Prezentacja dorobku fotoreporterów legendarnego tygodnika „Świat” w Muzeum Narodowym w Warszawie


Czas zatrzymany trzaskiem migawki aparatu fotograficznego. Zdjęcia, które robiło się tylko jeden raz i które musiały się udać. Poszukanie niekonwencjonalnych kadrów i środków wyrazu, aby jak najdokładniej pokazać otaczającą rzeczywistość. I wreszcie ludzie, którzy opanowali ten warsztat do perfekcji i byli najlepsi, nie tylko pod względem technicznym ale też artystycznym. O wybitnych indywidualnościach polskiego fotoreportażu, których miejsce w historii fotografii jest ważne i znaczące, na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Wystawa fotografii prasowej „Cztery razy ŚWIAT„ w Muzeum Narodowym w Warszawie jest pierwszą muzealną prezentacją zdjęć, które powstawały dla tygodnika ilustrowanego ”Świat” na przestrzeni osiemnastu lat jego funkcjonowania (1951-1969). Na ekspozycji zostanie przedstawiony dorobek artystyczny czterech głównych fotoreporterów tego pisma: Władysława Sławnego, Konstantego Jarochowskiego, Jana Kosidowskiego i Wiesława Prażucha. Na wystawie będzie można również zobaczyć zdjęcia, które z różnych powodów nigdy nie zostały opublikowane i przez lata przeleżały zapomniane w archiwum.

Głównym celem i zamysłem wystawy jest przywrócenie tygodnikowi „Świat” oraz twórczości jego fotografów, zasłużonego im miejsca w historii światowej fotografii prasowej, jak również refleksja i dyskusja nad jej znaczeniem w kulturze społecznej. Fotografów tego tygodnika łączyła wspólna pasja i idea tworzenia zdjęć, rozumiana jako uczciwe rejestrowanie otaczającej rzeczywistości. Ich prace są świadectwem i ponadczasowym dokumentem wydarzeń o życiu w Polsce, Europie i na świecie w latach 50. i 60. XX w. To historie i sytuacje uchwycone takimi, jakimi były kilkadziesiąt lat temu. To ludzie, ówczesna moda, rozrywki, duże miejskie aglomeracje i krajobrazy malutkich wsi, jak również wydarzenia społeczno-polityczne czy kulturalne. Wystawa pokazuje także zmiany jakim podlegała sama fotografia, jej język oraz estetyka.

Kilka słów o tygodniku „Świat”

„Świat„ był popularnym ogólnopolskim tygodnikiem ilustrowanym, który ukazywał się w latach 1951-1969 i był wydawany przez Robotniczą Spółdzielnię Wydawniczą ”Prasa”. Poświecony był tematyce społeczno-politycznej, ekonomicznej oraz kulturalno-naukowej. Siedziba redakcji mieściła się przy jednej z najbardziej znanych warszawskich ulic - Nowy Świat 58. Tygodnik został zamknięty na fali czystek politycznych po wydarzeniach marcowych.
W „Świecie„ zamieszczali swoje teksty najwybitniejsi polscy reportażyści, m.in.: Krzysztof Kąkolewski, Wiesław Górnicki, Marian Brandys, Lucjan Wolanowski czy Kazimierz Dziewanowski. Tygodnik charakteryzował się stałymi i okresowymi rubrykami, które były bardzo cenione przez czytelników, wśród ich można wyróżnić: „Notatnik zapaleńca„ Józefa Hena, „Felieton krakowski” Stefana Otwinowskiego, „Świat - Nasza Kronika” Zbigniewa Mitznera (pod pseud. Jan Szeląg), „Tylko dla kobiet” Anny Ziółkowej, „Niebieskie kartki” Adolfa Rudnickiego i in. Na łamach tygodnika ukazywały się w odcinkach najważniejsze teksty polskiej i światowej literatury, jak np.: fragmenty wydanej dopiero w latach 70. na emigracji powieści Leopolda Tyrmanda „Siedem dalekich rejsów„, pierwodruk „Na wsi wesele„ Marii Dąbrowskiej czy „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya w tłum. Bronisława Zielińskiego, ponadto również fraszki Tadeusza Fangrata i Stanisława Jerzego Leca oraz ”Dziennik podróży” Mieczysława Jastruna. Ważnymi elementem każdego wydania ”Światu” były też ilustracje oraz historyjki obrazkowe znanych grafików, m.in.: Zbigniewa Lengrena, Jerzego Flisaka, Ignacego Witza, Jana Lenicy, Jerzego Zaruby, Szymona Kobylińskiego czy Antoniego Uniechowskiego.

Wystawie „Cztery razy ŚWIAT„ towarzyszy bardzo bogaty program edukacyjny, m.in..: spotkania ze współpracownikami i rodzinami fotoreporterów tygodnika ”Świat”, liczne wykłady, prelekcje i warsztaty tematyczne. Zwiedzający będą mogli np. posłuchać opowieści o losach i historii pisma, poznać okoliczności powstania najsłynniejszych zdjęć oraz sylwetki ich twórców, jak również dowiedzieć się jak kiedyś wywoływano fotografie. W programie też spotkania ze współczesnymi mistrzami fotoreportażu tj.: Chris Niedenthal czy Maciek Nabrdalik.

Szczegółowy program spotkań dostępny jest pod adresem:
http://www.mnw.art.pl/index.php/pl/osrodek_oswiatowy/programy_do_wystaw_czasowych/cztery_razy_swiat/

Tytuł wystawy: „Cztery razy ŚWIAT”
Miejsce: Muzeum Narodowym w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa, tel.: 22 629 30 93
Termin: od 22 lutego 2013 r. do 12 maja 2013 r.
Wystawa czynna: wt., śr., pt.-nd. 10:00-18:00; czw. 10:00-21:00

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. slawomir pisze:

  Mam tygodnik swiat co znim zrobic gdzie sprzedac

 2. Wawrzyiec pisze:

  To było czasopismo które kupiłem pierwszy raz w 1962 roku, będąc jeszcze uczniem w 3. klasie technikum. Potem kupowałem je do ostatniego numeru. Szkoda, że znikło. Ono ukształtowało moją osobowość i wrażliwość estetyczną. Do dzisiaj pozostało mi zainteresowanie piękną fotografią i stale odwiedzam wystawy fotograficzne - ostatnio Paralaksę - i nigdy ich nie omijam, w jaki mieście lub kraju bym nie był. Takiego tygodnika ilustrowanego już nie ma i nie będzie, Media opanowało celebryctwo i lekkość tematyki foto podglądacza, czego nie ma na sobie ta pani...,czyli gusta właścicieli wydawnictw i zachapanie na szybki szmal. Ratuję się kupując czasopisma Fotografia, Digital Photographer, Arteon i podobne, ale to już nie ten „ŚWIAT”. Pozdrawiania dla wszystkich osób związanych tym czasopismem, przesyła Wawrzyniec Trawiński z Krosinka k.Poznania.

  • Jan Slawny pisze:

   Dzień dobry
   Jestem synem fotografa Władysława Sławnego (współzałożyciel tygodnika Świat i kierownik działu fotograficznego). W moim archiwum posiadam wiele zdjęć, które były publikowane w tygodniku Świat. W miarę możliwości chętnie odpowiem zainteresowanym zdjęciami, które ukazały się w tej publikacji.
   Jan Sławny (Mail: jean.slawny@laposte.net)

Zostaw własny komentarz