcimskim żwirowisku. To jedna strona jego działalności. Autorzy przedstawiają natomiast tę mniej znaną, jednak bardziej heroiczną część politycznej aktywności tego opozycjonisty - działalność Świtonia w latach siedemdziesiątych, kiedy to niemal samotnie tworzył pierwsze w Polsce zorganizowane związki zawodowe. Robił to w czasach, kiedy o Solidarności nikt jeszcze nie marzył. Działał tak aktywnie, że ówczesna służba bezpieczeństwa zgromadziła na jego temat prawie trzydzieści tomów akt, które teraz Kazimierz Świtoń codziennie przegląda w katowickim oddziale IPN. Program ten przedstawia sylwetkę człowieka, który poświęcił swoje życie i bezpieczeństwo rodziny w imię walki z władzą komunistyczną, pragnąc budować społeczeństwo obywatelskie.

Niedziela, 24 lutego

6:00 - Viasat History – Film partyzancki
Podczas II wojny światowej na terytorium byłej Jugosławii miał miejsce jeden z najbardziej krwawych konfliktów. Na jego podstawie powstał specjalny gatunek - film partyzancki. Na przestrzeni 40 lat gatunek ten przeszedł poważną transformację, sięgającą daleko poza jego pierwotną rację bytu i stał się jednym z najważniejszych gatunków filmowych w tej części Europy. Trzy filmy partyzanckie dostały nominacje do Oscara. W tych wielkich filmach brali udział wielcy aktorzy tacy jak: Richard Burton, Orson Welles, Franco Nero, i wielu innych.

7:00 - Discovery Historia – bitwy żołnierza polskiego
Od Normandii po linię Renu. Falaise to symbol potęgi polskich pancerniaków. Dywizja generała Maczka odcięła Niemcom jedyną drogę ucieczki z okrążenia i rozbiła ich w pył.

8:20 - TVP Historia – Jasnogórska Visctoria
Krótki rys historyczny sytuacji Polski w połowie XVII wieku na tle ówczesnej Europy. Autorzy opowiedzą o obronie klasztoru jasnogórskiego w oparciu o „Pamiętnik oblężenia Częstochowy” o. Augustyna Kordeckiego, ówczesnego przeora sanktuarium. Widzowie poznają, jaki wpływ miała zwycięska obrona Jasnej Góry na późniejsze dzieje. Autorzy przedstawią stosunek ludzi początku XXI wieku do tamtych wydarzeń i spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie cechy i postawy ówczesnych obrońców Jasnej Góry mogą być obecnie wzorem.

9:00 - Discovery Historia – Flota duchów (odc. 7)
Podwodne zdjęcia jednego z najpiękniejszych wraków Morza Czerwonego - Carmatica i historia zatonięcia statku. Zobaczymy też nocne życie rafy koralowej oraz wrak Ghanis D.

10:35 - TVP Historia – Filmowa kontrabanda
We wrześniu 2006 r. minęło 25 lat od założenia Video Studio Gdańsk, pierwszego niezależnego od PRL-owskich władz i jej cenzury zespołu filmowego. Do 1989 roku nie miał on konkurentów w rejestracji na taśmie tych wszystkich wydarzeń i zjawisk społecznych, które były niewygodne dla komunistów. Video Studio Gdańsk powstało dzięki odwadze i uporowi kilku zapaleńców, związanych z „Solidarnością”. Przemycali wartości odmienne od oficjalnych, przełamywali partyjny monopol. Sprzęt dostarczały zachodnie związki zawodowe.

11:00 - Discovery Historia – Prywatne życie władców (odc. 3)
Marek Antoniusz znany był z licznych skandali, zamiłowania do kobiet i nałogowego picia wina. Cyceron przypłacił życiem konfrontację z Antoniuszem. Cesarz Tyberiusz, który doszedł do władzy dzięki wpływowej matce, uchodził za władcę nieudolnego i bezwzględnego. Znienawidzony przez własną armię wysłał do dowódców bratanka, Germanika. Liczył na to, że w ten sposób zyska poparcie legionistów. Jednak przekonawszy się, że Germanik stał się wśród żołnierzy bardziej popularny niż on, zlecił jego zamordowanie.

15:55 - Viasat History – Wyprawy w czasie (odc. 11)
Przyglądając się prowadzonym wykopaliskom archeologicznym od paleolitu po czasy nowożytne serial odsłania tajemnice długiej i bogatej historii Wielkiej Brytanii. Entuzjazm i wiedza twórców programów ożywiają i uatrakcyjniają archeologię, często postrzeganą jako dziedzinę nieprzystępną i akademicką.

19:45 - TVP Historia – Chopin. Pragnienie miłości.
Biografia światowej sławy polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, prezentująca osiem lat jego życia i burzliwy związek z George Sand. W 1831 r. Fryderyk przybywa do Paryża. Wkrótce staje się ulubieńcem salonów. Poznaje skandalizującą pisarkę George Sand i daje się porwać wielkiej miłości. Kobieta nie zważa na różnicę wieku. Targana namiętnością, gotowa jest do największych poświęceń. Chopin komponuje najpiękniejsze utwory. Jednak szczęście kochanków burzą zazdrosny o matkę Maurycy i córka George, rywalizująca o względy jej kochanka.

20:05 - Viasat History – Historia Indian: Geronimo
Trudne czasy końca wojen indiańskich u schyłku XIX wieku sprowokowały dojście do władzy kontrowersyjnego przywódcy Apaczów. Dla białych Geronimo był potworem, winnym dopuszczenia się aktów wyjątkowego okrucieństwa. Dla swoich współplemieńców był symbolem dumy, ostatnim bastionem oporu, wodzem sił indiańskich, które jako ostatnie uległy wobec rządu USA.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz