Program telewizyjny dla historyków (25 lutego-3 marca 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 25 lutego

6:00 - Viasat History – Sztuka rosyjska (odc.1)
Historyk sztuki Andrew Graham Dixon odkrywa tajemnice, różnorodność i bogatą historię niezwykłej i unikalnej sztuki rosyjskiej. Od czasów powstawania najwspanialszych ikon, okresu wyjątkowej intensywności, skupienia i zapatrzenia w siebie tego kraju. Następnie Andrew zajmuje się artystyczną rewolucją Piotra Wielkiego, przypomina wspaniałe czasy rosyjskiego baroku i próbuje określić znaczenie wpływów grupy artystów, będących rosyjskim odpowiednikiem impresjonistów.

8:45 - TVP Kultura – Lawina
Film o życiu i twórczości Mieczysława Karłowicza, wybitnego kompozytora, który zginął w tatrach przysypany lawiną w lutym 1909 r.

12:05 - TVN Turbo - Legendy PRL ( odc.12)
Magazyn o pojazdach, które przeszły do historii i stały się symbolem minionych lat. Skarbnica wiedzy dla tych, którzy już nie pamiętają i dla tych, którzy z chęcią powrócą pamięcią do dawnych czasów.

15:30 - Viasat History – Rzymianie (odc.1)
Dokument odsłania tajemnice codziennego życia mieszkańców starożytnego Rzymu. Profesor Mary Beard postara się znaleźć odpowiedź na pytanie jak w tamtejszych czasach wyglądał dzień prostych obywateli, na jakim poziomie rozwinięta była ich wiedza o świecie, a także czy byli religijni.

17:00 - Discovery Historia – Wielcy Egipcjanie
Ponad 3 tysiące lat temu zmarł, dożywszy zaledwie 18. roku życia, najsłynniejszy z faraonów. Pośpiesznie zmumifikowane zwłoki Tutenchamona przeleżały w niedokończonym grobowcu aż do chwili jego odkrycia w 1922 r. Od wielu lat egiptolodzy podejrzewali, że władca padł ofiarą morderstwa. Badanie mumii promieniami Rentgena wykazało, że przyczyną zgonu mogło być uderzenie w tył głowy. W grobowcu faraona egiptolodzy znaleźli także dwa płody.

17:40 - Viasat History – Edwardiańska farma (odc.11)
Zespół Wiktoriańskiej Farmy: historyk, Ruth Goodman, i archeolodzy, Alex Langlands, oraz Peter Ginn, tym razem spędzają rok na dogłębnym poznaniu życia na angielskiej farmie, Morwellham Farm, z początku XX wieku, okresie który w tym kraju nazywany jest epoką edwardiańską. Dzięki nim widzowie odkrywają ducha przedsiębiorczości tej epoki i życie w zróżnicowanej społeczności zajmującej się zarówno rolnictwem, hodowlą, ogrodnictwem jak i rybołówstwem.

19:00 - Discovery Historia – Urodzony w celi śmierci
Stanisław Norowski urodził się w stalinowskim więzieniu, ratując życie matce, której wyrok śmierci zamieniono na więzienie. Dziś Norowski ma 60 lat i chce poznać losy swego ojca.

21:05 - Viasat History – Machu Picchu bez tajemnic
Teorie na temat powstania Machu Picchu nie zmieniły się wiele od momentu jego odkrycia. Pierwszą sformułował Hiram Bingham niemal 100 lat temu. W świetle najnowszych odkryć archeologicznych teoria ta wydaje się być nieprawdziwa. Współcześnie ujawnione fakty, w tym odkryte szkielety, po raz pierwszy bez wątpliwości określają kto zbudował Machu Picchu, jak i dlaczego. W programie widzowie zobaczą postęp prac badawczych i zapoznają się z opinią grupy międzynarodowych naukowców i inżynierów.

23:00 - Discovery Historia – Ramzes: wieli faraon
W 1995 r. dr Kent Weeks odkrył główną część grobowca KV5, położonego w Dolinie Królów. Odkrycie to zyskało miano największego od czasów odnalezienia słynnego grobowca Tutenchamona. Naukowiec znalazł w grobowcu czaszkę, która według niego należała do pierworodnego syna Ramzesa Wielkiego. Dr Weeks ma nadzieję, że najnowsza technologia oraz obrazowanie komputerowe pozwolą wyjaśnić niektóre zagadki historii Egiptu.

23:45 - TVP 1 – jeźdźcy pustyni
W latach 80. Zjednoczone Emiraty Arabskie postanowiły wypromować tradycyjne gonitwy wielbłądów jako imprezy sportowe o randze międzynarodowej. Rywalizujące arystokratyczne rody szukały chłopców, którzy występowaliby jako dżokeje. Malców znajdowano w Sudanie, Pakistanie i Bangladeszu. Ofiarą handlu żywym towarem padały nawet dwulatki. Nie jest znana liczba dzieci sprzedanych do krajów Zatoki Perskiej. Nie wiadomo też, ile jest ofiar śmiertelnych procederu. Dopiero kampania organizacji walczących z niewolnictwem ukróciła zbrodniczą działalność.

Wtorek, 26 lutego

8:25 - TVP Kultura – Zestrzelony nad Czechosłowacją
W lipcu 1975 roku w słowackiej części Czechosłowacji, 8 km od granicy z Austrią, zestrzelono polski dwupłatowiec z pilotem Dionizym Bielańskim. Po latach córka zamarłego, Anna, próbuje wyjaśnić okoliczności śmierci ojca. Poszukiwania kobiety odsłaniają wielowarstwową sprawę śmierci jej ojca, tuszowania faktu zestrzelenia i zastraszania rodziny. Anna dotrze do wstrząsającej teczki założonej przez SB w 1971 roku na jej ojca, zatytułowanej „Ikar”. Z materiałów tam zgromadzonych wynika, że Bielański nie zdecydował się na współpracę z SB.

10:10 - Viasat History – Guge – zaginione królestwo Tybetu
Na surowym odległym terenie zachodniego Tybetu znajdują się ruiny tajemniczego królestwa, które archeologicznie prezentują wartość porównywalną z włoskimi Pompejami. Królestwo to niegdyś dzierżyło kontrolę nad handlem złotem, jedwabiem i przyprawami między Indiami i Chinami. Jego stolica położona była na tybetańskim płaskowyżu na wysokości 3600 metrów. Królestwo to było niezwykle zamożne i wypływowe. Przez dwa wieki było kolebką himalajskiego buddyzmu. Jednakże to duchowe i komercyjne centrum, które prosperowało przez siedem stuleci w 1630 roku zniknęło bez śladu. Tajemnica królestwa Guge do dzisiaj pozostaje niewyjaśniona.

10:40 - TVP Kultura – Długodystansowiec
Emerytowany górnik ze Śląska przebył 78 tysięcy kilometrów. Kończy drugi raz okrążać Ziemię. Uprawia rzadką i mało znaną w Polsce dyscyplinę sportu - ultramaraton. W ciągu dwóch dób bezustannego biegu potrafi przebiec 378 km - odległość z Bielska Białej do Warszawy. Jego osiągnięcia są imponujące: trzecie miejsce na mistrzostwach świata w biegu 48-godzinnym i drugie na mistrzostwach Europy w biegu 24-godzinnym. Mężczyzna zadaje sobie pytanie, co by było, gdyby przed osiemnastoma laty, w obliczu rodzinnej tragedii, nie powziął pewnej decyzji.

15:30 - History – Kajuńskie gwiazdy lombardu ( odc.8)
Lombard Silver Dollar ma 6000 metrów kw. powierzchni i znajduje się w sercu krainy Kajunów na południu USA. Widzowie poznają tajniki pracy lombardu, który specjalizuje się w przedmiotach związanych z historią Południa. Właściciel Jimmie Deramus nazywany „Big Daddy” to prezes Stowarzyszenia Właścicieli Lombardów w Luizjanie i autor książki poświęconej tej tematyce. Prowadzi firmę z pomocą brata i córki, Tammie. W tym odcinku Gwiazdy lombardu mają okazję kupić rzadki dwupłatowiec z czasów II wojny światowej.

16:40 - Viasat History – Cuda świata – Wielki Budda
W położonym w sercu Chin Leshanie znajduje się największy rzeźbiony w skale posąg Buddy na świecie. U jego stóp zlewają się trzy rzeki, a legenda głosi, że Wielki Budda został tu wykuty, aby chronić łodzie przed nieszczęściem. Posąg wyrzeźbiony został w VIII wieku za czasów panowania dynastii Tang, a praca nad nim trwała 90 lat. Dzisiaj przechodzi on renowację zakrojoną na największą z dotychczas skalę.

18:00 - Discovery Historia – Wielkie bitwy pancerne II Wojny Światowej
Udział czołgów w ataku Niemców na ZSRR w 1941 roku. Plan Barbarossa zakładał błyskawiczny marsz na wschód. Pomogły w tym czołgi, które rozbiły Rosjan pod Białymstokiem i Mińskiem.

18:35 - TVP historia – O pieśni, co wiedzie do wolności
Reportaż o 80. rocznicy ustanowienia hymnu Rzeczypospolitej. 26 lutego 1927 roku oficjalnie zadecydowano, że legionowa pieśń napisana przez Józefa Wybickiego stanie się hymnem Rzeczypospolitej Polskiej. W programie m.in. wypowiedzi historyków oraz nagrania znajdujące się w zasobach archiwalnych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

20:00 - Viasat History –Łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań skarbów.

21:00 - TVP Historia – Republika Użycka
Okupowana przez Nazistów Jugosławia, 1941 rok. Wybucha powstanie partyzantów przeciwko siłom niemieckim. Dochodzi do krwawych i dramatycznych walk. W ich wyniku partyzanci zdobywają kontrolę nad obszarem zwanym Uziche i proklamują go republiką. Republikę Użycką udaje się utrzymać niepodległą przez 67 dni, aż do wejścia sił Wermachtu i Luftwaffe. Film wzbogacony jest obszernym materiałem dokumentalnym.

21:00 - Discovery Historia – Operacja „Wisła”
PRL miał broń atomową i w konflikcie z Zachodem byłby na pierwszej linii ognia. Dawne radzieckie bazy dziś porasta trawa. Jakie tajemnice kryje plan uknuty jeszcze przez Moskwę?

Środa, 27 lutego

5:00 - Viasat History – Paolo Coleho – moje życie
Historia życia Paulo Coelho, pisarza, którego książki przeczytane zostały przez ponad 500 milionów osób w 150 krajach. Ukazanie barwnej biografii artysty, rozpoczynającej się od lat młodzieńczego buntu i pobyt w brazylijskim więzieniu, po doświadczenie duchowego objawienia i odniesienie światowego sukcesu pisarskiego.

8:15 - TVP Kultura – Efekt Chopina
Film poświęcony artystom, dla których inspiracją jest twórczość Fryderyka Chopina. Narratorką filmu jest Marita Alban Juarez, polsko-peruwiańska badaczka twórczości Chopina i wokalistka jazzowa. Marita wyrusza w podróż po Polsce, Francji i Japonii. Rozmawia z muzykami, którzy czerpią z twórczości polskiego kompozytora. W Paryżu spotyka się z wybitnym pianistą Kevinem Kennerem. W Japonii Marita odwiedza wytwórnię, która wyprodukowała grę komputerową „Eternal Sonata”, opartą na wydarzeniach z życia Chopina.

9:00 - Discovery Historia – Żyłem, jak chciałem
Sylwetka Stanisława Skalskiego, pilota, generała brygady, uczestnika bitwy o Anglię. W 1949 roku, po powrocie do kraju, Skalski został aresztowany i skazany na karę śmierci w wyniku oskarżeń o szpiegostwo. Wyszedł w 1956 r., po prawie ośmioletnim pobycie w więzieniu. Bohater został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

10:10 - TVP Kultura – Umarłem , aby życia
Leopold Wójcik zostaje aresztowany przez gestapo. Obawiając się, że nie wytrzyma kolejnego przesłuchania, prosi kolegów o truciznę. Profesor Pytel sprzeciwia się; wpada na pomysł wydobycia Wójcika z Pawiaka - zarazi więźnia tyfusem. Koledzy z konspiracji postanawiają odbić Leopolda, który przebywa w szpitalu zakaźnym. Profesor Pytel proponuje fortel - sfingowaną operację ślepej kiszki. Chociaż Niemcy strzegą więźnia, lekarzom udaje się w trakcie zabiegu podmienić Wójcika na trupa jego sobowtóra. Bohater odzyskuje wolność.

11:10 - Viasat History – Ten wspaniały Tati
Droga do sławy znakomitego, francuskiego komika i reżysera z lat 50., Jacquesa Tati’ego od paryskich scen musicalowych, gdzie jako mim rozpoczynał karierę, po oscarowe nominacje jego niezapomnianych filmów. Świetne wprowadzenie dla wszystkich, którzy jeszcze się nie zetknęli z jego twórczością i program nie do przeoczenia dla wszystkich fanów tego artysty.

11:55 - TVP Kultura – Jeszcze nie raz
Reportaż o Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu „Opole 71”. Rozmowy z widzami i wykonawcami oraz fragmenty piosenek.

15:10 - TVP Historia – Nasz Waszek. O sile bezsilnych
Filmowa refleksja nad losami i dorobkiem życiowym Vaclava Havla, prezydenta Czechosłowacji i Czech, który był symbolem walki z komunizmem i zmian w Europie Środkowej po roku 1989. Zawsze podkreślał, jak ważne były dla niego kontakty z polską opozycją i przyjaźnie, które wówczas się zawiązały. Autorzy podejmują próbę ukazania tego, co łączyło polityka z Polską. Dokument zawiera wspomnienia, archiwalne zapisy wydarzeń, fragmenty przedstawień oraz reportaż ze słynnego festiwalu rockowego w Trutnowie, dedykowany Havlowi.

16:00 - Discovery Historia – Niewyjaśnione historie
Kulisy zamachu na Hitlera w lipcu 1944 roku. Dlaczego nazistowski dyktator przeżył atak bombowy? Jak potoczyłaby się historia świata, jeśli zamach zakończyłby się sukcesem?

19:00 - Discovery Historia – Córki przestworzy
Bohaterkami filmu są trzy niezwykłe kobiety: Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, Stefania Wojtulanis-Karpińska i Anna Leska-Daab. W czasie II wojny światowej służyły w ATA - Air Transport Auxiliary Service, pomocniczej służbie transportowej brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych. Anna Leska-Daab i Stefania Wojtulanis pilotowały nawet bombowce, dostarczając je z lotnisk przyfabrycznych na lotniska bojowe na terenie Wielkiej Brytanii. W ATA służyło w sumie ponad 1300 pilotów różnych narodowości, w tym sto kilkanaście kobiet.

19:45 - TVP Historia – Urodzeni dla Rzeszy
Lebensborn była to potężna organizacja przestępcza. Jej przywódcom udało się uniknąć odpowiedzialności podczas procesów norymberskich. Dopiero w latach 50. niemiecki sąd uznał ich za winnych zbrodni przeciwko ludzkości.

20:00 - Viasat History – Pol Pot – droga na pola śmierci
Historia ubiegłego wieku zna wielu bezwzględnych dyktatorów, którzy odpowiedzialni byli za zamordowanie milionów ludzi w okresie trwania ich rządów, niewielu z nich jednak wyrządziło tak ogromne szkody jednemu niewielkiemu krajowi jak Pol Pot. Podczas swego czteroletniego panowania w Kambodży doprowadził do eksterminacji niemal jednej trzeciej ludności swego kraju. Od jednego do trzech milionów ludzi zostało zamordowanych w ciągu trzech lat, ośmiu miesięcy i dwudziestu dni rządów Pol Pota.

21:00 - Viasat History – Wole Soyinka – dziecko lasu
Całe życie Wole Soyinki wypełniały słowa. Opisywał nimi świat w swoich sztukach, wierszach i powieściach oraz używał ich do mówienia prawdy o rządzie i władzy. Założył nigeryjski teatr narodowy, jako pierwszy Afrykanin otrzymał Literacką Nagrodę Nobla w 1986 roku i przeszedł wiele prób uciszenia go, albo odebrania mu tożsamości narodowej ze strony rządzących w kraju. W tym zajmującym dokumencie widzowie zobaczą wywiady z afrykańskimi poetami, dramaturgami, pisarzami, muzykami, wykładowcami literatury, krytykami oraz samym Soyinką.

21:00 - TVP Kultura – Katyń
17 września 1939roku Sowieci wkraczają do Polski. W tłumie ludzi uciekających do Małopolski generałowa Róża spostrzega Annę, żonę rotmistrza Andrzeja. Ta chce przedostać się do miejsca, gdzie Rosjanie przetrzymują polskich jeńców, a między nimi jej męża. Andrzej odmawia opuszczenia obozu. NKWD morduje polskich oficerów, którzy przebywali w niewoli. Generałowa Róża dowiaduje się o śmierci męża, a Agnieszka - o zamordowaniu brata, porucznika pilota Piotra. Agnieszka podejmuje walkę o to, aby na grobie Piotra została wyryta właściwa data.

22:00 - Discovery Historia – Podniebne braterstwo
12 czerwca 1944 r. strzelec pokładowy Andrew Mynarski ostatni raz wziął udział w walce. Podczas bombardowania francuskiego miasta Cambrai samolot dostał się pod nieprzyjacielski ogień i zapalił się. Dowódca dał rozkaz skakania ze spadochronem. Mynarski już zamierzał wyskoczyć, gdy ujrzał w płomieniach tylnego strzelca, usiłującego uwolnić się z fotela. Rzucił się na ratunek, ale nie zdołał uwolnić kolegi. Zanim wyskoczył, odwrócił się i zasalutował. Ranny tylny strzelec ocalał, podczas gdy Mynarski zmarł w wyniku poparzeń.

23:00 - TVN7 - Szeregowiec Ryan

Nowa klasyka: Steven Spielberg o lądowaniu aliantów w Normandii i jeszcze jednym szlachetnym geście dowództwa okupionym cudzą krwią. Tak naprawdę liczy się tylko brawurowa, wciskająca w fotel sekwencja desantu pod hitlerowskim ogniem, sfilmowana przez Janusza Kamińskiego (Oscar!) techniką i w stylu kronik filmowych z lat 40. Plus zawsze wspaniały Tom Hanks.

Czwartek, 28 lutego

6:00 - Viasat History – Balenciaga- trwałość w ulotnym świecie
Życie i twórczość słynnego projektanta mody, hiszpańskiego Baska, Cristóbala Balenciagi (1895-1972). Prace Cristóbala prezentują wyjątkową spójność. Jeśli haute couture zaklasyfikowana zostanie jako forma sztuki XX wieku, będzie to w dużej mierze zasługą tego projektanta.

6:05 TVP Polonia – Andrzej Wajda ogląda „Popiół i diament” (odc.1)
3 października 2008 r. minęła 50. rocznica premiery filmu Andrzeja Wajdy „Popiół i diament”. Reżyser opowiada o dziele oraz o słynnych do dziś scenach, które szczególnie zapisały się w historii polskiej kinematografii. Autorski komentarz jest ilustrowany znanymi i nieznanymi scenami z filmu, zdjęciami z planu, autentycznymi szkicami ujęć, scenografii, kostiumów. Jest to także opowieść o aktorach: Zbigniewie Cybulskim, Bogumile Kobieli i Adamie Pawlikowskim.

9:00 Viasat History – Problem z Tołstojem (odc.1)
Lew Tołstoj był nie tylko autorem dwóch wspaniałych powieści „Wojna i pokój” oraz „Anna Karenina”, lecz także niezwykle wpływowym pisarzem i filozofem. Żywo zainteresowany społecznymi, moralnymi i religijnymi zagadnieniami. Jego radykalne idee do dzisiaj są przyczyną wielu kontrowersji na temat pisarza. Brytyjski dziennikarz Alan Yentob wyprawia się koleją w podróż do serca Rosji, aby tam zapytać krajan Tołstoja o ich opinie na temat poglądów tego superbohatera literatury w sprawie wielu zasadniczych kwestii.

9:35 TVP Kultura – Po własnym pogrzebie
Film „Umarłem, aby żyć” przedstawiał autentyczną historię człowieka, któremu lekarze pomogli sfingować własną śmierć, by wyrwać go z rąk gestapo. Reżyser postanowił kontynuować tym razem już fikcyjne losy Leopolda Wójcika. W filmie „Po własnym pogrzebie” bohater na nowo podejmuje działalność konspiracyjną. Po jego „śmierci” skomplikowały się kontakty z lwowskim łącznikiem. Toczą się rozgrywki między niemieckim wywiadem a komórką AK.

11:10 Viasat History – Michaił Rudy – portret pianisty
Program podąża śladem wydanej wcześniej przez słynnego pianistę Michaiła Rudego autobiografii i opowiada o jego niezwykłym życiu od najmłodszych lat muzyka, spędzonych na Ukrainie, po czasy na emigracji we Francji. Dowiemy się o jego problemach z KGB w Moskwie, zesłaniu na wygnanie, o jego sukcesie na konkursie muzycznym w Paryżu a także o jego spotkaniach z takimi osobistościami świata kultury jak Rostropowicz, Nurejew i Chagall. Życie Michaiła Rudego to gotowy materiał na powieść!

11:15 TVP Kultura – Przychodzimy, odchodzimy..
Film jest portretem Piotra Skrzyneckiego zbudowanym z opowieści i wspomnień ludzi, którzy byli przy nim przez wiele lat. Całość przetykana jest materiałami archiwalnymi z występów Piwnicy pod Baranami. W programie wypowiadają się m.in.: Stanisław Radwan, Zbigniew Preisner, O. Maurer, Andrzej Wajda, H. Wyrodek, M. Zającówna, G. Turnau, M. Pacuła, J. Sitarz, ks. Tischner, M. Ronikier, M. Grechuta, L. Długosz, A. Szczeklik, E. Wnukowa, K. Mastyło, J. Nowicki.

13:15 TVP historia – Kaziu, Polska Ci dziękuje
Filmowa opowieść o życiu Kazimierza Górskiego, który urodził się we Lwowie 2 marca 1921 r. Karierę piłkarską rozpoczął od pozycji napastnika. Występował m.in. w lwowskich drużynach: RKS-ie, Spartaku i Dynamie, oraz w Legii Warszawa. Pierwszą pracę trenera zaczął w 1954 roku w Marymoncie Warszawa. Potem trenował m.in. Legię, ŁKS oraz Panathinaikos Ateny. Z reprezentacją Polski zdobył złoty medal IO w Monachium w 1972 roku, srebrny medal MŚ w RFN w 1974 roku i srebrny medal IO w Montrealu w 1976 r. Zmarł 23 maja 2006 r. w Warszawie.

14:05 TVP Historia – Pasażer na gapę
Bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi i ikonografią ze zbiorów rodzinnych film przedstawia Jerzego Dobrowolskiego, autora, reżysera i aktora telewizyjnych i radiowych programów kabaretowych, twórcę legendarnych kabaretów „Koń” i „Owca”. O artyście opowiadają koledzy z lat szkolnych i ze studiów, przyjaciele, współpracownicy: między innymi Andrzej Nykowski, Janusz Krasowski, Wiesław Gołas, Wojciech Młynarski, Anatol Potemkowski, Jerzy Derfel, a także żona bohatera Jolanta Zykun oraz córka Ola.

16:40 Viasat History – Cuda świata: zapomniane chińskie miasto
Potężne, niemal nie do przebicia ściany otaczają starożytne miasto Xian - skąd brał swój początek Jedwabny Szlak wiodący z Chin do Europy. Zrobione z podstawowej warstwy ziemi, piaskowca i ryżowego ekstraktu i umocnione warstwą cegieł ściany wiją się wokół miasta na długości 13, 7 km. Poza tym, że stanową one niezwykłe osiągnięcie technologiczne, ściany są także uznawane za największy i najpełniejszy system obronny zachowany bez uszczerbku do dnia dzisiejszego. Twórcy programu wkraczają do miasta, aby przyjrzeć się osiągnięciom dynastii Ming.

18:24 - TVP Historia – Wołyń – zapis zbrodni
Film poświęcony tragicznym wydarzeniom, jakie miały miejsce na Wołyniu. Bohaterami są ludzie, którym udało się przeżyć. Dramat wołyńskich rodzin pozostawał przez lata objęty politycznym milczeniem. Od niedawna badacze zajmują się zbieraniem dowodów i opracowywaniem dokumentów. Wołyń od 1919 roku należał do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie traktatu ryskiego. Polacy stanowili tu liczną grupę bo ponad 300 tysięcy osób. Stosunki z Ukraińcami układały się poprawnie. Dlatego szokiem stały się narastające od 1941 roku napady na Polaków.

18:50 - Viasat History – Tajemnice Pertenonu
Przez 25 stuleci swego istnienia Partenon był ostrzeliwany, podpalany, nękany trzęsieniami ziemi, ograbiany ze swoich rzeźb i niemal całkowicie zniszczony przez eksplozje. Był również zniekształcane przez różne renowacje. Był świątynią, kościołem, meczetem i wysypiskiem. Twórcy programu przybliżą widzom sekrety tego niezwykłego miejsca.

21:00 - Discovery Historia – tajemnice zaginionej królowej
Według jednej z opowieści królowa Hatszepsut podstępnie zdobyła władzę, przebierając się za brodatego mężczyznę i obwołując się faraonem. Była najpotężniejszą władczynią Egiptu. Jednak jej śmierć pozostaje tajemnicą. Archeolog Zahi Hawass przez wiele lat próbował rozwiązać tą zagadkę. Nadzieja pojawiła się wraz z niezwykłym znaleziskiem - liczącą 3,5 tysiąca lat mumią. Wykorzystując nowoczesne osiągnięcia nauk, archeologii i medycyny sądowej, badacze identyfikują ją jako mumię Hatszepsut.

Piątek, 1 marca

7:00 - Viasat History – Wyprawy w czasie
Przyglądając się prowadzonym wykopaliskom archeologicznym od paleolitu po czasy nowożytne serial odsłania tajemnice długiej i bogatej historii Wielkiej Brytanii. Entuzjazm i wiedza twórców programów ożywiają i uatrakcyjniają archeologię, często postrzeganą jako dziedzinę nieprzystępną i akademicką.

8:15 - TVP Kultura – Ping Gang, obrończyni kobiet
Dokument o działaczce feministycznej organizacji Pink Gang, broniącej praw kobiet w Indiach.

12:30 - TVP Historia – Elegia o śmierci Roja
Mieczysław Dziemieszkiewicz urodził się i wychował w powiecie łomżyńskim. Lata okupacji spędził w Makowie Podhalańskim, pracując jako robotnik transportowy. Jednocześnie przewoził materiały konspiracyjne przekazywane mu przez brata Romana ps. Adam. Brat wspólnie z żołnierzami Czesława Czaplickiego w maju 1945 roku rozbił więzienie w Krasnosielcu. Mieczysław Dziemieszkiewicz na wieść o zastrzeleniu brata przez Rosjan zdezerterował i wstąpił do oddziału partyzanckiego Mariana Kraśniewskiego „Burzy”, gdzie przyjął pseudonim „Rój”.

13:10 - TVP Historia - Kobiela na plaży
Niemiłosiernie zatłoczona plaża w Sopocie. Z jednej z kabin wychodzi Bogumił Kobiela. Jest w kombinezonie, wełnianej czapeczce, goglach. Na nogach ma narty. W takim przebraniu rusza między opalających się, budząc sensację wśród dzieciaków i rozbawienie dorosłych, którzy nie wiedzą, że aktor ma przypięty mikrofon wielkości guzika, a śledzi go z oddali ukryta kamera. Tak zaczyna się szalona prowokacja. Aktor w brawurowej błazenadzie wykorzystuje talent komiczny, bezbłędnie tworząc i rozwijając przezabawne sytuacje.

16: 25 - TVP Historia – Sny stracone, sny odzyskane
Dokument odsłania dramat polskich rodzin poddawanych represjom, które władze stosowały wobec ludności cywilnej w odwecie za pomoc niesioną partyzantce niepodległościowej po 1944 r. Po niemieckiej okupacji nastała okupacja sowiecka. Narastający terror spowodował, że w kraju zaczęły się odradzać struktury polskiego podziemia. Nie byłoby to możliwe bez poparcia miejscowej ludności. Wielu mieszkańców Podlasia zapłaciło za to najwyższą cenę. Film przedstawia losy rodziny Borychowskich ze wsi Borychów w gminie Repki.

17:55 - TVP Polonia - 15. Przystanek Woodstock 2009 - Koncert Jubileuszowy Woodstock 1969-2009
Przypomnienie koncertu zorganizowanego z okazji 40 - lecia tego słynnego amerykańskiego festiwalu oraz 15 - lecia Przystanku Woodstock. Koncert odbył się 1 sierpnia 2009 roku w Kostrzynie nad Odrą.

18:20 - Viasat History – 778 – Pieśń o Rolandzie
Większość młodych ludzi w całej Europie analizowała w szkole Pieśń o Rolandzie, jako jedno z ważniejszych dzieł naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego. Jednakże kiedy przyjrzymy się mu po 1200 latach zastanawiamy się, które jego elementy prezentują prawdziwe fakty? Program zabiera widzów do okresu sprzed 1200 lat w poszukiwaniu źródeł i znaczenia tego jednego z najstarszych i najbardziej znanych dzieł literackich w kulturze europejskiej.

19:00 - Discovery Historia – Grom – prawdziwa historia
Kulisy operacji wojskowych tej elitarnej jednostki specjalnej. Misje na Haiti, we Wschodniej Slawonii, Kosowie, Afganistanie i Iraku. Unikalne zdjęcia z akcji bojowych.

19:05 - TVP Historia – Było, nie minęło – kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy amatorów.

19:35 - TVP historia – Żołnierze Wyklęci
Opowieść o losach tysięcy uczestników powojennego podziemia zbrojnego, którzy walczyli samotnie w lasach bez nadziei na zwycięstwo, wierni ideałom wolnej i demokratycznej Polski. Wielu członków Armii Krajowej nie postrzegało wkroczenia Sowietów na polskie ziemie jako wyzwolenia. Partyzanci przeczuwali najgorsze. Szybko wyszło na jaw, jak próżne były nadzieje na demokratyczny charakter Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. Kiedy szalał komunistyczny terror, żołnierze Armii Krajowej postanowili chwycić za broń.

19:55 - Viasat History – narzędzia śmierci (odc.2)
Serial przedstawia narzędzia, których używano do zadawania śmierci. Widzowie poznają fascynującą historię rozwoju broni, towarzyszącej cywilizacji od zarania dziejów. Interesujące eksperymenty pokażą, jak pomysłowo projektowano ostrza i kule, aby zadane nimi rany były jak najpoważniejsze. Eksperci medyczni opowiedzą o prymitywnych sposobach wykorzystywanych w przeszłości do leczenia rannych.

20:30 - TVP 1 – Anna German
Irma, jej matka oraz Ania uciekają do Kazachstanu. Tu dziewczynka uczęszcza do szkoły. Kobiety ciągle są szykanowane. Zmieniają nazwisko na Martens. Ania często chodzi na dworzec kolejowy i szuka ojca wśród żołnierzy wracających z frontu. Czekając na przyjazd pociągu, śpiewa dla nich, czym budzi powszechną sympatię. Dziewczynka poznaje Hermana Bernera, oficera Wojska Polskiego. Walentin, szef NKWD w Dżambule, organizuje grupę donosicieli. Irma jest przerażona. Herman proponuje ucieczkę i zmianę nazwiska poprzez fikcyjne małżeństwo.

21:00 - Viasat History – Upadek twierdzy krzyżowców
W 1178 roku napięcie między chrześcijanami i muzułmanami sięgnęło zenitu. Krwawy podbój Jerozolimy przez pierwszych krzyżowców wywołał wściekłość u przywódcy kurdyjskiego i muzułmanina, Saladina. Starcie między tymi dwiema gigantycznymi siłami przeszło do historii jako jedna z najsłynniejszych bitew tego okresu.

Sobota, 2 marca

6:00 - Viasat History – Złoto Tracji
Przy użyciu komputerowej rekonstrukcji miejsc i faktów oraz profesjonalnej analizy odkryć dokonanych podczas prac wykopaliskowych program przedstawia tajemnice wspaniałej i zapomnianej cywilizacji Traków, znanej z wyjątkowo pięknych i kunsztownych dzieł sztuki.

8:00 - Discovery Historia – Maggie (odc.1)
Kulisy prywatnego życia i kariery Margaret Thatcher, która wbrew wszelkim przeciwnościom losu została premierem Wielkiej Brytanii i jedną z największych postaci w historii XX wieku. Żelazna dama wytrwale dążyła do celu. Jako premier zerwała z socjaldemokratycznym modelem państwa i realizowała liberalny program reform - prywatyzację przedsiębiorstw państwowych, redukcję wydatków socjalnych, rozszerzenie wolnej konkurencji. Jej politykę gospodarczą opartą na zasadach liberalizmu, konserwatyzmu i monetaryzmu, ochrzczono mianem thatcheryzmu.

8:45 Viasat History – Plemiona germańskie (odc.1)
Czteroodcinkowy serial przedstawia proces przeobrażenia się prymitywnych plemion z północy, marginalnych i niemających większego znaczenia w Europie w dziedziców rzymskiego imperium. Najnowsze odkrycia pozwolą na zaprezentowanie ewolucji plemion germańskich bez obciążenia stereotypem „barbarzyńców z Północy”. Konflikt z rzymskim imperium jest jednym z kluczowych elementów w germańskiej historii.

9:30 TVP Kultura – Co nam zostało z tych lat – Jarema Stępkowski
Piosenki prezentujące folklor warszawski w wykonaniu Jaremy Stępowskiego.

10:40 TVP Polonia – Pogranicze w ogniu
Berlin, rok 1923. Franek Relke zostaje koordynatorem przygotowań do uruchomienia w Polsce placówek niemieckiego wywiadu. Wyjeżdża do Gdańska, gdzie organizuje oddział w gmachu policji. Szefem mianuje radcę Wettera, który zdobywa materiały obciążające porucznika Konrada Piątkowskiego. Wykorzystując jego skłonność do hazardu i alkoholu, zmusza go do zastania niemieckim informatorem. Chełmno. Czarek Adamski angażuje się w pracę polskiego kontrwywiadu. Jego pierwszym zadaniem jest rozszyfrowanie anonimowego informatora.

11:00 Discovery Historia – Historia z Karty
Bogdan Rymanowski i jego goście zapraszają do obejrzenia czterech reportaży o Kołymie, regionie kojarzącym się z łagrami i obfitymi złożami złota.

12:20 TVP 1 - Johannes Hevelius Dantiscanus
Dokument o gdańskim astronomie i matematyku Janie Heweliuszu. Urodził się on w 1611 r. w zamożnej rodzinie. Duży wpływ na jego życie miał profesor nauk ścisłych, który zainteresował chłopca astronomią. W trakcie podróży po Europie Heweliusz poznał wielu przedstawicieli nauki, z którymi utrzymywał później kontakty. W Gdańsku badacz urządził obserwatorium astronomiczne. Z własnych środków finansował badania i publikacje. Przyjęcie w poczet The Royal Society wskazało miejsce Heweliusza w gronie najwybitniejszych naukowców ówczesnego świata.

12:40 TVP historia – Nigdy nie wrócisz do domu.
W oczach władz marynarze mieli opinię buntowników i wrogów systemu. Żołnierzy skazywano na lata więzienia, a nawet na kary śmierci w sfingowanych procesach. W Stefanie, żołnierzu Marynarki Wojennej, narastał sprzeciw wobec obecności sowieckich oficerów. Mężczyzna zdecydował się wstąpić do podziemnej organizacji „Wolność”. W 1951 roku został aresztowany. Nie wrócił do domu. Przez ponad pół wieku prawda o jego losie była nieznana.

13:00 Discovery Historia – Wielki bitwy historii (odc.1)
W 1529 roku potężna, licząca ponad 200 tysięcy żołnierzy turecka armia pod dowództwem Sulejmana I Wspaniałego stanęła pod bramami Wiednia, którego broniło zaledwie 24-tysięczne wojsko. Mimo że Turkom udało się dokonać wielkiego wyłomu w murach miasta, to nadal nie mogli się do niego wedrzeć. Ostatecznie zostali zmuszeni do odwrotu z powodu kończących się zapasów, braków w zaopatrzeniu, zbliżającej się zimy oraz buntu janczarów, którzy nagle odmówili podjęcia dalszej walki.

20:10 - Viasat History – Chorwaccy królowie (odc.1)
Twórcy serialu zapraszają w podróż po najciekawszych okresach historii Chorwacji. Od założenia kraju w VII wieku po koniec panowania tamtejszej dynastii Tripimiroviców czterysta lat później. Po raz pierwszy na ekranie widzowie będą mogli zobaczyć twarze i poznać sylwetki chorwackich władców: Tripmira, Tomisalva, Stjepana Drzislava, Petara Kresimira IV i Zvonimira.

23:15 - TVP Historia – Krótki kurs historii PRL
Antoni Dudek, historyk, pisarz i naukowiec, opowiada o PZPR. Zdjęcia budynku Giełdy Papierów Wartościowych, czyli dawnej siedziby Komitetu Centralnego PZPR, zestawione są z fragmentami wierszy opowiadających o kierowniczej roli partii. Materiał archiwalny uzupełniony jest dowcipnym komentarzem.

Niedziela, 3 marca

6:00 - Discovery Historia – Historia śmigłowca
Po raz pierwszy helikopter wzbił się w powietrze w 1907 r. Szybko jego zalety dostrzegli wojskowi. Odegrał ważną rolę w czasie II wojny światowej oraz wojen w Korei i Wietnamie.

7:00 - Discovery historia – Bitwy żołnierza Polskiego
29 sierpnia 1944 r. dywizja generała Maczka wzięła udział w pościgu za wojskami niemieckimi przez Francję i Belgię. Oddziały polskie wyzwoliły Abbeville, St. Omer, a 6 września 1944 r. przekroczyły granicę belgijsko-francuską i oswobodziły Ypres. W ciągu 2 tygodni polskie oddziały wyzwoliły Gandawę, Ruysselede, Thielt i Steneke, a po ciężkich walkach, już na terytorium Holandii, Axel nad Skaldą. Na przełomie września i października czołgi 1. Dywizji Pancernej wkroczyły do Holandii i wzięły udział w walkach o Baarle, Nassau i Bredę.

10:00 Discovery Historia – Śladami Strzeleckiego
Paweł Edmund Strzelecki był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich podróżników. Spędził w podróży 9 lat, odkrywając w tym czasie m. in. złoża rud miedzi w Kanadzie oraz złota w Australii. Tam też odkrył Ziemię Gippsa i badał najwyższe pasmo górskie tego kontynentu. Potem samotnie zdobył jego najwyższy szczyt, który nazwał Górą Kościuszki. Podróżnik wydał cenione dzieło geograficzne „Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi van Diemena”, a kilka lat później otrzymał honorowy doktorat Uniwersytetu Oksfordzkiego.

10:30 TVP Polonia – Trzecia granica (odc.7)
Bukowian zostaje aresztowany przez gestapo. Obersturmführer Lemke ma nadzieję, że wyciągnie od niego wiele partyzanckich i kurierskich tajemnic. Andrzejowi udaje się uciec. Trafia do słowackich partyzantów, którzy posądzają go o zabicie dwóch pracujących dla nich policjantów. W ostatniej chwili ratuje go znajoma Słowaczka.

11:00 Discovery Historia – Prywatne życie władców (odc.4)
Luksus oraz boskie pochodzenie dawały faraonom nieograniczone możliwości działania. Ambitna i stanowcza Hatszepsut tak bardzo wczuła się w rolę faraona, że ogoliła włosy, przykleiła do twarzy sztuczną brodę, a pod ubraniem umiejętnie skrywała kobiece kształty. Piękna Nefretete także wykazywała władczy charakter, który współgrał z autorytarnymi zainteresowaniami jej męża Echnatona. Faraon ten został uznany nie tylko za jednego z najbardziej radykalnych, ale i kontrowersyjnych pod względem zachowania i wyglądu władców Egiptu.

13:00 Discovery Historia – Niezbite dowody
Poszukiwanie prawdy w niepotwierdzonych doniesieniach i teoriach spiskowych otaczających tragiczny zamach bombowy w Oklahoma City w 1995 roku.

14:00 History – Hitler na Wyspach Normandzkich
Gdy tylko w 1940 roku żołnierze Hitlera zajęli Wyspy Normandzkie, nakazał on wybudować tam ciąg fortyfikacji do obrony jedynego skrawka Wielkiej Brytanii, jaki kiedykolwiek zdobył.

18:00 History – nazistowskie Ewangelie
„Nazistowskie Ewangelie” sięgają głęboko w psychikę hitlerowskiego państwa, ujawniając jego dziwaczne okultystyczne fundamenty. Na takim miszmaszu legend, rytuałów, religii i baśni Trzecia Rzesza zbudowała własne wyjątkowe wierzenia.

19:00 Viasat History – Prawo Garrowa (odc.9)
Dramat na wątkach biograficznych życia pioniera w dziedzinie zmian w angielskim prawie społecznym, Williama Garrowa. Akcja toczy się w Londynie za panowania króla Jerzego III, w czasie kiedy w mieście tym szerzyła się korupcja i niesprawiedliwość społeczna. Fabuła serialu oparta jest na prawdziwych casusach prawnych z tamtego okresu, zaczerpniętych z akt jednej z najstarszych angielskich instytucji sądowniczych - głównego sądu karnego w kraju, o nazwie Old Bailey.

19:50 TVP historia – Sapieha książe buszu
Afrykańska historia Eustachego Sapiehy - znanego myśliwego, zbieracza diamentów, komentatora rajdów samochodowych „Rally Safari”. Jego życie obfitowało w przygody, niezwykłe spotkania, wędrówki po afrykańskim kontynencie. Był autorem książek o polowaniach w RPA, Namibii i Kenii. Napisał także historię rodu swojej rodziny. Ojciec Sapiehy, też Eustachy, był ministrem spraw zagranicznych w rządzie II Rzeczpospolitej. Podpisywał traktat ryski z Rosją. W czasie wojny przybył do Kenii, aby utworzyć tam obozy Czerwonego Krzyża.

20:05 TVP 2 – Bękarty wojny
Sadystyczny pułkownik SS Hans Landa morduje ostatnią ukrywającą się w okolicy rodzinę Żydów. W tym samym czasie w USA porucznik Aldo Raine otrzymuje rozkaz sformowania specjalnej jednostki do walki z hitlerowcami. Są do niej rekrutowani wysoko wykwalifikowani żołnierze o żydowskich korzeniach, którzy mają za zadanie z jak największą pasją i żądzą zemsty dziesiątkować szeregi nazistowskich wojsk. Oddział, wykorzystując najokrutniejsze i najbardziej wyrafinowane metody, szybko staje się koszmarem Niemców, którzy nazywają ich „bękartami”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz