Już w maju XXII Międzynarodowy Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego w Gniewie


Szczęk zbroi, trzask kruszonych kopii, gonitwy i jadący w pełnym galopie rycerze. Opanowane do perfekcji rzemiosło walki włócznią, maczugą i mieczem. Wszystko wygląda prawie tak, jak w Średniowieczu, a jednak dzieje się współcześnie. Jest takie miejsce na Pomorzu, gdzie co roku odbywa się turniej rycerski, który jest wielkim widowiskiem historycznym i sportowym, jakiego próżno szukać w innych częściach świata…

W ostatni weekend maja (24-26 maja 2013 r.) Zamek Gniew i jego dzielni rycerze sprawdzą swoje umiejętności i staną w szranki z najlepszymi wojownikami z Anglii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Nowej Zelandii oraz Kanady. Wszystko to za sprawą XXII Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego Króla Jana III Sobieskiego, który jest jednym z najważniejszych turniejów rycerskich w Europie, a organizowane w Gniewie zawody są najbardziej zbliżone do znanych z literatury opisów ceremoniałów prawdziwych zmagań rycerskich sprzed wieków.

Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego to szereg imprez, warsztatów i pokazów, które mają charakter historyczno-kulturalny. Podczas najbardziej widowiskowej konkurencji tego turnieju tzw. „gonitwy na ostre„ (ang. Joust) zawodnicy w pełnym uzbrojeniu i na koniach zmierzą się w walce, która polega na skruszeniu kopii albo wysadzeniu z siodła nadjeżdżającego przeciwnika. Oprócz tego wezmą udział w zespołowej gonitwie „Buhurt„ walcząc maczugami, a także w gonitwach sprawnościowych z użyciem mieczy oraz włóczni. Rycerzom towarzyszyć będą liczne poczty rycerskie, których członkowie będą zmagać się w pojedynkach pieszych z użyciem wszelkich rodzajów średniowiecznej broni. Na zwiedzających czeka też wielka krzyżacka warownia i obóz rycerski dostępny dla „współczesnych”. W sobotę wieczorem odbędzie się natomiast widowisko, które co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów - ”Turniej Złotej Róży”. Podczas tego spektaklu będzie można zobaczyć pojedynki rycerzy konnych i pieszych w niepowtarzalnej oprawie światła, dźwięku i ognia. Wśród atrakcji również wzorowana na średniowieczną msza święta w kaplicy zamkowej z udziałem chóru gregoriańskiego Schola Cantorum Gymevensis. Zwycięzców turniejowych zmagań poznamy w niedzielę po południu, wtedy też odbędzie się ceremonia wręczenia nagród i zakończenie imprezy.

Szczegółowy program imprezy:

Piątek (24 maja 2013 r.)
11:00-18:00 Treningi i rozgrzewki zawodników przed turniejem (treningi jeździeckie, próbne starcia na kopie, budowa obozu rycerskiego, itp.).
17:00 Gonitwy sprawnościowe (ćwiczenia z kopią w gonitwie do Saracena i pierścienia, władanie włócznią i mieczem z konia).

Sobota (25 maja 2013 r.)
11:00 Ceremonia otwarcia XXII Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego Króla Jana III Sobieskiego
12:00 Gonitwy sprawnościowe.
12:00-19:00 Życie codzienne w obozie rycerskim (średniowieczna kuchnia, warsztaty rzemieślnicze, codzienne zajęcia i treningi z bronią członków pocztów rycerskich, ubieranie koni i rycerzy w zbroje turniejowe).
13:00 Gonitwy turniejowe. Runda I (starcie rycerzy na kopie, których celem jest ich skruszenie i wysadzenie przeciwnika z siodła).
14:00 Plebey (gry i zabawy obozowe z udziałem Publiczności).
15:00 Gonitwy turniejowe. Runda II.
16:00 Pokaz artylerii i musztra piechoty średniowiecznej.
17:00 Gonitwy turniejowe. Runda III.
18:00 Turniej bojowy pieszy.
19:00 Gonitwy turniejowe. Runda IV.
20:00 Koncert zespołu folkowego.
22.00 Widowisko „Turniej Złotej Róży”.
Niedziela (26.05.2013)
10:00 Turniej kuszniczy.
12:00-16:00 Życie codzienne w obozie rycerskim.
12:00 Gonitwy sprawnościowe.
13:00 Gonitwy turniejowe. Runda V.
14:00 Gonitwy turniejowe. Runda VI.
15:00 Buhurt (gra turniejowa, zbrojni rycerze konni z maczugami).
16:00 Msza święta w kaplicy zamkowej z udziałem chóru gregoriańskiego Schola Cantorum Gymevensis.
17:00 Ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom i zakończenie imprezy (dziedziniec Zamku Gniew).

Wydarzenie: XXII Międzynarodowy Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego
Miejsce: Zamek Gniew, ul. Zamkowa 3, 83-140 Gniew
Termin: 24-26 maja 2013
Bilety:
24 maja 2013 r.: wstęp wolny
25-26 maja 2013 r.: bilet dzienny
- normalny 15 zł;
- ulgowy 10 zł (za okazaniem legitymacji szkolnej/studenckiej);
- rodzinny 35 zł (2 osoby dorosłe + 3 dzieci);
- super ulgowy 5 zł (mieszkańcy miasta i gminy Gniew).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz